Fitvit.cz » Fitness tipy » Jak omezit chuť na sladké

Jak omezit chuť na sladké

Sladké patří mezi největší lákadla pro mnohé lidi. Těžko se jim odolává, pokud na ně býváme zvyklí a pravidelně je konzumujeme. Naneštěstí jejich přílišná konzumace není moc příznivá pro naše tělo. Pokud je člověk aktivní a mladý, pak ještě lze tyto negativní vlivy potlačit. Potíž nastává, když aktivita schází a navíc přibývají roky. Nečinnost a příliš sladkého znamená zejména pozvolný nárůst hmotnosti, který nezřídka vede i k obezitě. No a přibývající věk má pak další nepříjemné vlivy, jako je ubývání svalové hmoty a tím i zpomalování metabolismu a zároveň se přidává zhoršená citlivost na inzulín, což může být způsobené i nadměrným konzumováním sladkých potravin.

Špatný životní styl

Mnozí sice nemají ambice stát na pódiu a vyhrávat trofeje v soutěžích, ale přesto by se měli snažit udržovat svou váhu v normě a postavu v přijatelných mezích. Chutí na sladké nám tělo možná říká, že děláme něco špatně. Může to být třeba nedostatek některých látek či špatný životní styl. Mezi časté příčiny chuti na sladké může být nedostatek spánku. Asi to neuslyšíte poprvé, ale spánek skutečně může za mnoho potíží v životě. Nejinak tomu je i při chuti na sladké. Může za to hormon grelin, který se vylučuje ve zvýšené míře, pokud málo spíme nebo případně při velkém stresu a naopak klesá hladina leptinu, který potlačuje chuť k jídlu a navíc zrychluje metabolismus. Mnozí lidé mají problém, když přijdou vystresovaní z práce a mají velkou chuť na sladké, což může být právě kombinace vysokého stresu a nedostatku spánku.

Chybějící chróm

Chróm se v těle nachází v těle v malém množství, nicméně jeho důležitost pro organismus je velká. Jde o stopový prvek a pro organismus se využívá trojmocný, protože šestimocný je jedovatý. Trojmocný chróm je pak vstřebatelnější v organických formách. Jeho největší předností je spolupráce s inzulínem, přeměňuje cukry a udržuje správnou hladinu krevního cukru. Mnozí lidé však mají tak nekvalitní stravu, že jim v těle chróm chybí. To může mít za následek vznik cukrovky, nadváhy a dalších komplikací. Je známo, že kdo trpí cukrovkou, má vyšší sklony k nadváze a skleróze. Co se týká dostatečného příjmu chrómu, tak někteří vědci dokonce tvrdí, že i na pohled poměrně kvalitní strava nedokáže dostat do těla potřebné množství tohoto stopového prvku. Řešením pak bývá razantní změna stravy a použití doplňků stravy.

Kromě dalších funkcí by měl chróm umět potlačit chuť na sladké. Nefunguje to ale tak, že si koupíme balení chrómu, vezmeme si jednu tabletu a čekáme, kdy nás přejde chuť na sladké. Ono totiž kromě chromu chybí v těle pravděpodobně více látek a živin, než jsme ochotni si připustit. Však se také v poslední době často mluví o skryté podvýživě. Nestačí tedy přidat pouze chróm, ale také zinek, niacin, hořčík, mangan a další látky. Kdo doplňuje do stravy železo, může mít poté problémy se vstřebáváním právě důležitého chrómu. Nedostatek chrómu můžou mít jak sportovci, tak i starší lidé nebo ti, kdo mají špatně složený jídelníček. Chuť na sladké tedy určitě nejde potlačit po požití několika tablet, ale chróm je potřeba doplňovat dlouhodobě, nejlépe v bioaktivní formě. Pravděpodobně se začne chuť na sladké snižovat po měsíci doplňování chrómu a zároveň při dodržování zdravého životního stylu. V potravinách ho v největším množství nalezneme celozrnném pečivu, v eidamu, ovoci, cibuli, bramborách, obsahují ho také ořechy, med, ryby, vejce nebo banány.

Pomůže i pohyb a více proteinů

Pro potlačení chuti na sladké by mělo proběhnout hned několik opatření, které mohou pomoci. Kromě doplnění potřebných minerálů a vitamínů, a je jedno, jestli z přirozené stravy, což je pochopitelně lepší, ale obtížněji splnitelné, nebo z doplňků stravy, musíme změnit i celkový přístup ke stravě a pohybu. Měli bychom zrevidovat příjem bílkovin, jestli je pro naše tělo dostatečný. Příjem kvalitních proteinů v dostatečném množství je totiž další z faktorů, které ovlivňují chuť na jídlo a sladké.

A v neposlední řadě bychom měli vykonávat pravidelný pohyb. Lidé, kteří pravidelně sportují a vyvážené jí, mají menší riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a cukrovky a kromě jiného jejich tělo lépe udržuje stabilní hladinu cukru v krvi.

Dalším způsobem, jak lze potlačit chuť na sladké, je začít jíst jinou potravinu, než nezdravé sladkosti. Zkusit si nejprve vzít například proteinové jídlo a kousek ovoce a možná nás to zasytí tak, že nás chuť na sladké přejde. Chuť na sladké se také zvyšuje při dlouhodobém hladovění, takže může pomoci jíst pravidelně a v menších dávkách.

Někdy lze jako odměnu sníst malý kousek čokolády či jiné sladkosti, ale pouze občas a nikdy nedopustit nekontrolované pojídání velkého množství nevhodných potravin. Pokud udržujeme rychlost metabolismu, jsme ve formě, sportujeme a máme dostatek svalové hmoty, pak občasné a kontrolované mlsání neohrozí naše plány. Naopak pro neaktivní a obézní jedince může znamenat i malé množství nevhodných potravin další zhoršení zdravotního stavu.

Je potřeba se vyhýbat příliš přísné dietě, která nezabezpečí potřebné živiny pro tělo a navíc po ní máme hlad. Spalovat tuky neznamená mít hlad, ale upravit stravu tak, aby měla potřebný poměr živin, který povede k úpravě hmotnosti. Znamená to obvykle přidat proteiny, ubrat nasycený tuk a jednoduché sacharidy a přidat komplexní sacharidy a příznivé tuky. Pestrá strava s dostatkem všech živin, pravidelný pohyb a spánek dokáží významně ovlivnit naše chutě.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Jak se bránit zánětům pomocí stravy

» 5 důvodů, proč se nedaří zhubnout

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt