Fitvit.cz » Cvičení » Vyplatí se budovat hodně svalové hmoty?

Vyplatí se budovat hodně svalové hmoty?

Možná uvažujeme o vybudování postavy, jakou má některý akční hrdina, případně kulturista nebo kulturistka, které známe z časopisů, internetu a soutěží. Pro mnoho lidí to mohou být vzory, které obdivují a chtějí se dostat na jejich úroveň. Je to dobrá cesta nebo jen slepá ulička, jenž nás brzdí a navádí nás na nereálné představy a cíle?

Podívejme se tedy na několik argumentů, které nám mohou říci, zdali se chceme opravdu vydat cestou budování více svalů, než je třeba.

Budovat více svalů je drahé

Přibrat několik málo kilogramů svalů, když formujeme svou postavu, není tak složité. Dříve nebo později se ale ocitneme ve stavu, kdy se tento růst zastaví a pak už jde všechno hůře. Prostě je potřeba si přiznat, kdy na to ještě mám a kdy už bude další budování svalů nad moje možnosti. Těch možností, jak dál pokračovat, je několik, od těch přirozených, až po vyloženě škodlivých a nemá význam se o nich dopodrobna rozepisovat, protože by to bylo opravdu dlouhé psaní. Nicméně pokud by se někdo k tomuto kroku rozhodl, pak musí vědět, že ho budování velkých svalů bude stát opravdu hodně peněz. Už jen strava nás bude stát o mnoho více, než když se rozhodneme vybudovat normální sportovní postavu, která se pohybuje asi tak do váhy, když odpočítáme od naší výšky hodnotu 100.

Je to dobré jen na vzhled, ale ne každému se to líbí

Mnoho lidí má představu, že mnoho svalů se každému líbí. Ano, je ohromující vidět někoho s kupou svalů na těle, ale to je tak všechno. Většině lidí se nejvíce libí sportovně vypadající postava s přiměřeným svalovým rozvojem bez přebytečného tuku. To je asi tolik, kolik svalů na sobě mají silově zaměření sportovci, například atletičtí desetibojaři nebo sprinteři.

Líbí se mnoho svalů ženám? Ani v tomto případě to není úplně pravda. Ženy dávají většinou přednost o něco menším svalům a často se o tom můžeme přesvědčit v anketách, třeba i na internetu, kdy více žen dává přednost sice sportovně vypadající postavě, ale ne zase moc svalnaté. A co se týká mužů, tak ti akceptují opravdu jen takový svalový rozvoj, který dává vyniknout klasickým ženským křivkám a nadměrně velké svaly úspěch u mužů ve většině případů mít nebude.

Jen na soutěže

Budovat nadměrné množství svalů má tak význam snad jedině v případě, pokud se rozhodneme soutěžit v některé z kategorií kulturistiky, případně využít tento rozvoj pro silové disciplíny, jako je trojboj nebo vzpírání. Otázkou jen zůstává, jestli nám to skutečně stojí za to a co za tu námahu dostaneme nazpět.

Lepší je cesta vybudovat několik kilogramů svalů a pak už jen udržovat

Vybudovat si pěknou postavu s optimálním poměrem svalové hmoty a tuku jde poměrně jednoduše. Sportovně vypadající postava nestojí moc peněz, stačí nám k tomu prakticky obyčejná strava s takovou úpravou, abychom nejprve vybudovali několik kilogramů svalové hmoty, k čemuž nás pomůže lehký kalorický nadbytek a potom už jen udržovat dosažený stav. Případné spálení přebytečného tuku dosáhneme kombinací cvičení, aerobní aktivity a úpravy stavy s mírným kalorickým deficitem. To dokáže prakticky každý, možná s malými výjimkami lidí, kteří už jsou ve stavu velké nadváhy nebo mají jiný problém. Těch je však naštěstí menšina a většinou postačí hýbat se a dobře se stravovat a cíl, kterým je sportovně vypadající postava, je tak lehce dosažitelný i udržitelný.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Žádné svaly, žádné tvary

» Proč vypadá zhubnutí s posilováním lépe

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt