Fitvit.cz » Tréninky » Dělený trénink vs trénink celého těla

Dělený trénink vs trénink celého těla

Co je lepší pro budování naší postavy a svalové hmoty? Je to dělený trénink nebo trénink několikrát týdně (většinou 3 x) celého těla. Zdá se, že vědci mají v tomto směru jasno. Jak to ale bude skutečně u každé osoby, to ukáže až otestování více typů tréninků konkrétní osobou. Proto je potřeba vést nejen deník toho co jíme, ale také tréninkový deník a zaznamenávat, jak nám svaly rostou, jak regenerujeme, jestli se zvyšuje síla a jestli nám přibývá nebo ubývá tuk.

Když jsem si četl tréninky celého těla některých kulturistů minulosti, pak by bylo asi těžko realizovatelné takový trénink celého těla provádět pro člověka, který má během týdne kupu povinností. Proto je nutné nastavit nějaké rozumné limity, jak dlouho můžeme trénovat během dne.

Jaké metody máme na výběr. Jsou to dělené tréninky, trénink celého těla a pak zbývá kruhový trénink, který je však ale zaměřen spíše na udržení kondice. Posledně jmenovaný není úplně ideální na budování nové svalové hmoty, takže se budeme zajímat spíše o první dvě varianty.

Dělený trénink

Dělený trénink je široký pojem. Jsou to způsoby cvičení, kdy zatěžujeme jednotlivé partie několikrát za týden, od jednoho zatížení, až po frekvenci 3 x týdně. To znamená, že v posledním případě zatížíme například záda 3 x za týden. Takové cvičení je ale už opravdu náročné, takže kdo nemá dostatek regenerace a také volna, pak by měl volit spíše zatížení 1 x týdně, maximálně 2 x týdně.

Druhým způsobem děleného tréninku je rozdělení těla na spodní část a vrchní část a každou polovinu procvičit 2 x týdně.

Celé tělo

Jestliže se rozhodneme pro plán, kdy procvičíme v jednom dni celé tělo, pak bychom měli určit nějakou maximální dobu pro jeho realizaci. Na každou partii zařadíme po jednom cviku. Vždy to nakombinujeme tak, abychom na určité partie použili základní cviky a na jiné izolovanější a v následujícím tréninku tento výběr obměníme, aby jsme i u dalších partií mohli použít základní cviky.

Nevýhodou oproti dělenému tréninku je používání menších vah a nemožnost využít maximální koncentraci na jednu nebo jen několik partií během jednoho tréninku. Výhodou je frekvence zatížení každé partie 3 x týdně a celé 4 dny na regeneraci. Tento plán určitě stojí za to vyzkoušet a porovnat s výsledky z děleného tréninku.

A co takhle kombinace

Pokud nám funguje více metod, pak můžeme zkombinovat dělený trénink a doplnit ho jedním tréninkem celého těla jednou týdně. Tím zabezpečíme častější procvičení partií a přitom se budeme moci zacílit detailněji na jednotlivé partie ve dnech, kdy zařadíme dělený trénink.

Jaký je tedy účinnější

Je účinnější dělený trénink nebo trénink celého těla? V první řadě bude účinnější ten typ cvičení, který nám přináší výsledky. Studie provedená na Lehmanově univerzitě v New Yorku říká, že trénink celého těla 3 x týdně je na růst svalů lepší, než když se provádí 3 x týdně dělený trénink. Zdá se tedy, že frekvence zatížení partií vícekrát týdně má větší přínos na budování svalové hmoty. Na druhou stranu je potřeba dávat pozor na přetrénování. Konečné rozhodnutí ve volbě plánu mají ovšem individuální výsledky.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Kruhový vs. dělený trénink, který je lepší

» Tabata na hubnutí, růst svalů i kondici

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt