Fitvit.cz » Vybavení pro cvičení » Jak důležitá je velká nakládací činka?

Jak důležitá je velká nakládací činka?

Kdo se chce dostat v rozvoji těla a budování svalů dál, než většina lidí, pak dříve či později narazí na velkou nakládací činku. Umožňuje používat velké množství cviků, umí aktivovat velké svalové skupiny. Lze s ní provádět cviky s velmi vysokou zátěží. Díky tomu, že aktivujeme velké množství svalů, je velká nakládací činka nezastupitelná, pokud chceme budovat novou svalovou hmotu. Dokáže zlepšit naše silové schopnosti. A také díky těmto přednostem je výborná i pro spalování tuků. Umí totiž oproti náčiní, které zasáhne naše tělo izolovanějším způsobem, spotřebovat více energie a to pak znamená, že při cvičení spálíme více kalorií.

Jak se tedy zdá, velká činka se hodí prakticky do všech směrů při budování těla. Mezi nejlepší přednosti lze označit využití základních cviků, jako jsou dřepy, mrtvé tahy, tlaky v leže, tlaky na ramena nebo přítahy v předklonu. Jde o tzv. vícekloubové cviky, které patří mezi nejúčinnější při budování svalové hmoty, jelikož aktivují velké části těla. Z toho samého důvodu jsou vhodné i pro spalování tuků, jen v tomto případě použijeme menší zátěž a více opakování. Důležitá je zde dobrá technika, která je nezbytná pro bezpečné cvičení. Jelikož se jedná o náročné cviky, zejména začátečníci by měli začít s prázdnou osou bez zátěže a nejprve natrénovat správné provedení. S přidáváním zátěže zbytečně nespěcháme a vždy čekáme, až tělo zesílí a samo si řekne o navýšení váhy, což poznáme tak, že jsme schopni provést více opakování než v předchozím tréninku. Nikdy nepoužíváme takovou váhu, abychom porušovali techniku cviků. Je to velmi nebezpečné.

Zároveň je potřeba používat uzávěry na koncích osy pro zajištění kotoučů na čince, aby nedošlo k vysunutí a pádu kotoučů na zem, což může způsobit zranění i poškození vybavení. Je zde ještě jeden bezpečnostní podmínka. Pokud používáme velkou nakládací činku a nacházíme se pod ní při cvicích jako tlaky v leže nebo dřepy, pak nikdy necvičíme sami. Přítomný by měl být další člověk, aby v případě selhání pomohl dát činku zpět do stojanů. Je to velmi důležité a je potřeba to dodržovat.

Jestliže se naučíme správně používat velkou nakládací činku, dokážeme se dostat ve svalovém rozvoji a budování sportovní postavy mnohem dále, než když používáme jen lehké jednoručky, stroje nebo cviky s vahou vlastního těla. Ideální je kombinovat všechny způsoby a aktivovat svalové skupiny co nejlepšími cviky s přiměřenou zátěží k naší výkonnosti. Velká činka se nám potom odvděčí jak rozvojem svalů, budeme mít více síly a díky spotřebované energii i méně tuku. Z toho důvodu bychom velkou činku neměli opomíjet v našem tréninkovém plánu.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Vyplatí se budovat hodně svalové hmoty?

» Jak namáhavé je získat svaly

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt