Fitvit.cz » Ovoce » Jablko na sílu

Jablko na sílu

Jablko patří v naší zemi mezi nejoblíbenější a zároveň nejpřirozenější ovoce. Díky vláknině se sacharidy z jablka pomaleji vstřebávají. Jsou proto ideálním ovocem pro období hubnutí. Jablka dále obsahují i cenné vitamíny a minerály. Nikdo by ale nečekal, že mohou působit i na sílu. Toho lze využít při tréninku, a to jak při budování svalové hmoty, tak i při potřebě spalovat tuk. Jablka totiž obsahují i další látky, které se nazývají polyfenoly.

Podle výzkumů mají polyfenoly z jablek vliv na silové schopnosti. Navíc díky vláknině obsahují pomaleji vstřebatelné sacharidy, čehož lze využít tak, že zkonzumujeme jablko před tréninkem a využijeme výhody zaměřené na sílu. Polyfenoly prý fungují tak, že prodlužují vytrvalost a tím lépe využívají jako zdroje energie tuky, takže pak zbude více glykogenu na využití pro silové schopnosti.

Polyfenoly z jablek mají hned trojí účinek. Působí na sílu, na efektivnější spalování tuků a také mají vlivem antioxidačních schopností zlepšit regeneraci těla po tréninku. Pokud si dáme jablko před tréninkem, dokáže svaly zásobit pomaleji vstřebatelnými cukry a tím zlepšují využití tuků na energii při tréninku. Díky působení polyfenolů se pak tato výhoda stává ještě účinnější.

Nevýhodou může být vyšší cena jablek mimo sezónu. Kdo má zásoby jablek z vlastních stromů, má velmi cenné ovoce plné prospěšných látek, navíc v bio kvalitě, pokud si tedy sami na stromy nedáváme chemii. Jablko je ovoce, které by nemělo chybět v našem jídelníčku, ať už se snažíme o nabírání svalové hmoty, tak i při hubnutí a spalování tuků. Dokonce jde o ideální potravinu, pokud chceme přibírat svalovou hmotu s minimálním podílem podkožního tuku.

I přes tyto výhody však i zde platí, že vše se má brát s mírou a proto bychom měli konzumovat asi 2 jablka za den a samozřejmostí musí být vyvážený jídelníček určený na konkrétní cíl. Pro úplnost, jablka mají na 100 g cca 52 - 57 kcal, 13 g sacharidů, 0,4 tuků a 0,4 bílkovin, cca 2 – 3 g vlákniny a cca 200 mg polyfenolů. Hodnoty se mohou mírně lišit podle jednotlivých druhů.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Základ správné výživy

» Jak odstranit sladké ze stravy postupnými kroky

» Kolik ovoce můžeme za den sníst?

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt