Fitvit.cz » Zelenina » Meloun

Meloun

O tom, že každý druh plodu, ať už se jedná o ovoce či zeleninu, obsahuje unikátní složení látek, které se těžko nahrazují čímkoliv jiným, dnes snad už nikdo nepochybuje. Mnohé přednosti v tomto směru má v oblasti fitness také meloun. Je vhodný jak pro ty, co usilují o nárůst svalové hmoty, ocení ho i ti, kteří pečují o své zdraví, a svým nízkým energetickým obsahem, i vysokým podílem vody, ho lze využít také při redukci hmotnosti. Podívejme se, co všechno vodní meloun obsahuje a jak konkrétně jej využít.

Ačkoliv se u zeleniny a ovoce obvykle nezaměřujeme na podíl bílkovin, u vodního melounu je to tak trochu výjimka, ale dosti podstatná. V melounu se totiž nachází aminokyselina citrulin. A proč zrovna citrulin? Má totiž schopnost přeměnit se v těle na arginin, který má následně vliv na hladinu oxidu dusnatého. Ten pak působí pozitivně v oblasti regenerace, zajišťuje vyšší přísun potřebných látek do svalů, zejména bílkovin, které, jak jistě každý zastánce zdravého životního stylu ví, jsou důležité jak pro růst nové svalové hmoty, udržení té stávající a její ochranu při redukci zbytečného tuku. Výhodou citrulinu je i jeho rozklad až v krvi, kdežto arginin se spotřebuje při mnohých dalších trávicích pochodech, a tak se citrulin z vodního melounu může hodit, a dokonce je i účinnější z hlediska účinků oxidu dusnatého, než samotný arginin, a to proto, že se dostává ve větším množství až do krve, kde se právě přeměňuje na zmíněný arginin.

Kdy ho konzumovat

Vzhledem k tomu, že jeho složení tvoří z devadesáti procent voda, je velmi málo energetický a ještě k tomu přispívá k zásobování organismu tekutinami, lze ho využít jako složku stravy doplněnou k snídani, ale i před či po tréninku. Energetická hodnota na 100 g je pouze 15 kcal na 100 g, bílkovin je zde přibližně 0,4 g, sacharidů poté okolo 3,5 g. Poměr fruktóza glukóza je 2:1. Sníme-li tedy 200 g melounu, přijmeme ze 7 g sacharidů dvě třetiny fruktózy a zbytek glukózy (cca 4,66 : cca 2,33).

Co dalšího meloun přináší

Není to ale vše, co meloun pro nás může udělat. Má také velký význam z hlediska udržení zdraví. Obsahuje jeden z nejúčinnějších antioxidantů lykopen. Tomu jsou připisovány preventivní účinky proti civilizačním onemocněním, především proti kardiovaskulárním onemocněním a rakovině. Předpokládá se význam v oblasti prevence zachování zdravého stavu prostaty u mužů. V tomto plodu se také nachází beta karoten, vitamíny A, B, C. Vitamínu C je zde cca 5 mg na 100 g potraviny. Dále zde jsou také minerály, např. hořčík, draslík, sodík, vápník nebo železo. Význam z hlediska zdraví má právě souvislost i s citrulinem, protože pomáhá roztahovat cévy, a to díky působení oxidu dusnatého.

Skladovat v celku, ztráta vitamínů

Kupovat by se měly pouze celé plody, neporcované, především z důvodu zachování hygieny, ale také pro zachování potřebných látek. Vodní meloun je v tomto směru sice odolnější, než jiné druhy potravin této kategorie, ale proč nemít látek v potravině více, když to jde tak jednoduchých způsobem, jako vhodným nákupem a skladováním. Vybíráme tedy symetrické plody, bez zjevného poškození nebo popraskání povrchu, které jsou dozrálé, nejlépe přirozeným způsobem na slunci. Zatímco celý neporcovaný meloun se uskladňuje při běžné pokojové teplotě, jelikož se tím dále zvyšuje podíl lykopenu a beta karotenu při zrání plodů, porcovaný se musí v případě jeho okamžitého nezkonzumování uložit do chladu. Pokud se plod nakrájí, živiny se z něj naopak ztrácí.

Využijte širokých výhod melounu. Pomáhá velkou škálou látek a využít ho lze pro různé cíle, od regenerace, budování hmoty, redukce tuku, až po starost o zdraví organismu. Všechny tyto výhody bezezbytku využijí právě vyznavači zdravého životního stylu fitness. Přidejte se k nim i vy a zůstaňte fit.

Diskuse k článku (4)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Banány

» Jablka

» Kiwi

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt