Fitvit.cz » Nápoje » Jakou vodu pít

Jakou vodu pít

Doplňování vody do organismu je velmi důležitou součástí zdravého životního stylu. Jakou si však vybrat, aby organismus pracoval optimálně. Patrně tušíte, že to je obyčejná voda, která teče v každé domácnosti z vodovodu.

Balená a sycená

Velmi oblíbené je v poslední době balená voda. Mezi nimi jsou jak pitná, tak i stolní a minerální. Sycenou vodu se pak nedoporučuje pít při některých onemocněních, především kardiakům. Pijete-li v nadměrném množství sycené nápoje, mějte také na paměti, že případné zdravotní komplikace, které se u vás projevují, můžou mít souvislost, i když třeba málo významnou, nicméně můžou negativně ovlivnit krevní tlak či problémy s říháním či nadýmáním. To lze jednoduše zjistit vyřazením sycených nápojů z pitného režimu, nebo si je dopřávat pouze výjimečně.

Slazené limonády pouze výjimečně

O nejrůznějších limonádách hýřící všemi barvami se asi nemá cenu bavit, a pokud vůbec, měly by být pouze příležitostným zdrojem vody. Sycené nápoje by také v žádném případě neměli pít kojenci. Paradoxně se právě perlivá voda může podílet na dehydrataci, protože tiší žízeň lépe v malých dávkách a tak včasně nepostřehnete, že potřebujete doplnit více tekutin. Je to způsobeno schopností CO2 prokrvit sliznice.

Minerálka, stolní a kojenecká

Minerální voda není vhodná pro běžné pití. Jejím zdrojem jsou podzemní minerální prameny. Obsahují většinou více než 1 gram minerálů na 1 litr nápoje. Využívejte je tedy jen příležitostně a při zdravotních komplikacích a se sestavením pitného režimu, jenž by obsahoval minerálky, se poraďte s lékařem. To samé platí o léčivých vodách, které se však přímo používají na léčebné postupy a lékař by o jejich využívání měl vědět.

Stolní voda pochází také z podzemního zdroje a nesmí být upravena chemicky. Pokud je obsah minerálů odpovídající, je možné ji využívat pro běžný pitný režim. Pakliže je to na jejím obalu uvedené, lze ji také využívat pro kojeneckou stravu. Většinou je však tato voda přímo označena jako kojenecká. Měla by být nejkvalitnější a platí pro ni zpřísněné normy na obsah nežádoucích látek

Základní zdroj pití má každý doma

Balená voda jakéhokoliv druhu může osvěžit, doplnit potřebné minerály nebo nás může nutit ji využívat potřeba změny chuti při pití nápojů. Je to však vždy více nákladné, než když používáte vodu z vodovodu. Odebíráte-li ji z kvalitního zdroje, což by měly garantovat veřejné instituce chránící naše zdraví pravidelnými kontrolami a předpisy, měla by obyčejná voda představovat většinu z podílu našeho pitného režimu. Když tedy balenou, tak zvolte neperlivou, nejlépe nízce mineralizovanou stolní vodu. Levnější variantou však vždy bude ta pitná obyčejná z vodovodu.

Diskuse k článku (2)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Voda pomáhá při fitness aktivitách

» Káva a její účinky

» Čaj - jeho výhody a přínos pro zdraví

» Džusy

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt