Fitvit.cz » Vitamíny » Stačí vitamíny a minerály z běžné stravy?

Stačí vitamíny a minerály z běžné stravy?

Máme doplňovat vitamíny a minerály pouze ze stravy nebo je nutné přidat i doplňky stravy? Tuto otázku si pokládá mnoho lidí a stále více se objevují zprávy, zdali je vůbec nutné doplňky stravy konzumovat a jestli nejsou dokonce škodlivé. Problematika je však trochu složitější. Velmi záleží na tom, jakou stravu konzumujeme, jak namáhán je náš organismus a jakým vlivům jsme vystaveni.

Pokud žijeme ideálním způsobem, což by znamenalo dostatek spánku, pohybu a vyvážené jídlo obsahující všechny potřebné živiny, pak je jasné, že žádné další doplňky obsahující vitamíny a minerály nepotřebujeme. Co když ale naše tělo nedostává vše, co potřebuje. A také musíme počítat s tím, že v přibývajícím věkem už naše tělo nemusí produkovat všechny látky v dostatečném množství, které organismus potřebuje.

Musíme zjistit, jestli nám něco schází

Doplňování vitamínů a minerálů má význam pouze v případě, pokud nám některé chybí. Ne nadarmo se říká produktům s vitamíny a minerály a dalšími látkami doplňky stravy. Jednoduše řečeno doplňují mikrožiny do těla, jestliže nám schází a nejsme schopni je dodat ze stravy.

Jenže jak zjistit, že mě něco chybí. Můžeme si to spočítat podle svých poznámek, co zkonzumujeme a zjistíme si z výživových tabulek, kolik vitamínů a minerálů naše strava obsahuje a kolik spotřebuje naše tělo. Minimum určíme z údajů doporučené denní dávky. Takové množství by mělo u většiny osob zabezpečit dostatek mikroživin pro fungování našeho těla.

Spotřeba je však také velmi individuální a vědci tvrdí, že např. sportovci potřebují více živin. Můžeme sice zvýšit objem stravy a vybírat si ty nejhodnotnější zdroje, ale někdy ani to nemusí stačit. Pakliže chceme jistotu, kolik konkrétních živin potřebujeme, měli bychom navštívit lékaře nebo speciální pracoviště, kde mohou přesně určit, kolik vitamínů a minerálů potřebujeme.

Možnost, jak se vyhnout doplňkům – produkty bio

Jíst potraviny, které jsou co nejméně upravené nebo nejsou vůbec průmyslově zpracované. Vhodné jsou biopotraviny. Výzkumy ukazují, že v potravinách ubývá vitamínů a minerálů, pokud jsou zvoleny nesprávné metody hospodaření. Pokud tedy využíváme běžné potraviny, které jsou nejrůzněji urychlovány v růstu, může to znamenat problém v příjmu vitamínů a minerálů.

Naštěstí se v poslední době ukazuje řešení v podobě šetrného hospodaření k přírodě. Často se setkáváme s produkty označené jako bio. Podle vědců jsou takové potraviny kvalitnější a dokonce by měly obsahovat více mikroživin.

Podle výzkumů bylo v biopotravinách až o 30 % více antioxidantů. Nákup potravin z farem hospodařících ekologickým způsobem může být správným krokem. Není přitom nutné platit přemrštěné ceny, které někteří obchodníci nabízejí. Stačí si najít farmáře, který dodá produkty přímo a za přijatelné ceny.

Nejhodnotnější zdroje

Už při nákupu potravin rozhodujeme, kolik živin dostaneme do našeho těla. Kromě kvalitních bílkovin, sacharidů, ale i tuků, potřebujeme zvolit potraviny, které obsahují co nejvyšší množství vitamínů a minerálů.

Například vitamíny skupiny B se nacházejí v masu, vitamín C nejvíce v zelenině a ovoci, největší podíl je např. v barevných paprikách, pomerančích, kiwi. Tepelnou úpravou se vitamín C ničí, takže je vhodné konzumovat pro jeho doplnění syrové ovoce a zeleninu. Vitamín E se nachází v tucích (vhodné zdroje např. ořechy, semena).

Velký podíl mikroživin dostaneme do těla díky celozrnným potravinám nebo formou semen, např. lněné. Nezastupitelnou roli zde hraje už zmíněná zelenina a ovoce. Bez těchto potravin prakticky nedoplníme vitamíny a minerály přirozenou cestou.

Vše, co můžeme udělat pro co jejich neoptimálnější příjem, je střídat kvalitní zdroje bílkovin (kuřecí, libové hovězí a vepřové, ryby, vejce, mléčné výrobky), komplexních sacharidů (např. celozrné produkty, rýži, těstoviny, ovesné vločky, brambory), a hodnotných tuků (např. lněné semínko, olivový olej, menší množství tuku z kvalitních ryb, CLA).

Za zmínku stojí právě CLA (konjugovaná kyselina linolová) kterou nalezneme v produktech (více v bio produktech) ze zvířat, která se pasou na volné pastvě po většinu roku (maso, vejce, mléčné produkty). Podle vědců by mohla pomoci s řešením nadváhy a preventivně působit proti civilizačním nemocím. Problém bývá například s doplněním hořčíku, vápníku nebo chrómu, přičemž nedostatek každé látky v těle může znamenat problémy.

Špatné hospodaření znamená úbytek mikroživin

Pokles vitamínů a minerálů v potravinách, které jsou produkovány podle nového a výnosnějšího způsobu hospodaření, může být dosti citelný a podle vědců může u některých vitamínů a minerálů činit úbytek od několika procent až po desítky procent. Potom bývá doplnění doporučené denní dávky pouze ze stravy velmi obtížné a někdy i nemožné. V takovém případě je použití multivitamínu s minerály nejjednodušším řešením. Někdy se může zdát příjem mikroživin nadměrný. Musíme však počítat také se skutečností, že ne všechny minerály a vitamíny se vstřebají do organismu.

Příliš mnoho vitamínu může i škodit, pro optimální chod těla je ale potřebujeme

I když není doporučeno doplňovat vitamíny a minerály v nadbytku, protože některými z nich se můžeme předávkovat, vědci poukazují na jejich prospěšnost. Jejich optimální hladina podle výzkumů zvyšuje výkonnost, např. při skoku do dálky nebo při člunkovém běhu. Bylo také zjištěno menší poškození molekul DNA ve spermiích mužů, pokud byly podávány zinek, vitamíny C a B a kyselina listová. Vysoký stres, náročná práce, sport, stárnutí organismu nebo nedokonalá strava mohou zvýšit potřebu mikroživin. A právě z těchto důvodů bychom se měli zajímat, kolik mikroživin jsme schopni ze stravy doplnit a optimalizovat tak jejich příjem.

Stejně jako nadbytek, je rizikový i nedostatek minerálů a vitamínů. Jedinou cestou je učit se složení živin v potravinách. Dnes nám už často pomáhají také etikety na produktech, které informují v některých případech o podrobném složení potraviny. Pokud chceme při budování těla a hubnutí uspět, musíme znát příjem tak důležitých látek, jako jsou vitamíny a minerály.

Doplníme je optimálně složenou stravou, doplňky stravy nebo kombinací obou možností. Čím méně dbáme na kvalitní stravu, tím více potřebujeme doplňky a naopak. Nenechávejme proto jejich příjem na náhodu, ale promyšlenými kroky dostávejme do těla potřebné množství všech živin, které zabezpečí nejen úspěch při formování postavy, ale pomůže nám i lépe se cítit a žít.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Který mléčný výrobek je nejlepší

» Tajemství odhalené, nadváhu způsobují cukry

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt