Fitvit.cz » Doplňky stravy » Taurin

Taurin

Jako velmi zajímavá látka se z hlediska sportovců jeví Taurin. Řadí se k aminokyselinám, i když svým složením v podstatě aminokyselinou není, jelikož ji chybí karboxylová skupina a není zařazena mezi ostatní aminokyseliny nutné pro výstavbu svalových bílkovin. Tělo si ho vytváří ze dvou dalších aminokyselin, kterými jsou methionin a cystein. Taurin se ve stravě nachází pouze v masu. Sportovci ho doplňují před a po tréninku pro jeho schopnosti zvyšovat objem vody ve svalech, což zvyšuje jak velikost svalů, tak i následně sílu. Má však i další výhody.

Obsahují ho energetické nápoje

Při intenzivním sportování může docházet k vyššímu spotřebovávání taurinu, kterého pak může být v těle nedostatek. Má vliv na činnost mozku, srdce. Mnozí z nás se již s touto látkou jistě setkali, aniž by si to uvědomili. Nachází se totiž v tzv. energetických nápojích, které působí proti únavě a v oblibě ho mají zejména řidiči, aby zůstali déle pozorní při řízení automobilů. Dokonce se při jedné studii zaměřené na sportovce zjistilo, že při podání energetického nápoje, obsahující mimo jiné také taurin, došlo ke zvýšení množství přečerpané krve srdcem o více než 20 %.

Pro sílu i vytrvalost

Taurin se v poslední době používá i pro zvýšení síly při posilování. Obvykle se kombinuje s kreatinem, kofeinem či guaranou a proteinovým přípravkem. Pokud má organismus dostatečné množství taurinu, mohou se svaly lépe a silněji smršťovat. Předpokládá se i působení na delší vytrvalost, kterou prý dokáže prodloužit až o neuvěřitelných 50 %. Ve spojení s udržováním vody ve svalech a působení na silové schopnosti se tak jeví tato látka jako velmi přínosná ohledně sportovní výkonnosti. Má dle vědců i schopnosti, které oddalují únavu při tréninku díky svým antioxidačním schopnostem a oddalují vznik metabolitů, které zabraňují dalšímu pokračování v tréninku.

Má význam i pro ochranu jater a při metabolismu žlučových kyselin. Profitovat z jejich účinků mohou i ti, kdo potřebují zvýšit koncentraci, lepší funkci mozku s nutností rychlejší orientace. Má prý vliv na vývoj dětí, dokonce se uvádí, že má pozitivní vliv na stav epilepsie.

Komplexní stravou k lepším výkonům nejen ve sportu

Někteří sportovci mohou mít nedostatek taurinu, a to hned z několika důvodů. Nedostatek kvalitních bílkovin, chybějící maso ve stravě, intenzivní trénink, který spotřebovává velké množství taurinu. Vetšinou se uvádí, že před tréninkem se má pro jeho lepší vykonání doplnit 1 – 3 g taurinu.

Zdá se tedy, že nejenom sportovci by měli dostatečnému přisunu taurinu věnovat pozornost, ať už úpravou stravy či případným doplněním této látky do těla pomocí dolpňku stravy. I když se těžko zjišťuje, která látka nám právě chybí, měl by se o to více každý zajímat o přísun komplexního spektra výživných látek ze stravy, aby naše tělo fungovalo dobře nejen při sportu, ale také v běžném životě.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Výběr proteinu

» Vápník ze stravy

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2023 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt