Fitvit.cz » Proteiny » Magická proteinová tyčinka

Magická proteinová tyčinka

Jsme na nejlepší cestě k dosažení životní formy. Spalujeme poslední zbytky tuku a díky přísunu potřebného množství proteinů chráníme svalovou hmotu. Jenže někdy přijdou dny, kdy musíme nečekaně cestovat, vyřídit neodkladné záležitosti nebo zůstat déle v práci. Největší problém pro naše tělo může být v tento moment nedostatek jídla.

Stačí třeba dva dny, kdy nejsme schopni doplnit dostatek proteinů a dalších živin do těla a může nás to stát i několik kilogramů váhy. Vždyť to je přece náš cíl, říkáme si. Potíž je v tom, že úbytek v tomto případě není z tuků, ale hlavně si odbouráváme aktivní svalovou hmotu. A to už je pro naší formu docela velký problém. Ztrácíme totiž to nejcennější z našeho těla.

Nahradit jídlo tyčinkou

V tomto případě stačilo mít po ruce proteinovou tyčinku. Není to ta tyčinka ze supermarketu, která je plná hlavně tuků a sacharidů. Tyto tyčinky jsou trochu odlišné. Obsahují totiž o mnoho více proteinů. Sice v ní také najdeme takové nevhodné složky, jako glukózový sirup, ale pokud jsme ve formě, máme zrychlený metabolismus a jinak dodržujeme správnou stravu, pak nás jedna tyčinka, kterou navíc zkonzumujeme zcela mimořádně a ojediněle, nemůže ohrozit co se týká nabírání tuku.

Navíc díky přítomnosti proteinů, a někdy i vlákniny, je uvolňování sacharidů pomalejší, než kdybychom konzumovali sacharidy samostatně. Oproti běžným tyčinkám je zde sacharidů také výrazně méně. Naopak díky přítomnosti proteinů dokáže v neočekávaných situacích dost výrazně pomoci. Většinou obsahují mezi 15 – 20 g proteinů, 20 – 25 g sacharidů a okolo 6 – 8 g tuků. To znamená, že to je jedno normální jídlo, které se vejde do jedné tyčinky.

Kvalita proteinu v tyčince

Rozdílná je i kvalita proteinů v tyčinkách. Vhodné je upřednostnit syrovátkovou bílkovinu, případně její směs s dalšími typy, například s kaseinem nebo vaječným proteinem. Pozor na přítomnost kolagenu, který se spíše hodí pro klouby. Pokud je ho v tyčince více, nemusí to být optimální složení pro udržení svalové hmoty.

Využít jde prakticky kdekoliv

Nevýhodou těchto tyčinek je jejich cena. 1 kus stojí od 30 do 50 korun. A tak si mnozí říkají, že takto předraženou potravinu kupovat nebudou. Naštěstí nemusíme tyto tyčinky konzumovat každý den, a ani by to nebylo vhodné, ale pro neočekávané příležitosti, kdy nemám jinou možnost, je ideálním zdrojem proteinů. Jde perfektně přenášet. Dát si ji můžeme do batohu, do přihrádky v autě, nebo do skříňky v práci a tam vydrží poměrně dlouho, pokud dodržíme podmínky skladování.

Stačí si pořídit 3 – 5 tyčinek a ty nám vydrží na poměrně dlouhou dobu. A právě v momentě, které byly popsány hned v počátku, poznáme jejich obrovskou výhodu. Za pár desítek korun ochráníme v pravý čas těžce vybudovanou svalovou hmotu. V této chvíli se nám na první pohled zbytečná tyčinka změní na nejlepší investici, kterou jsme si pořídili pro zlepšení našeho těla. Nejenže doplní potřebné proteiny, ale ochrání zejména svalovou hmotu, o kterou bychom jinak v době nedostatku živin přišli.

Předcházet ztrátám svalů

Pokud nedoplníme proteiny v pravý čas, můžeme poměrně v krátké době ztratit i několik kilogramů svalové hmoty. Takové chyby se pak těžko napravují a velmi to zpomaluje pokroky při přeměně postavy. Jestliže jsme však připraveni na jakoukoliv událost, pak dokážeme těmto nepříjemnostem předcházet a naše postava zůstane v co možná nejlepší formě, i když si musíme plnit povinnosti, se kterými jsme předem nepočítali. V takových chvílích se pro nás stane proteinová tyčinka opravdu magická, protože jejím zkonzumováním v pravý čas ochráníme svou postavu, na které jsme pracovali mnoho předcházejících měsíců.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» 10 důvodů pro používání proteinů

» Mají význam další suplementy v proteinu?

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2023 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt