Fitvit.cz » Strava » Nejjednodušší způsob hubnutí

Nejjednodušší způsob hubnutí

Opravdu nejjednodušší cestou k hubnutí je vytvořit si vlastní způsob, jak spalovat tuky. To znamená nastudovat si obecná doporučení a potom z nich vybrat ty, která fungují na můj organismus. Dá to sice trochu práce, ale získáme tím unikátní postup, který funguje nejlépe pro konkrétní tělo. Obecné postupy sice také fungují, ale výsledky nejsou tak dobré, jako když máme postup, který je šitý přímo na naše tělo. Není to nejjednodušší způsob co se týká vynaložené práce, ale jde tak nejjednodušeji spalovat tuk s ohledem na čas strávený cvičením.

Máme například mít nižší energetický příjem než výdej. Jak to ale provést? Odpovědí je, že u každého probíhá hubnutí jinak. Každý bude jinak reagovat na různé podněty jak ve stravě, tak i v tréninku.

Nejprve se naučit pravidelnému pohybu

Proto se nejprve zaměříme na pravidelné zařazování pohybové aktivity. Je to absolutní základ toho, abychom se vůbec někam posunuli. Přitom není vůbec nutné zvedat stokilové činky nebo běhat každý den deset kilometrů. Pro většinu lidí stačí cvičení s váhou vlastního těla. Pokud se ale rozhodneme pro cvičení s činkami nebo na strojích v posilovně, pak to znamená další plus a zefektivnění práce při budování postavy. Čím lepší budeme mít poměr svalové hmoty k tuku, tím rychlejší bude náš metabolismus a tím budeme i rychleji spalovat přebytečné kalorie. Jako aerobní aktivita může být zvolena i obyčejná chůze nebo i nějaká další sportovní aktivita. Mezi nejúčinnější kombinace pro formování postavy patří aerobní aktivita s posilováním.

Jak u stravy

U stravy je nutné nastavit příjem potravin při hubnutí tak, aby energetický výdej převýšil příjem. V opačném případě není možné spalovat přebytečnou energii. O tom, jakým způsobem se to provede, se vedou nekonečné debaty a každý zastává trochu jiný názor. Rozhodující je opět účinnost. Jednoduše řečeno není tady jeden vzorec, podle kterého všichni zázrakem zhubnou. Také ve stravě platí, že jde vždy o individuální záležitost. Když budou dva lidé jíst zcela totožně, u každého bude výsledek jiný. Proto i zde je potřeba najít konkrétní řešení pro naše jedinečné tělo. I zde se musím přiznat, že už si nic nepočítám s jedinou výjimkou a tím je denní příjem proteinů a ten mám už tak naučený, že si ani nic nemusím psát. Rozhodují je opět pohled do zrcadla, měření obvodu pasu a údaje na váze, která zaznamenává podíl svalové hmoty a tuku.

Jaké proteiny a kolik

Asi už tím budu nudit, ale opět jde o individuální záležitost. Rozmezí mezi 1 – 2 g na 1 kg tělesné hmotnosti. Když někdo nesportuje, tak si vystačí i s menším množstvím. Mně se osvědčil příjem při redukci hmotnosti doplňovat mezi 1,7 – 2 g proteinů na kg hmotnosti a při udržování formy mezi 1,2 – 1,5 g na kg hmotnosti. U budování nové svalové hmoty je potřeba dbát na mírně zvýšený energetický příjem než výdej a výhodou je i větší přísun sacharidů, takže těch proteinů nemusí být až tolik. Většinou je to mezi 1,3 g – 2 g podle náročnosti tréninku, přísunu dalších živin a schopnosti těla budovat novou hmotu, pokud možno bez zbytečného tuku. Mně se v poslední době spíše vyplatilo vsázet na kvalitu před kvantitou přijatých proteinů. Když konzumujeme kvalitní proteiny, potřebujeme jich méně, než když nemají nejvyšší biologickou hodnotu. Alespoň mně se tento postup vyplatil. Nemusí to být ale opět pravidlo pro všechny. I zde se vyplatí hledat si svou jedinečnou cestu, která bude fungovat nejlépe na mé tělo.

Různé úrovně sacharidů

Sacharidy znamenají energii pro naše tělo. Při jejich nedostatku můžeme přijít o svalovou hmotu, nebo nemáme dostatek sil k tréninku. Při jejich přebytku se ukládají do tukových zásob. Za prvé se vyplatí snížit příjem jednoduchých cukrů na nezbytné minimum. Za druhé je dobré měnit jejich přísun podle aktuální potřeby, která je závislá na náročnosti tréninku, práce a potřeby spalovat nebo budovat. Co se mně vyplatilo. Nesladím a nepiji slazené nápoje a limonády. Jen čistou vodu a zelený neslazený čaj. Polovinu týdne nejím žádné kupované pečivo. Když jsem to zkoušel celý týden, hubl jsem příliš rychle. Vyplatilo se mně přijímat sacharidy v cyklech. Na mě to působí tak, že výrazně lépe spaluji tuky. Ale pozor, na někoho to opět nemusí působit, takže i v případě příjmů sacharidů je dobré si najít způsob jejich optimálního příjmu. Někomu může například vyhovovat přijímat sacharidy pouze ze zdrojů, ze kterých se postupně uvolňují a nezpůsobují nárůst hladiny cukru v krvi.

Spalovače

Někdo je zatracuje, jiní je doporučují. I zde platí, že na každého funguje něco jiného. Problém je, že orientovat se v doplňcích stravy je docela složité a proto není dobré je brát jen tak podle našeho rozpoložení, ale je potřeba si nastudovat, co který spalovač dělá. To nejde napsat do jednoho článku. V podstatě to je psaní na celou knihu. V žádném případě není dobré kopírovat postupy někoho jiného. Vždy je nutné nejprve otestovat, jaký vliv má jednotlivý spalovač na naše tělo a to ještě v menších dávkách, než který uvádí výrobce na etiketě. Dále je potřeba volit produkty od zavedených výrobců, u kterých je pravděpodobnost přítomnosti účinných látek mnohonásobně vyšší než u neznámých produktů a neznámých výrobců.

Některé výrobky jsou také předražené a přitom obsahují normální spalovače, které jinde koupíte levněji. Pozor na ty, které slibují nereálné výsledky, jako třeba za měsíc až 20 kg dolů a ještě k tomu bez jakékoliv práce nebo úpravy stravy. Mně například letos pomohl spalovač, ve kterém byl nejvíce zastoupen kofein, extrakt ze zeleného čaje, chrom a další látky, pak produkt, který obsahoval pouze karnitin a samozřejmě i aminokyseliny BCAA. Tím netvrdím, že si je každý musí koupit, jen říkám, že v mém případě to zabralo, ale s docela dost velkou pohybovou aktivitou a také s dalšími úpravami ve stravě. Mohl jsem porovnat výsledek z minulého toku a z letošního a rozdíl byl opravdu veliký. Na druhou stranu musím říci, že do hry vstoupilo i několik dalších faktorů, které na výsledek měly také vliv. Určitě tedy spalovače pomohly, ale jen ony samotné nedokážou spalovat tuk, pokud k tomu nedáme impuls v podobě pohybu a úpravy stravy.

Vysoký obsah tuků?

Pozor na doporučení, které vybízí konzumovat potraviny s vysokým podílem tuků. To jsou například tučné mléčné výrobky nebo i tučné maso, uzeniny nebo dokonce sádlo. Samozřejmě je možné, že to někomu bude fungovat, ale řídit se takovým doporučením nemohou všichni. Každý má nějaké omezení, různou rychlost metabolismu, náročnou práci, do hry vstupuje věk, případně nemoci. V každém případě bych ale při konzumaci většího množství tuku hlídal reakce organismu. Otázkou také zůstává, co to provede v těle uvnitř a jestli tím nedochází například k ucpávání cév.

Většinou stačí zařazovat jen kombinaci polotučných a netučných potravin a držet příjem tuků na nějaké rozumné hranici s ohledem na náročnost tréninku a schopnost těla spalovat tuk nebo budovat svaly, případně udržení stávající formy. Jestli se ptá někdo kolik vlastně tuků jíst, tak se uvádí mezi 15 – 30 % z celkového energetického příjmu. Abych řekl pravdu, tak příjem tuku nepočítám. Jen dávám pozor, aby nějaký ve stravě byl, protože ho tělo potřebuje a aby byly ve stravě zastoupeny všechny jeho složky, snad jen s výjimkou transmastných kyselin, které opravdu nepotřebujeme. Odhaduji to na denní příjem mezi 40 – 80 g za den podle druhů jídla, které konzumuji. Jde ale opět o individuální záležitost, takže každý si bude muset určit vlastní hodnotu, která zabezpečí chod organismu a umožní spalovat přebytečnou energii. Rozhodující je výsledný efekt, to znamená odezva těla na energetický příjem a pozvolný úbytek přebytečného tuku.

Kdo najde postup, najde způsob, jak trvale změnit svou postavu

Nemusíme zapisovat přijatou stravu, ale měli bychom vědět, jaké výsledky jsme dosáhli. Z toho důvodu je vhodná například váha na měření podílu svalů, tuku a vody. Může ale stačit i pohled do zrcadla, měření obvodu pasu a porovnávací fotografie. Pokud získáme postup, který nejlépe funguje pro naše tělo, získáme tím nejjednodušší způsob, jak dosáhnout zhubnutí bez větší námahy. V takovém případě budeme schopni dosáhnout formu během několika týdnů a už nikdy nebudeme zápasit s přebytečnými kilogramy. Jde také o způsob, který naučí lidi, jak se stravovat, aniž by k tomu potřebovali rady někoho jiného, i když z počátku bude asi nutné nějaké rady a informace získat. To je důležité z toho důvodu, aby se tyto změny staly trvalé a lidé se nevraceli k nezdravému způsobu stravování. Jedině tak jde trvale změnit svou postavu k lepšímu. Rozhodnutí je na každém z nás.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Největší chyby vedoucí k nadváze

» Nejdůležitější věc pro hubnutí

» 5 cviků, které nejlépe spalují tuky

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt