Fitvit.cz » Spalovače tuku » Guarana

Guarana

Guaranu původně využívali domorodci v amazonském pralese. Jedná se o rostlinu, jejíž semena obsahují kofein. A jak je známo, kofein působí pozitivně nejen jako nástroj na povzbuzení proti únavě, ale lze ho použít i jako účinný spalovač tuku. Má i další výhody, které se hodí při sportovním výkonu. Kofein z guarany se údajně také lépe v těle využívá a nemá tak nárazový efekt, jako kofein podaný z kávy.

Někteří autoři uvádějí, že největší přínos bude mít pro ty, kteří využívají kofein pro spalování tuku pouze určité období oproti těm, kteří např. pravidelně pijí kávu a jejich organismus je na látku navyklý. Na druhou stranu jsou zde studie, které tvrdí opak a dle nich lidé mohou využívat jeho účinků jak při pravidelném používání, tak i při občasném podání kofeinu. Ačkoliv se jedná o běžnou součást mnohým potravin, je kofein také návykový. Není vhodný pro děti a nemocné lidi jako např. kardiaky. U dětí kvůli zmíněné návykovosti a u nemocných kvůli možnému zvýšení tlaku a zrychlení srdečního tepu. I zde ale jsou názory a studie, že to s tou návykovostí není až zas tak hrozné. Uvádí se, že po vysazení kofeinu nastanou abstinenční příznaky, které po 48 hodinách ustoupí. Zdali je pravda to anebo ono, ať si každý, kdo dlouhodobě kofein používá, vyzkouší na sobě a uvidí, zdali je závislost na kofeinu realitou nebo ne.

Pozor na jeho používání v odpoledních hodinách, což může způsobit nespavost. Kofein mají v oblibě řidiči, kterým pomáhá udržovat bdělost. Je součástí tzv. energetických nápojů. Udává se také, že působí jako afrodiziakum a podporuje činnost mozku. Dokonce se guaraně připisují detoxikační účinky.

Výhody ve sportu

Hned několik výhod prokázaly vědecké studie při dodávání kofeinu do těla. První je zvýšení síly při posilování. Má i vliv na tlumení bolesti, což umožní intenzivnější sportovní výkon. Jsou popisovány i nižší bolesti svalů po tréninku, což pomůže vrátit se k dalšímu tréninku dříve. Doba nutná k vyčerpání byla po podání kofeinu téměř o 20 % delší. Šetří také svalový glykogen, který má vliv na aktuální výkon. A nakonec má vliv na spalování tuků. Zvyšuje výdej energie údajně až o 13 %. Ani kofein však není bez rizika. Předávkování je dokonce smrtelné. U 2 – 3 šálků kávy za den to však nehrozí. U doplňků stravy jako u guarany je nutné dodržovat předepsané dávky vyznačené na etiketě. I u kofeinu platí, že více neznamená lépe. Při větším příjmu než 500 mg se totiž snižuje dle vědců hladina růstového hormonu. Proto bychom měli příjem držet mezi 100 až po maximálně 400 mg. Rozhodně není chybou poradit se s lékařem či dietologem, zdali je pro konkrétního sportovce kofein vhodný.

Spalování tuků

Pokud někdo přemýšlí nad redukcí hmotnosti, měl by nejprve upravit životní styl a začít provozovat pohybovou aktivitu, přičemž úprava stravy je nutná, kdy musí být energetický výdej vyšší než jeho příjem. Existují ale látky, které při námaze dokáží lépe uvolnit energii z tuků. Mezi ně patří i kofein, který obsahuje i guarana. Poměrně rychlé výsledky lze očekávat pouze ve spolupráci s pohybovou aktivitou. Nefunguje způsobem beru spalovač a bez aktivity hubnu. Kdyby tomu tak bylo, nemělo by při tak masivním využívání kofeinu v populaci velké procento lidí potíže s obezitou. O účinnosti kofeinu svědčí fakt, že byl donedávna na seznamu zakázaných látek ve sportu. Téměř každý přípravek na hubnutí ho obsahuje. Je nutné jej ale správně využít právě v kombinaci s úpravou životního stylu a pravidelným pohybem.

Pokud je člověk zdravý a má v úmyslu shodit nějaké to kilo tuku, potřebuje se povzbudit před výkonem nebo se musí soustředit na nějakou činnost a udržet si tak bdělost, může guaranu pro tento účel použít. Pravděpodobně bude na každého působit trochu jinak a tak by bylo vhodné poradit se s dietologickým poradcem, aby její účinky byly co nejefektivnější. Při správném použití dokáže guarana dostat z našeho těla vyšší výkon a případně zkrátit čas, kdy se pokoušíme spálit přebytečné kalorie.

Diskuse k článku (1)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Karnitin

» Extrakt ze zeleného čaje

» CLA - konjugovaná kyselina linolová

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt