Fitvit.cz » Doplňky stravy » Citrulin - podpora tvorby NO a ATP

Citrulin - podpora tvorby NO a ATP

Citrulin patří mezi neesenciální aminokyseliny, takže není nezbytné dodávat ho ve stravě. Má však hned několik zajímavých účinků, které mohou významným způsobem ovlivnit výkonnost a regeneraci. Rozhodně se tedy vyplatí vybírat zdroje, které ho obsahují. Doplňování citrulinu do těla může mít dost zásadní význam, protože působí na produkci NO a ATP, přičemž právě sportovci mohou z těchto látek těžit v tréninku.

Efektivnější než arginin

Sportovci již určitě slyšeli o významu oxidu dusnatého (NO) pro trénink. Dokáže totiž rozšířit cévy a pak se do svalů společně s vyšším průtokem krve dostanou potřebné živiny, což zabezpečí nejen lepší výkon, ale také efektivnější regeneraci. K hladině NO v těle nejčastěji využíváme aminokyselinu arginin, která se právě přemění na výše zmíněný oxid dusnatý. Citrulin je přitom aminokyselina, která se mění v těle na arginin, takže se naskýtá otázka, proč bychom měli dbát na příjem citrulinu.

Vědci zjistili, že se lépe dostává do svalů než samotný arginin. Je to způsobeno využíváním argininu i na jiné funkce, takže při jeho nedostatku, což může nastat třeba právě náročností tréninku či působením těžké práce, nemusí být k dispozici potřebné množství této aminokyseliny.

Citrulin však projde trávicí soustavou z větší části neporušen a může se tak dostat do svalů, kde dojde k jeho přeměně na arginin a posléze na NO. A v tom může být citrulin velmi přínosný, protože vědci tvrdí, že při jeho doplňování stoupla v těle celková hladina jak argininu, tak i oxidu dusnatého.

Citrulin a ATP

Další význam citrulinu je spojen s ATP (adenosintrifosfát), což je látka, která silně působí na silovou práci krátkého charakteru, jako jsou sprinty, výbušnost a dosažení maximálního výkonu v krátkém časovém úseku. Pro tvorbu ATP je využíván nám dobře známý kreatin, jenž patří mezi nejúčinnější látky, které využíváme pro sportovní výkon. Již ale není tak známé, že citrulin dokáže tento efekt ještě vylepšit.

Dle studie se díky této aminokyselině zvýšilo množství ATP ve svalech o desítky procent a zlepšila se i obnova kreatinfosfátu po tréninku až o pětinu. Jistě není potřeba nikoho přesvědčovat, jaké výhody to bude mít. Sportovci tak mohou podávat nejen lepší výkony, déle a tvrději trénovat, ale efektivnější bude i regenerace a zmírnit se může únava.

Stejně jako kreatin, ani citrulin není doporučeno brát bez přestávky. Vždy po určitém cyklu se má doplněk stravy vysadit. Nejvhodnější je zařadit doplňování těchto suplementů na část roku, kdy potřebujeme dosahovat co nejlepší výkony. Nalezneme ho však i v některých potravinách. Překvapení by mohlo být, že jeho významným zdrojem jsou melouny. Chutné plody, dostupné hlavně v letní sezóně, jsou velmi oblíbené. Nyní mají sportovci ještě další důvod, proč ho konzumovat. Je jím aminokyselina citrulin.

Pomáhá odbourat čpavek

Citrulin je součástí tzv. močovinového cyklu, ve kterém vzniká. Při metabolismu proteinů vzniká v těle čpavek, což je toxická látka. Citrulin pomáhá jedovatý čpavek odbourávat. Tímto mechanismem může tato aminokyselina oddálit únavu při tréninku a umožnit sportovci pokračovat ve výkonu. Jako doplněk stravy se často vyrábí jako citrulin malát, což je aminokyselina navázaná na kyselinu jablečnou.

Takové spojení může být ještě efektivnější, protože malát, jenž se podílí na Krebsově cyklu, dokáže redukovat laktát při sportu, což může také oddálit únavu. Tímto spojením lze snížit působení čpavku i laktátu, takže bychom měli být schopni podávat ještě lepší výkony. Samozřejmě lze počítat i s výhodami, které přináší aminokyselina arginin, protože citrulin se na arginin v těle přeměňuje.

Pro sportovce a fitness cvičence může mít přítomnost této aminokyseliny výhodu oproti těm, kteří na její přísun nedbají. Dokonce může pomoci zmírnit projevy svalové horečky, k čemuž lze využít třeba již zmíněný meloun. Každopádně výhody, jako je podpora produkce NO, ATP a rychlejší obnova energie, oddálení únavy a lepší regenerace, mohou sportovcům některých zaměření výrazně pomoci.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Suplementy pro rychlost a sílu

» Leucin - důležitá aminokyselina

» Výhody proteinů

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt