Fitvit.cz » Doplňky stravy » Jsou účinné předtréninkové suplementy?

Jsou účinné předtréninkové suplementy?

Některé doplňky stravy mají zabezpečit lepší výkony během tréninku, oddálit únavu a získat energii. Obvykle obsahují směs látek, které mají pomoci povzbudit organismus. Mezi suplementy je najdeme jako předtréninkové a NO směsi. Většinou obsahují citrulin, nějakou formu argininu, kofein, taurin, některé vitamíny, nejčastěji skupiny B a někdy také kreatin, a karnitin, případně další látky. Za úkol mají jediný cíl. Dostat ze sebe v tréninku maximum.

Možná rizika - doplňky nejsou pro všechny

Jelikož mě tento druh podpory výkonu v tréninku zajímá, rozhodl jsem se některé doplňky vyzkoušet. A protože nikdo neví, jak na něj bude konkrétní přípravek reagovat, doporučil bych nejprve koupit vzorek v hodnotě maximálně několika desetikorun a vyzkoušet jeho účinky. Tento typ produktu není vhodný pro začátečníky, pro lidi s oběhovými nemocemi a citlivé na některou z látek. Také bych rozhodně nezačínal s dávkou, která je na etiketě, a to hned z několika důvodů. Nikdy nevíte, jak zareaguje vaše tělo. Dávky látek v tomto typu produktů jsou poměrně dost vysoké. A třetí důvod je opravdu veliký podíl kofeinu, který ve vysokých dávkách může být dokonce i nebezpečný.

Začít s nižší dávkou

Osobně jsem začínal s poloviční dávkou a musím říci, že mě i tato dávka docela dost nakopla. Sice jsem necítil nějaké mravenčení, jak tvrdí někteří sportovci, ale cítil jsem takový nával energie a dokonce i tlak, který byl až nepříjemný. To ale mohlo být způsobeno tím, že kofein prakticky nekonzumuji (např. v kávě) a dávka zde byla poměrně dost velká. Většinou dobře snáším dávku okolo 50 mg, ale tady už bylo přes 100 a v plné dávce je dokonce přes 200 mg. Proto jsem začal s menší dávkou a udělal jsem dobře. I když byla dávka mnohem nižší, byl výsledek při cvičení pro mě velkým překvapením, přestože jsem tomu moc nevěřil.

Vyzkoušení účinnosti na tréninku hrudníku a zad

Vyzkoušel jsem přípravek na trénink hrudník, záda. Naložil jsem si obvyklou váhu na pullover. Hned při rozcvičení mě bylo jasně, že dnes proběhne mimořádný trénink. V prvních sériích jsem provedl 5 sérií po 10 opakováních s minimální přestávkou. Následoval tlak s jednoručkami hlavou nahoru 5 sérií, ale počet opakování byl o 50 % vyšší než obvykle. Proto jsem dokončil tyto série s 15 – 17 opakováními v sériích, ačkoliv normálně jich bývá okolo 10. Trénink hrudníku byl zakončen obyčejnými kliky, ale počet opakování byl opět o mnoho vyšší, tentokrát to bylo asi o 30 %.

Potom jsem přešel v tréninku zad, který obsahoval 3 cviky. Krčení ramen, přítahy v předklonu a mrtvé tahy. Jelikož z předchozích cviků bylo cítit dost energie, připravil jsem si velkou nakládací činku a naložil na ní dva velké kotouče a provedl test výkonnosti. První série proběhla v pořádku a tak došlo k přidání zátěže na činku, kterou jsem používal v době největší výkonnosti. To bylo už hodně dávno a můžu s jistotou říci, že takovou váhu jsem na čince neměl minimálně 15 let. Po přítazích v předklonu bylo opravdu cítit napumpování zádových svalů tak jak bylo potřeba od tréninku této partie. Ve stejném stylu pokračoval i trénink u mrtvých tahů a krčení ramen. Dá se tedy říci, že díky podpoře této předtréninkové směsi jsem absolvoval jeden z nejlepších tréninku za posledních 15 let.

Večer raději ne

Tato směs není moc doporučována v pozdních večerních hodinách, protože nával energie a krve byl cítit ještě 3 hodiny po tréninku, tedy někdy okolo 22 hodiny. Mohl by tedy způsobit problémy se spaním. Jak už bylo řečeno, moc mě ani neseděl ten pocit přívalu energie a tlak, ale to může být pouze můj osobní pocit.

Vhodný na překonání stagnace a okamžité zlepšení výkonnosti

Pravidelně tyto směsi brát nebudu, ale pro občasné využití u problematických partií nebo překonání stagnace bude předtréninkový doplněk vhodný. Myslím si, že tělo si na látky zvykne a účinnost by se tak mohla snižovat. Každopádně pokud budu potřebovat okamžitě zvýšit výkonnost, pak tento typ produktu mě dokáže pomoci. Vyhovuje mě ale mnohem menší dávka, než kterou doporučují výrobci.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Pomáhá Guarana při tréninku?

» Chrom - dá se díky němu zhubnout?

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt