Fitvit.cz » Vitamíny » Kyselina listová

Kyselina listová

Do těla se dostává většinou v neaktivní formě prostřednictvím potravin a v těle se mění na aktivní látku. Je to vitamín rozpustný ve vodě.Obnovuje buňky a je součástí při syntéze nukleových kyselin DNA a RNA, přičemž spolupůsobí s vitamínem B12.

Kyselina listová by měla preventivně působit proti nemocem srdce společně s koenzymem Q10 a pyridoxinem. Opět je potřeba říci, že je nutné přijímat kompletní spektrum všech minerálů a vitamínů, nejlépe z přirozené stravy, jejichž bohatými zdroji jsou zejména ovoce a zelenina.

Doplňky stravy využíváme při zvýšené fyzické či psychické zátěži a při zřejmém nedostatku dané látky ve stravě. Nedostatek kyseliny listové je poměrně častý jev, přičemž je velmi důležitá.

Vitamín potřebují také těhotné ženy pro podporu růstu plodu. Spolupůsobí i při metabolismu aminokyselin. Kyselina listová je s dalšími vitamíny skupiny B potřebná pro správné využití železa v těle a následně tvorbu červených krvinek.

Jaké potraviny konzumovat pro přirozený příjem kyseliny listové. Jsou to především játra, zelená listová zelenina jako např. špenát, brokolice, kapusta , dále pak semena, luštěniny, kvasnice nebo celozrnný chléb.

Nedostatek může vést k chudokrevnosti a k dalším problémům vyplývajících ze spolupůsobení s ostatními vitamíny a minerály. Případnou suplementaci v těhotenství je nutné konzultovat s lékařem. Uvádí se, že ani vysoké dávky by neměly být toxické, ale užívání vysokých dávek nemá žádné opodstatnění a tak je dobré se držet doporučené denní dávky 0,3 mg nebo případně doporučení lékaře.

Diskuse k článku (0)


Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt