Fitvit.cz » Vybavení pro cvičení » Trhačky

Trhačky

Poslední tři opakování schází do ukončení série s velmi těžkou váhou. Ačkoliv cílový sval má stále dost sil na jejich vykonání, úchop ochabuje a přinutí vás ukončit sérii před plánovaným počtem opakování. V těchto případech se hodí jednoduchá pomůcka, která se nazývá trhačky. Používá se u obzvláště těžkých cviků, ale hodit se mohou také u shybů či zvedání nohou ve visu.

Co jsou vlastně trhačky?

Jedná se o pásky, které se navléknou na zápěstí a druhý konec se omotá okolo tyče činky či při shybech okolo držáku hrazdy. Dokáží skutečně tak významně zpevnit sílu úchopu, že z jejich výhod lze očekávat zlepšení výsledků vedoucí k nárůstu síly i hmoty. V podstatě mají za úkol udržet sevření dlaně do doby, než bude vykonán příslušný počet opakování v sérii. Jejich využitím se lze soustředit pouze na výkon v sérii, myslet na práci svalů a na techniku, zatímco bez nich se podvědomě už soustředíte na to, jak dlouho udržíte činku v dlaních.

U jakých cviků se nejvíce využívají

Pásky na zpevnění úchopu lze využít pouze u tahových cviků. Zatímco u mrtvých tahů, přítahů v předklonu, hacken dřepů s činkou, krčení ramen, stahování kladky či shybů lze díky nim zvýšit výkon, naopak u tlakových cviků nelze pásků vzhledem k opačným silám použít. Význam mají i u tréninku břicha, kdy je cvičenec zavěšený na hrazdě a provádí zvedání nohou zaměřené na spodní oblast břišních svalů. Při vyšším počtu opakování mnozí nejsou schopni vydržet na hrazdě a proto využívají trhaček. Kdo chce posílit samotný úchop, může se pověsit na hrazdu a vydržet viset co možná nejdéle, dokud sevření dlaní nepovolí. Opakováním tohoto postupu se síla zvyšuje. Zlepšení poznáte podle toho, že na hrazdě dokážete viset delší dobu než v předešlém tréninku.

Mají i svá proti

I u této pomůcky platí, že nic se nemá přehánět. U lehkých vah se trhačky nepoužívají z důvodu posílení právě síly úchopu a jeho dalšího zlepšení. Budete-li trhačky používat stále, úchop bude vaší slabou partií, což není zrovna ideální stav. Platí tedy cvičit bez nich jak dlouho to jde a používat je pouze u zvláště těžkých sérií, kdy víme, že činku neudržíme déle, než skončí série příslušného cviku. Pro ty, kteří soutěží v silových disciplínách se trhačky nedoporučují, protože na soutěži pak tyto pomůcky nejsou povoleny a tak by měli učit tělo přirozené síle úchopu. Lze využít alespoň magnézium, které také částečně dokáže zamezit vyklouzávání činky z dlaní.

Trhačky tedy dokáží pomoci, ale ti, jenž je musí používat i při relativně lehčích vahách, by měli zaměřit své úsilí na posílení předloktí a zvláště pak na sílu úchopu. Naopak někteří lidé mají úchop přirozeně silný a stačí jim zařazování běžných cviků, při nichž se jeho síla zvětšuje. Ostatní musí do svých tréninků zařadit speciální cviky na posílení této oblasti. Naštěstí jsou zde trhačky, které do doby, než se zvýší síla úchopu, dokáží při těžkých sériích náročných cviků pomoci a vytěžit tak z jejich účinků maximum. Používání trhaček však není signál slabosti. Jejich výhody oceňují sportovci nejrůznějších výkonnostních úrovní a zatíží svalová vlákna intenzivní prací, zatímco bez nich by došlo ke svalovému selhání ještě před vyčerpáním silového potenciálu svalu.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Opasek při cvičení

» Stroje nebo činky při cvičení

» Činka dokáže změnit postavu

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt