Fitvit.cz » Proteiny » 10 důvodů pro používání proteinů

10 důvodů pro používání proteinů

Zakoupit si protein v prášku dnes může prakticky každý. Mnozí se ptají, zdali to má vůbec cenu a jestli to nejsou vyhozené peníze. Ono ale záleží na tom, jak se konkrétní člověk k formování těla postaví. Někdy je pořízení proteinového přípravku opravdu vyhození peněz. Při správném použití se však může stát velmi silným nástrojem, který pomůže k přeměně postavy. Jaké důvody nás vedou k používání těchto produktů a co nám mohou přinést?

1. Rychlost dodání proteinů

Po tréninku, hned po probuzení před první aerobní aktivitou nebo případně před posilovacím tréninkem, potřebujeme dostat do těla proteiny, abychom je doplnili bez dlouhého trávení. K tomuto účelu se nejvíce hodí syrovátkové proteiny, které se rychle dostanou na správná místa v těle.

2. Úspora času

Připravovat v dnešní uspěchané době 6 kvalitních jídel denně? S proteinem se dají doplnit dvě jídla v podobě proteinové nápoje. Není potřeba nic vařit, krájet, mazat, stačí nasypat odměrku prášku do hrnku nebo šejkru, promíchat a vypít. Rychlé a účinné.

3. Kvalita

U nejčastěji využívaného syrovátkového proteinu dostaneme do těla ty nejkvalitnější proteiny. Obsahují všechny aminokyseliny, včetně těch esenciálních, které potřebujeme pro budování svalové hmoty. Díky této kvalitě nemusíme dávat pozor na aminokyselinové spektrum, jako u některých potravin, zejména těch pocházejících z rostlinných zdrojů, které musíme kombinovat, aby nám nějaká aminokyselina nechyběla.

4. Bez nežádoucích živin, jako jednoduché sacharidy a tuky

Je velkou výhodou, když můžeme regulovat jednotlivé živiny bez toho, abychom ovlivnili množství příjmů jiné. Proteinové doplňky dokáží dodat bílkoviny bez velkého množství sacharidů a tuků. To je důležité při úpravě jídelníčku, když potřebujeme lehce upravovat přísun jednotlivých živin, abychom mohli buď hubnout nebo nabírat čistou svalovou hmotu. Takovou schopnost má jen několik potravin obsahující proteiny, jako například vaječný bílek, kuřecí nebo krutí prsa nebo mléčné produkty bez tuku.

5. Snížení objemu stravy

Každý ví, co znamená přijmout 30 g bílkovin v obědu nebo ve večeři. Často to je velký kus masa, hodně vajec, sýru a často doprovázené přílohami. U proteinu stačí hrnek vody a jedna malá odměrka prášku. Nic více.

6. Doplnění kdekoliv

Známe to. Jsme déle v práci, jedeme na dlouhou cestu, jdeme na výlet do přírody nebo jsme v posilovně a než se dostaneme domů, uběhne hodně času. A celou tuto dobu jsme bez proteinu. To není moc dobré pro udržení ani růst nové svalové hmoty. Trochu proteinové prášku si však můžeme vzít prakticky kamkoliv a ani si toho nemusí nikdo všimnout. Stačí malé 30 g balení nebo dát trochu prášku do láhve a v případě potřeby jen doplnit vodu. Hned dostaneme do těla 25 – 30 g proteinů a vydržíme další 3 hodiny do dalšího jídla.

7. Volba příchutě nebo i bez

Někdo dává přednost ochuceným produktům, jiní si raději koupí neochucený protein a přidávají si například ovoce nebo ořechy. Na výběr máme snad všechny možné příchutě, od ovocných až po čokoládovou. Některé příchutě jsou velmi zdařilé a tak si přijdou na své i ti, kteří mají rádi sladké a přitom potřebují doplnit proteiny a vyhnout se jednoduchým sacharidům. Jedinou nevýhodou se zdá být přidávání umělých sladidel. Některá jsou problematičtější než jiná. Kdo se jim chce vyhnout, může zvolit produkt bez příchutě, které jsou na trhu také.

8. Dodáváme i vodu

Doplňování vody je důležité nejen pro sportovce. U přípravy nápoje dostaneme do těla navíc další půl litr vody. Pro dobrý stav organismu jedině plus.

9. Lepší vzhled

Díky získané nové svalové hmotě máme větší sílu a hezčí postavu. Bílkoviny jsou pro její tvorbu a udržení zcela zásadní.

10. Rychlejší metabolismus

Jestliže hledáme způsob, jak spálit více energie, pak aktivní svalová hmota nám pomůže nejen více trénovat a používat větší hmotnost činek, ale zrychluje i náš bazální metabolismus. Spotřebuje tedy více energie i v době, kdy zrovna nic neděláme. Díky proteinům jde stávající svalová hmota lépe udržet.

Neznamená to však, že by doplňky byly pro každého nezbytné. Pokud jsme ochotni připravit si každý den několik porci masa, vejce, mléčných produktů a jsme ochotni vařit a trávit mnoho času přípravou jídel, pak se bez proteinů obejdeme. Na druhou stranu je pro velmi zaměstnaného člověka výhodou, když dokáže přijmout prostřednictvím doplňků dvě jídla, dodat potřebné živiny a získat nějaký čas navíc a přitom stále dokáže účinně cvičit.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Recenze MyProtein Impact Whey protein

» Scitec 100% whey protein professional

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt