Fitvit.cz » Aerobní aktivity » Kardio – klíč k hubnutí?

Kardio – klíč k hubnutí?

Aerobní aktivita, neboli kardio, je nedílnou součástí tréninku pro ty, kteří to myslí s hubnutím opravdu vážně. Pokud nám to zdraví dovolí, pak je kardio společně s posilováním nejlepší způsob, jak se co nejrychleji zbavit tuku a přitom si ještě vytvarovat postavu podle svých představ. Aerobní aktivita však může být i nudná, monotonní, zdlouhavá a často lidi tak otráví, že v mnoha případech skončí se svým snažením. To je ale škoda, protože existují způsoby, jak si kardio trochu zjednodušit, udělat ho účinnějším a co nejvíce ho zefektivnit v ohledu vynaloženého času a posléze dosažených výsledků.

Nejlepší doba

Kdo už nějakou dobu pravidelně cvičí, tak ví, že aerobní aktivita je nejúčinnější po posilovacím tréninku. Navíc když takový trénink provedeme v pozdějších odpoledních hodinách, což bylo dle vědců mezi 17 – 19 hodinou, měli tito sportovci rychlejší metabolismus po cvičení oproti těm, kteří trénovali ráno nebo v poledne. Podle tohoto zjištění je tedy nejvhodnější doba na aerobní aktivitu po posilování a v pozdních odpoledních hodinách.

Nemusíme jen monotónně běžet

Možná jste slyšeli, že je potřeba běžet 30 minut bez přestávky, aby byl kardio trénink účinný. Vědci ale tvrdí něco jiného. Samozřejmě můžeme nadále běhat delší dobu bez přestávky, ale pokud si kardio rozdělíme na 3 části po 10 minutách a ještě si mezi fázemi uděláme pauzu, je dle vědců taková aktivita stejně účinná, jako kardio bez přerušení. Navíc je taková aktivita daleko jednodušší a pro mnohé snesitelnější.

Intervalový trénink

Když chceme spalovat tuk, volíme vždy metodu, která nám pomůže k nejlepším výsledkům. Z toho důvodu se pak rozhodujeme, zdali zvolit aerobní aktivitu v rovnoměrném tempu, což je třeba klasický běh na delší trať ve stále stejném tempu nebo intervalový trénink (HIIT), který střídá fáze, kdy provedeme aktivitu ve vysoké intenzitě a poté následuje část s nízkou intenzitou. Tyto intervaly střídáme například v poměru 1 : 2 ve prospěch pomalé fáze po dobu 20 – 30 minut. Účinné jsou oba způsoby, ale vědci zjistili, že intervalové kardio je přeci jen účinnější pro spalování tuků. Podle vědců se sice při rovnoměrném kardiu spálilo více kalorií, ale nakonec více tuků bylo spáleno při intervalovém tréninku. Jak je to možné? Vědci se domnívají, že to je způsobeno zrychlením metabolismu v klidovém stavu, kdy nic neděláme. To znamená, že po provedení intervalového tréninku máme delší období zvýšeného výdaje energie, který způsobila vysoce intenzivní aerobní aktivita HIIT.

Větší intenzita - malá námaha většinou nestačí

Chůze nebo aktivita v pomalém tempu je sice také prospěšná, ale pokud chceme, aby kardio bylo co nejvíce účinné, měli bychom vynaložit trochu více úsilí. Příkladem může být třeba již zmíněný intervalový trénink, kdy dynamickou část provedeme na 90 % maximální tepové frekvence nebo běžné kardio provádíme na 75 % maximální tepové frekvence. Odměnou nám bude lepší spalování tuků a také lepší celková aerobní kondice. Aby byla aerobní aktivita co nejúčinnější, nezapomínáme ani na budování svalové hmoty, kalorický deficit nebo dostatečně dlouhý spánek.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Prevence obezity

» Hubnutí s cvičením nebo bez?

» Jak zefektivnit spalování tuků

» Kdy jsou nejúčinnější proteiny?

» Jak si zjednodušit hubnutí

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt