Fitvit.cz » Cvičení » Jak namáhavé je získat svaly

Jak namáhavé je získat svaly

Kdo by nechtěl postavu s ideálně rozloženou svalovou hmotou na těle s minimem tuku a viditelnými břišními svaly. K tomu, abychom takovou postavu získali, ale potřebujeme vybudovat svalovou hmotu. Jak obtížné je takovou svalovou hmotu získat?

Hodně záleží na tom, zdali budujeme svaly pro přirozeně vypadající postavu a pak nám postačí pouze několik kilogramů, nebo když chceme větší množství svalů a chceme se více přiblížit kulturistickému vzhledu. Zatímco první možnost je určena pro drtivou většinu lidí a zároveň je poměrně jednoduchá, druhá možnost je složitější, vyžaduje velkou námahu a také nás stojí hodně peněz.

Předpokládejme tedy, že chceme jít první cestou. To znamená sportovní postava s optimálním poměrem svalů a tuku. Vybudovat takovou postavu není moc složité, ani těžké. Pokud budeme několikrát za týden cvičit, řekněme 3 – 4, dodávat tělu potřebné živiny a správně regenerovat, pak tělo dokáže těch několik kilogramů získat, aniž bychom museli vynaložit nějakou extra velkou snahu.

V počátku cvičení, kdy teprve začínáme, není tělo zvyklé na zátěž a proto se musí přizpůsobit. Tím přizpůsobením je zesílení a získání svalové hmoty. Je velmi výhodné tohoto počátečního období využít. Abychom ho správně využili, musíme provádět cvičení správně a také se dobře stravovat a regenerovat. Později je však už další budování svalů obtížnější a musí se vymýšlet různé postupy vedoucí k růstu, k čemuž se využívají různé metody, od navyšování váhy až po intenzifikační metody.

Pro získání základu pro naší postavu tak opravdu není třeba dělat něco speciálního. Naopak důležité vlastnosti pro trénink jsou soustavnost a pravidelnost. I při poměrně malé námaze tak lze postavu zpevnit a získat sportovní vzhled. Postupně budeme získávat další zkušenosti a poznáme, jak naše tělo reaguje na různé podměty. Potom lze buď na základě těchto zkušenosti pokračovat v dalším rozvoji nebo se spokojit s dosaženými výsledky a už jen udržovat dosažený stav.

Nikdy však po dosažení cíle nepolevujeme ve své práci. To, že dosáhneme svého cíle a získáme sportovní postavu, neznamená, že se můžeme vrátit zpět k životnímu stylu, který jsme praktikovali před započetím cvičení. Postupně bychom o získanou postavu přišli. Přitom pro udržení několika kilogramů svalové hmoty a zachování pěkné postavy stačí jednoduchý trénink 3 x týdně a dodržovat stravovací návyky, které jsme získali z doby, kdy jsme budovali své první svaly.

Při udržování stávající formy už navíc nemusíme držet tak striktní stravu, ale můžeme si dopřát v přiměřeném množství prakticky všechno. Jen musíme znám míru, kdy nám dané množství jakékoliv potraviny nevadí a kdy už nás ohrožuje.

Pro získání pěkné postavy tedy nemusíme nějak extra trpět v posilovně. Dokonce si můžeme dopřát i volnější stravu. Vždy ale musíme sledovat, jak se naše tělo vyvíjí a na základě těchto hodnot pak měnit kalorický příjem a výdej a co nejjednodušeji se udržovat ve formě.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Vyplatí se budovat hodně svalové hmoty?

» S věkem roste hmotnost je výmluva

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt