Fitvit.cz » Cviky » Kliky pro dynamickou sílu

Kliky pro dynamickou sílu

Kliky patří k nejpoužívanějším cvikům. Nepotřebujeme k jejich provedení žádné vybavení a navíc je lze využít na rozvoj svalové hmoty, ke zhubnutí nebo ke zlepšení dynamické síly. Pokud potřebujeme zlepšit výbušnou sílu pro okamžitou rychlost, potřebujeme mít svaly nejen rychlé, ale potřebujeme i patřičnou sílu. Z toho důvodu se někdy provádí tzv. plyometrické cviky.

Obvykle se kliky pro dynamickou sílu provádí vleže, jako klasické kliky. Při dynamickém pohybu vzhůru se rukama odrazíme od země a potom klesáme zpět a využijeme rychlost k dalšímu opakování. Jenže pro někoho mohou být kliky v této poloze tak náročné, že se nedokáže vzdálit rukama od země.

Když nejdou kliky pro výbušnost provést vleže, třeba z důvodu, že nemáme dostatek síly nebo jsme příliš težcí, snížíme obtížnost tak, že ruce budou výše než nohy. Může nám k tomu posloužit lavice nebo jakákoliv jiná stabilní podložka. Opřeme se rukama o lavici a provedeme dynamické opakování kliku, kdy vlivem co největší rychlosti oddálíme ruce od podložky. Při pohybu zpět se opět opřeme o lavici a klesneme až se dotkneme hrudníkem podložky. Využijeme rychlosti v dolní části pohybu a pokračujeme dalším opakováním až do počtu, který jsme si naplánovali pro sérii.

Vždy jako první

Dynamické kliky nebo jiný cvik na výbušnou sílu vždy provádíme v tréninku jako první v pořadí. Je to z toho důvodu, že rychlá svalová vlákna jsou v tomto okamžiku nejsilnější a nejsou vyčerpaná. Později v tréninku už nejdou dobře zapojit, protože již jsou vyčerpané a práci pak přebírají svalová vlákna odolnější proti únavě.

Nelze opomenout, že dynamické cvičení je mnohem více nebezpečné než posilování s běžnou rychlostí pohybu. Z toho důvodu je vhodné zvážit, zdali skutečně potřebujeme zlepšovat dynamiku. Každopádně platí, že je potřeba tělo před zátěží rozcvičit a zahřát. Výbušná síla se hodí pro některé druhy sportů, kdy je potřeba vyvinout maximální rychlost v určitém momentu.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Pomalá a rychlá svalová vlákna

» Plyometrie pro rychlost a spalování tuků

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt