Fitvit.cz » Vybavení pro cvičení » Rukavice vs. trhačky

Rukavice vs. trhačky

Rukavice a trhačky jsou velmi dobří pomocníci pro cvičení. Nejlepší je používat obě pomůcky pro zefektivnění tréninků. Jakou si ale vybrat, kdybych si mohl pořídit pouze jednu z nich. Hodně záleží na tom, jaké používáme cviky a jaké priority. Obecně jsou rukavice využitelné u více cviků než trhačky, ale trhačky naproti tomu mohou pomoci u klíčových cviků na záda a částečně i na nohy, které mají největší vliv na rozvoj postavy. U tréninku břicha je pak využijeme, pokud zařazujeme zvedání nohou ve visu na hrazdě.

Rukavice

Jestliže mám uvažovat o souboji výhod mezi rukavicemi a trhačkami, pak mně musí rukavice přinést nějaké další výhody, než jen to, že mě nebude do ruky tlačit ocelová tyč, i když ani to není úplně k zahození. Velkou výhodou rukavic je schopnost vyvinout větší sevření bez strachu z toho, že si odřu ruce. To je známý efekt, který je využíván například při manuální práci při zvedání předmětů, kde se můžeme odřít, říznout nebo je potřeba jen uchopit předmět co nejsilněji bez ohledu na okolní vlivy.

Dobré rukavice jsou polstrované, takže se v nich cvičí příjemně. To hlavní je však zlepšení zpevnění v zápěstí. Rukavice k tomu ale musí být přizpůsobena. Proto existují rukavice se speciálním pásem, který je zakončený suchým zipem. Ten se omotá kolem zápěstí a utáhne se. Tím vznikne poměrně silné zpevnění v oblasti zápěstí a to nám pomůže zlepšit techniku a sílu při vykonávání cviků. Velkou výhodou je, že rukavice jdou s tímto způsobem použít u většiny cviků. U třech bych se ale zastavil speciálně.

Prvním klíčovým cvikem jsou tlaky na rovné nebo šikmé lavici. Kdo má problémy zvládat tento cvik a zvýšit sílu, pak by měl zkusit právě rukavice se zpevněním zápěstí. Rukavice totiž nedovolí, nebo jen velmi omezeně, lomení zápěstí směrem dozadu a to má vliv jak na techniku, tak i na sílu. Jen tak mimochodem, kdo má problémy s tímto cvikem, tak z vlastní zkušenosti bych neopominul používat ani opasek a také bych se více zajímal o suplementy vhodné před tréninkem, které pomohou zlepšit výkon.

Druhým cvikem jsou tlaky velkou činkou vestoje na ramena. Prakticky platí to samé, co u tlaku vleže. Zde je ještě důležitější používat i opasek. Na sílu a techniku mají nezanedbatelný vliv.

Třetím cvikem jsou bicepsové zdvihy s velkou činkou. Také zde má zpevnění zápěstí velký význam a kvalitní práce dokáže přidat na objemu bicepsů tolik potřebné centimetry. Navíc v tomto případě může nastat už zmiňovaný problém tlačení osy do ruky. Při bicepsových zdvizích se osa někdy protočí a pak se rukavice opravdu hodí.

Rukavice jdou použít i při cvicích na záda. Přítahy v předklonu nebo shyby na hrazdě jdou provádět i pouze s rukavicemi a například při shybech také oceníme, že při závěrečných opakováních ruce tolik z osy nekloužou, jako bez jejich použití.

Je jen málo cviků, kdy rukavice nejdou použít a prakticky to ani nemá cenu. Jsou to zejména cviky na břicho vleže a kliky, kdy by nám vadilo zpevnění zápěstí, protože ho musíme v tomto případě vytočit dozadu. Jak se tedy zdá, rukavice jsou zatím vítězem

Trhačky

Tyto jednoduché pásy, které si navlékneme na ruce a konec omotáme okolo osy činky dokáží výrazným způsobem pomoci zvýšit sílu a účinnost všech tahových cviků. Jejich využití se ale váže pouze na cviky zaměřené na záda a potom na mrtvých tah, shyby a další cviky na hrazdě a nakonec to jsou hacken dřepy s činkou, které ale dnes už prakticky nikdo nepoužívá. Já ale ano, a to vzhledem k tomu, že nemám silové stojany, takže když není po ruce vybavená posilovna, tenhle cvik dokáže procvičit perfektně nohy i bez silových stojanů. Jen to chce trochu cviku a nacvičit nejprve techniku bez zátěže. Odměnou jsou stejně rozvinuté nohy, jako kdybych používal cviky v posilovně v silovém stojanu.

Jaká pomůcka tedy bude lepší? Pro lidi běžně navštěvující posilovnu budou lépe využitelné rukavice pro jejich univerzálnost. Také já jsem si nejprve pořídil rukavice. A velkým dílem mně pomáhají v každém tréninku. Naproti tomu jsou trhačky důležité při klíčových cvicích na rozvoj velkých svalových skupin, jako je široký zádový sval nebo vzpřimovače trupu. Mají i vliv na rozvoj zadní strany stehen. Pro mě osobně pak mají velký význam na rozvoj přední strany stehen a zlepšení výkonu, schopnosti soustředit se a udržení techniky při hacken dřepu s činkou.

Z toho důvodu vlastním obě pomůcky a rozhodně toho nelituji. Navíc je to investice v řádu stokorun, takže zanedbatelná cena s ohledem na to, jak výrazně pomáhají. Díky nim mám letos ty nejlepší výsledky, a to je minimum tuku od návratu k posilování a také poměrně velké zvýšení síly a podílu svalové hmoty.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Opasek Power System Basic Recenze

» Vliv opasku, rukavic a trhaček na trénink

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt