Fitvit.cz » Cvičení » Začít s prázdnou osou

Začít s prázdnou osou

Když začínáme cvičit, můžeme dostat nejrůznější informace. Někdo doporučuje to hned rozjet naplno, jiní využívají stroje nebo složité tréninkové metody. V počátku je hlavní ale něco mnohem důležitějšího. A tím je technika cvičení a porozumět svému tělu, jak pracuje a reaguje. Teprve potom se můžeme vydat do tajů budování postavy. Začít s prázdnou osou činky má dva hlavní důvody.

Dvě hlavní výhody

Naučit se správnou techniku a využít počátečního růstu způsobeného z neznáme činnosti pro svaly. Z toho důvodu je dobré začít s co nejnižší váhou na činkách, protože jedině tak se naučíme správně cvičit. Když si v prvním tréninku naložíme na bicepsový zdvih 50 kg, nejenom že se můžeme lehce zranit, ale nikdy se nenaučíme, jak čistě zvednout váhu. V tomto případě budeme jen házet s činkou nahoru a dolu, ale výsledek bude jen rizikový pohyb a žádný užitek pro tělo.

Začít s činkou nebo na strojích

Máme tu ale další rozhodování, a to začít na stroji nebo s činkou? Proč v počátku upřednostnit práci s činkou před stroji? Protože stroj nám určuje dráhu, po které zvedáme zátěž, kdežto činka naučí koordinaci pohybu, umí vybalancovat práci všech částí těla, pohyb jde provádět v optimální dráze, která je pro pohyb přirozená. Pokud tedy máme lehkou činku, naučíme se přirozený pohyb pro sval v plném rozsahu a ještě k tomu technicky správně, ale hlavně bez pomocných, nepřirozených a dost často i nebezpečných pohybů. Příkladem může být čistě provedený bicepsový zdvih a zdvih pomocí metody cheating, díky které jde zvednout mnohem větší váha, ale je naprosto nevhodná pro začátečníky. Dokonce i zkušení sportovci by měli takové metody používat jen minimálně, protože mohou způsobit zranění.

Svaly rostou z práce, kterou prozatím nepoznaly

Dalším důvodem, proč začít s opravdu lehkou činkou, je využít potenciálu růstu v počátku cvičení. Když zvyšujeme váhu činky postupně, můžeme využít schopnost těla růst v počáteční fázi, kdy svaly neznají námahu z používané zátěže a tak můžeme poměrně dlouho nutit tělo k růstu a přitom nemuset dělat něco speciálního. Ten úvodní rychlý růst se dříve či později zastaví, ale je dobré využít tuto úvodní fázi, kdy vlivem nevyzkoušené zátěže a dobře zvládnuté techniky můžeme vytěžit více, než když hned najedeme na maximum a pak už není kam postupovat.

Budování postavy není jen o síle, ale i o strategii a pokud chce někdo cvičit naturálně bez zakázaných prostředků, pak je nezbytným základem dobrá práce svalů, technika, propojení nervové soustavy se svalovou prací, což znamená především vnímat svalovou práci při jednotlivých opakováních a cítit zapojení jednotlivých svalových skupin.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Kdy je čas zvýšit váhu na čince

» Snažit se provést vždy více práce

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt