Fitvit.cz » Doplňky stravy » Oxid dusnatý - více krve a živin

Oxid dusnatý - více krve a živin

V organismu se odehrávají procesy, které mohou zlepšit jeho funkčnost a dosáhnout tak optimálního chodu. Pomoci nám v tom může oxid dusnatý (NO). Má velmi zajímavé účinky, které působí na zásobení svalů živinami a tím i na lepší výkonnost a regeneraci. Musíme ale vytvořit podmínky, aby k těmto pochodům mohlo docházet. V těle se oxid dusnatý tvoří přirozeně. Dokáže roztahovat cévy, což znamená pro sportovce více krve a její průtok v cévách a tím i živin ve svalech. Více krve znamená i více kyslíku.

To může znamenat nejen lepší předpoklady pro svalový růst a regeneraci, ale i delší dobu, kdy jsme schopni vykonávat intenzivní trénink. Více krve nahnané do svalů při tréninku způsobí i pocit napumpování a dalším efektem může být schopnost lépe odbourávat přebytečnou energii z tuků. Mít tedy v těle takového pomocníka, jako je NO, může pomoci hned v několika směrech, které většina fitness cvičenců chce dosáhnout. Abychom mohli hladinu NO v těle zvýšit, měli bychom dbát na přísun některých látek.

Arginin

V těle se oxid dusnatý tvoří z aminokyseliny arginin. Tu obsahují ty nejlepší zdroje bílkovin, jako je maso, mléko, vejce a další. Doplňovat ho lze i jako volnou aminokyselinu, což má však své omezení v množství, protože ji lze předávkovat. Vhodné je doplňovat arginin pouze určité časové období a poté ho na čas opět vysadit. Kromě produkce NO má arginin i další funkce v organismu, což je i nevýhodou, protože se ho hodně spotřebuje a nemusí ho pak být při těžkém tréninku dostatek.

Citrulin

Jedná se o neesenciální aminokyselinu, která může být při tvorbě NO ještě účinnější, než dodaný arginin. Citrulin se totiž v těle přeměňuje na arginin a ten dále na NO. Ale zatímco arginin se do svalů dostává obtížněji, citrulin má takříkajíc cestu volnou. Dostane se ho proto do svalů mnohem více a zde se pak přemění na již zmíněný arginin a NO.

Vědci tvrdí, že se díky přítomnosti citrulinu může dokonce zvýšit podíl argininu a NO v těle, než kdyby se oxid dusnatý tvořil pouze z argininu. Pokud je citrulin podáván jako citrulin malát, což je navázání na kyselinu jablečnou, může se tato sloučenina podílet i na oddalování únavy, protože se podílí na odbourávání čpavku a laktátu, takže kromě více živin díky NO a nahromaděné krvi, lze využít i schopnosti déle trénovat díky menší únavě.

Pyknogenol

Extrakt z francouzské středomořské borovice, který je spíše znám pro své antioxidační vlastnosti, může pomoci i při produkci NO. Používá se totiž jako zesilovač pro jeho přeměnu z aminokyseliny arginin. Pyknogenol dokáže aktivovat enzym NOS (NO syntáza), což je enzym, který urychluje přeměnu argininu na oxid dusnatý.

Škornice šípovitá

Tentokrát jde o bylinu, která dokáže blokovat enzym nazvaný fosfodiesteráza-5. A to je dobře, protože tento enzym snižuje hladinu NO v těle. V bylině je aktivní látkou icariin, která tak naopak působí na nárůst hladiny NO a tím i na vyšší průtok krve v cévách.

Potraviny pro NO

Můžeme se pokusit i vybírat potraviny, které mohou hladinu oxidu dusnatého ovlivnit. Ze zeleniny to je například červená řepa, která obsahuje dusíkaté látky. Dobrou volbou mohou být plody melounu, který v poslední době překvapuje svým složením a účinky. Kromě jiných látek obsahuje i citrulin, který se na vzniku NO v těle významně podílí.

A nakonec je i vhodné volit potraviny s vyšším podílem aminokyseliny arginin. Jsou to například vejce, kuřecí nebo krůtí maso nebo i sója a to i včetně proteinu ze sóji. Nelze opomenout ani syrovátkový protein. Všechny tyto potraviny patří do jídelníčku vyznavačů životního stylu fitness a mohou přispět k hladině NO v těle, což znamená lepší podmínky pro trénink.

Diskuse k článku (1)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Pycnogenol pro zdraví i sportovní výkon

» ATP - důležitá energie pro svaly

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt