Fitvit.cz » Doplňky stravy » Kurkuma s aktivní složkou kurkumin

Kurkuma s aktivní složkou kurkumin

Jde o koření, někdy známé i pod označením indický šafrán a používá se zejména pro ochucení jídel asijské a indické kuchyně. Najdeme ho i v kořenících směsích, např. ve známém a v tuzemsku i často využívaném kari. Kurkuma ale obsahuje látku, která neunikla pozornosti vědců a podle všeho může mít některé účinky, které by se mohly hodit sportovcům. Tou látkou je kurkumin, což je silný antioxidant, takže působí proti volným radikálům a pomůže tak organismu s regenerací.

Trénink přináší i různé komplikace, třeba namáhání kloubů a dalších částí těla, které pak mají vliv na funkčnost pohybové soustavy. A jak si již mnozí sportovci, ale i nesportující lidé všimli, bez funkční pohybové soustavy si člověk v mnoha případech nezaváže ani tkaničku od bot, natož pak aby měl sportovat a udržovat se v kondici. Pomoci zde může právě zmíněná látka kurkumin, která je obsažena v koření kurkuma.

Proti zánětům

Nejčastějším důvodem k zařazení kurkumy do stravy sportovců je schopnost působit proti zánětům. Dle vědců kurkumin pomáhá lidem s artritidou právě potlačováním bolestí a zánětů. Sportovci ho pak doplňují, aby bolestem v kloubech předcházeli a omezili jejich zranění. Vědci dále tvrdí, že má srovnatelné účinky s některými léky proti bolestem, ale nemá jejich vedlejší účinky. Kurkumin má působit proti proteinu, který se podílí na vzniku zánětu.

Ale to není vše. Proběhlo již mnoho studií, které se zabývají působením tohoto koření nebo aktivních látek v něm proti rakovině. Měly by mít vliv i na obávanou Alzheimerovu chorobu, působit proti vzniku nemocí oběhové soustavy, jako např. ateroskleróza nebo upravit hladinu cholesterolu.

Teprve budoucnost nám ale ukáže, zdali to je správná cesta. Mnozí sportovci a kulturisté již nyní používají kurkumin právě proto, že zmírňuje bolest kloubů, které jsou pro sportovce jednou z klíčových oblastí, na kterých závisí jejich výkonnost a úspěch v odvětví. Silná antioxidační činnost pak podpoří tělo v procesu obnovy sil.

Kurkumu lze podávat ve formě koření, ale získat aktivní látku lze i pomocí doplňků stravy, které jsou dostupné na našem trhu. Problém může být dostat do těla dostatek aktivní látky z koření, protože jí neobsahuje mnoho. Další problém je vstřebatelnost kurkuminu.

I zde ale našli vědci řešení. Postačí přidat do produktu extrakt nazvaný piperin, který je získáván z černého pepře a rázem byla biologická dostupnost kurkuminu vyšší, uvádí se hodnota dosahující až 2000 %.

Z toho důvodu jsou na trhu produkty, které obsahují jak kurkumin, tak i piperin. V případě využití koření pak bude výhodnější přidat do pokrmu i černý pepř. Nelze také opomenout, že látka je rozpustná v tucích.

Některá podezření

Jako u každého doplňku a potraviny, platí i u tohoto koření a látek v něm, že by se nic nemělo přehánět. Vhodné je přerušovat doplňování této látky do těla a mělo by dojít ke konzultaci s lékařem, pokud je člověk nemocný. Jde zejména o nemoci jater, žlučníku a srážlivosti krve. Potíže může způsobit při těhotenství. Hovoří se i o riziku, že kurkumin by mohl nepřímo působit na vznik nadváhy, protože může potlačit funkce v organismu, jenž signalizují pocit sytosti. S tím ale určitě nebudou mít problém lidé, kteří vyznávají aktivní životní styl fitness. Aktivní lidé mohou naopak očekávat pozitivní přínos kurkuminu pro své tělo a využít účinků pro efektivnější trénink, tím i budování svalové hmoty, což zrychlí metabolismus a naopak pomůže s odbouráváním přebytečného tuku.

Pro prevenci i chuť

Pokud se tedy kurkumin použije v omezené míře (což je většinou u doplňků stravy renomovaných výrobců vyznačeno na obalu) a pro určité období v roce, může sportovcům pomoci s regenerací a zamezit vzniku zánětů z přetížení. Samotné koření se těžko předávkuje. To by musel dotyčný každý den přidávat velké množství koření do jídla, což není moc pravděpodobné.

Pomoci může i proti řadě civilizačních nemocí, které jsou spojeny zejména se špatným životním stylem. Kurkuma může v budoucnosti hrát dosti významnou úlohu jako preventivní opatření před vznikem řady chorob. Musíme však čekat na další vědecké studie. Použít doplněk stravy či si přidat toto koření do jídla lze již nyní a přispět tím k funkcím těla možná více, než je dnes známo a ještě si ochutit jídlo atraktivním orientálním kořením a podpořit tělo při sportovní, regenerační a protizánětlivé činnosti.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Citrulin - podpora tvorby NO a ATP

» Oxid dusnatý - více krve a živin

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt