Fitvit.cz » Vybavení pro cvičení » Stroje nebo činky při cvičení

Stroje nebo činky při cvičení

Moderní doba se projevuje i ve vybavení náčiní pro posilovací trénink. Mnozí zastávají výhody strojů a jiní zase činky. Využijte však výhod jak činek, tak i strojů k co nejlepšímu svalovému rozvoji.

Jsou stroje, které jsou přínosem a jsou stroje, které lze alternovat s činkami, nebo je nemusíte používat vůbec. Mezi opravdu přínosné a dokonce snad i nezastupitelné stroje lze považovat náčiní pro předkopávání a zakopávání vleže, procvičení vnitřní strany stehen čili abdukce a addukce nebo tlaky nohama na rozvoj kvadricepsu pro ty, kteří nemohou ze zdravotních důvodů či zranění zařadit klasické dřepy. Nezapomínejme ani na fakt, že některé cviky mohou být svou obtížností pro některé cvičence neproveditelné, ale potřebují se zlepšovat, aby je v budoucnu mohli zařadit do svých tréninků. Jedním z příkladů je shyb na hrazdě, kdy mnoho začínajících není schopno vykonat ani jedno opakování, ale na kladce s lehčí vahou již dokáží řadu opakování provést. Postupem času díky kladce dokáží provádět i shyby a využít tohoto cviku naplno při rozvoji zad.

Při delších zkušenostech s cvičením zjistíte, že trénink se stroji je jednodušší, rychlejší, v mnoha ohledech bezpečnější a to hlavně pro začátečníky, kteří se rozhodnou cvičit bez trenéra nebo potřebných znalostí o tréninku. Naproti tomu činky, pokud je využijete správně, zapojí ty správné svaly i včetně podpůrných, lépe rozvinou sílu, která je potřebná pro svalový rozvoj.

V domácích podmínkách je použití strojů limitováno jejich cenou a dále také potřebným místem a z toho plyne, že mnoho domácích posiloven je vybaveno především činkami. To že nemáte k dispozici stroje neznamená, že nebudete mít velké svaly. Dokonce i bez stojanů lze cvičit dřepy např. s činkou za tělem. S činkou je možné provádět všechny základní cviky pro rozvoj jednotlivých tělesných partií.

Stroje oceníte v případě, že nemáte po ruce tréninkového partnera a tak si jednoduše nastavíte pozice, velikost zátěže a také odpadne případná starost o rovnováhu při tréninku nohou na legg-pressu nebo pomocí smithova přístroje. Využijete je také v případě časové nouze, kdy odpadne nakládání a skládání váhy činky nebo rychlejší přesun mezi cvičebními stanovišti, kdy je v mnoha případech posilovací zařízení multifunkční.

Posilovací stroje zabezpečí větší bezpečnost a sníží možnost zranění. Odpadá zranění způsobené pádem činky na končetinu, vhodně zvoleným zařízením se nikdy nedostanete do situace podobné té, kdy vás činka může přimáčknout k podložce. Nemusíte se obávat pádu. Lze praktikovat intenzifikační metody jako neúplná opakování, ubírané série, pyramidu, již z funkčnosti náčiní přirozené nepřerušované napětí, nebo na speciálních strojích dokonce i vynucená opakování.

Naproti tomu při cvičení s činkou se nemůže nikdy stát, že nebude fungovat. U stroje se může poškodit mechanismus umožňující pohyb či přetrhnout lanko. Dávejte proto přednost fitness centrům, kde pravidelně o své vybavení pečují.

Problémem strojů může být jejich univerzální velikost a tak pokud jste odlišného vzrůstu od průměru, nemusí vám jejich chod sedět a navíc může být v tomto případě krajní poloha nebezpečná pro úpony, šlachy. Nejde li zařízení nastavit na vámi požadovanou dráhu pohybu a rozsah, využijte jiný cvik, nebo použijte činky, které v pohybu nemají žádné omezující limity.

Proč tedy používat činky. Naučíte svaly pracovat přirozeně bez podpory, kterou vám poskytují stroje. Poskytnou větší rozvoj síly, výbušností, koordinace a rozvíjí stabilitu středu těla potřebnou pro správné držení těla, především oblast břicha a spodních zad. Ocení je i sportovci posilující pro různé sporty, kdy lépe napodobují přirozené pohyby v jednotlivých sportech.

Jak se tedy rozhodnout. Stroje nebo činky? Odpověď je zcela jednoznačná, oboje. Pokud nemáte čas, je lepší bezpečnější trénink na strojích, než zcela vynechat trénink. To samé platí, pokud jste začátečník nebo se necítíte zcela fit, ale chcete pokračovat v tréninku. Cvičení s činkou však buduje pevnost šlach, vazů, stabilitu, sílu. Činky by měly být povinnou součástí tréninků sportovců, kteří usilují o maximum síly a svalové hmoty, ale také funkčnosti.

Stroje mohou dopomoci získat tvar partie, která se s činkou těžko izoluje, nebo je lze využít při odstranění slabin. Nesmíme zapomínat přínos strojů pro generace, které již těžko budou zápasit s těžkými činkami, ale chtějí si udržet zdraví, zůstat aktivní a mít radost z pohybu. Proto jsou a budou přínosné jak činky, tak i stroje. Pamatujte však na pravidlo, bez kterého se nebudete zlepšovat s jakýmkoliv náčiním. Tím pravidlem je systematická a dlouhodobá práce v posilovně, která vás dovede k vysportované postavě, a je použitelná nejen při posilování, ale při jakémkoliv sportu či práci.

Diskuse k článku (3)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Cvičení - posilování - jak začít

» Domácí posilovna

» Tréninkový plán

» Opasek při cvičení

» Proti stresu a depresi pomůže cvičení

» Význam a přínos posilování a fitness

» Fitcentrum a jeho výběr, co si vzít s sebou

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt