Fitvit.cz » Nápoje » Džusy

Džusy

Džusy jsou nejen nápojem, ale také zásobárnou důležitých látek, které ovlivňují zdraví a regeneraci. Dokáží dle typu také dodat sacharidy jako zdroj energie a další fytochemikálie obsažené právě v ovoci a zelenině, z nichž se nápoje získávají. Další výhodou je koncentrace látek v menším objemu, než kdybychom museli sníst větší množství ovoce či zeleniny.

Kolik džusu

Ačkoliv jsou džusy zdraví prospěšné, je vhodné je ředit vodou, jelikož hrozí nebezpečí vzniku ledvinových kamenů při příliš velkém příjmu těchto nápojů. Rozhodně nepřijímat více než litr denně, a i to je již poměrně dost. Lépe je džus popíjet v menších dávkách ředěné vodou a pravidelně.

Pestrost se vyplatí

Je také vhodné obměňovat druhy jednotlivých nápojů. Rajčatová šťáva obsahuje lykopen, jenž je považován jako významný antioxidant působící preventivně proti rakovině. Borůvky mají zase vliv na dobrý stav krve, brusinky pro změnu působí preventivně proti infekcím močového ústrojí. Pomerančový džus snižuje hladinu špatného cholesterolu a působí preventivně proti kardiovaskulárním nemocem a některým druhům rakoviny, nápoj z mrkve má pak vliv díky přítomným látkám na zrak, vlasy a nehty, z hroznového vína ovlivňuje pozitivně čištění krve a pomáhá odbourávat toxiny z těla. Pestrost se tedy u výběru a následné konzumaci nápoje vyplácí. Pozor je také nutné dávat na džusy, které obsahují kyseliny naleptávající zubní sklovinu. Oddalte tedy o hodinu hygienu úst, pokud jste měli kyselý džus nebo kyselé ovoce.

Pro odbourání tuků

Džus dokáže organismus zasytit a tak již nebudete mít potřebu tolik jíst. To se hodí při redukčních dietách, kdy se snažíme držet své chutě na uzdě. Jen nezapomeňte přidat kalorie obsažené v nich obsažené do svého celkového energetického denního příjmu. Zeleninové a ovocné šťávy dokáží z těla dostat toxické látky.

Kupujte kvalitu

Pokud džus či šťávu kupujeme, je potřeba dát si pozor na přídavné látky. Problém je většinou příliš velký obsah cukru nebo soli. Vhodné jsou produkty se 100% zastoupením ovocné či zeleninové složky. Podíl složek by měl být vyznačen na etiketě. Pokud takový údaj chybí, raději si udělejte džus z čerstvého ovoce či zeleniny, avšak řádně očištěné a omyté a také z ověřeného zdroje, který by měl garantovat nepřítomnost chemických látek. Jelikož jsou džusy náchylné na uskladnění a podíl užitečných látek úměrně klesá se špatným zacházením a zpracováním, volte pouze kvalitní produkty, u kterých jste si jisti, co pijete. Naproti tomu z čerstvého ovoce lze dostat maximum, a to jak z pohledu mikroživin, tak i chuti.

Džusy chytře vložené do stravy v rozumné míře dokáží do těla dostat nejen potřebnou vodu, ale také velmi důležité minerály a vitamíny a mnoho látek, které se v jiných potravinách nenacházejí. Někdy postačí do těla dodat mikroživiny a zdravotní stav se může podstatným způsobem zlepšit. Výsledkem bude nejen rychlejší regenerace a optimální výkonnost, ale i celkové zlepšení zdraví.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Voda pomáhá při fitness aktivitách

» Jablka

» Rajčata

» Čokoláda

» Proti stresu a depresi pomůže cvičení

» Káva a její účinky

» Čaj - jeho výhody a přínos pro zdraví

» Extrakt ze zeleného čaje

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt