Fitvit.cz » Strava » Jak podpořit hydrataci

Jak podpořit hydrataci

Nejenom voda má význam pro správnou funkci organismu. Abychom profitovali z optimálního množství vody v těle, musíme dbát nejen na dostatečné pití, ale také musíme podpořit přísun vody i správným příjmem potravin. Zejména ovoce a zelenina nám v tom mohou výrazně pomoci.

Například okurky nebo meloun a další podobné druhy zeleniny nebo ovoce obsahují i více než 90 % vody. Nesmíme zapomínat, že s pocením při sportování ztrácíme i sodík, takže není úplně správné se vyhýbat soli, i když na druhou stranu její nadbytek je také škodlivý. Samozřejmě i zde platí, že optimální množství je pro chod těla nejvýhodnější, což ale platí o všech složkách stravy.

Vodu navíc lze do těla dostat i například z masa (vařené může obsahovat až 60 % vody) nebo dokonce i prostřednictvím syrovátkového proteinu smíchaného s vodou. Naopak nejméně vody obsahují například ořechy (4 %). Ačkoliv jsou i takové potraviny užitečné, ukazuje to, že je potřeba mít jídelníček vyvážený, aby obsahoval nejen potřebné živiny, ale také dostatek vody. Pak jsou zde nápoje, které nejsou k hydrataci vhodné, protože nás odvodňují. Jsou to například káva nebo pivo.

Kdo cvičí a chce budovat svaly nebo spalovat tuk, tak se bez správné hydratace těla neobejde. Svaly totiž tvoří až ze 75 % voda. Díky vodě se tak dostávají do těla potřebné živiny, které jsou nezbytné pro budování svalové hmoty. Velký nepřítel pro kohokoliv je dehydratace. To je výrazná ztráta vody způsobená cvičením, okolní vysokou teplotou nebo třeba jen zanedbáním pitného režimu.

Přitom když například chceme spálit tuk, tak dehydratace zpomaluje metabolismus, a to je nepříznivý stav pro spalování tuků. Voda je proto stejně důležitá, podobně jako proteiny, vhodné sacharidy a zdravé tuky. Jedině při dostatku všech potřebných živin dostaneme ze svého těla maximum a teprve potom bude správně fungovat.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Kalorie z tuků, sacharidů a bílkovin

» Tloustne se po ovoci?

» Jak spálit více tuků při kardiu

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt