Fitvit.cz » Vybavení pro cvičení » Vliv opasku, rukavic a trhaček na trénink

Vliv opasku, rukavic a trhaček na trénink

Má význam kupovat si opasek, rukavice a trhačky na cvičení a jak velký vliv mají na výkon, účinnost tréninku a hubnutí? Je hned několik důvodů, proč je používat. Přitom patří spíše k tomu levnějšímu, s čím se můžeme vybavit pro cvičení, ať už cvičíme doma nebo ve fitcentru. Samozřejmě nejde o nutnost pro provádění cvičení, ale z osobních zkušeností jsem rád, že jsem si všechny pomůcky pořídil a usnadňují mně práci.

Odolnější střed těla

Skoro každý zná situace, kdy ho bolí v zádech. To byl hlavní důvod, proč jsem si pořídil opasek na cvičení. Opasek částečně umí zvýšit stabilitu zad a celého středu těla. Kromě toho umožní zvedat vyšší zátěž a tak je trénink účinnější. Díky tomu se zvýší i energetický výdej. Může se tak lépe budovat nová svalová hmota nebo i spalovat tuky.

Zpevnění zápěstí

Tahle výhoda se týká rukavic určených pro fitness. Rukavice musí být vybaveny pásem, který se omotá kolem zápěstí a stáhnou se suchým zipem na konci. Pomáhá to například při tlacích všech druhů, při bicepsových zdvizích a podobných cvicích. Přitom právě u těchto cviků má poloha zápěstí vliv na jejich účinnost. Proto se dle mého názoru rukavice s funkcí zpevnění zápěstí z tohoto důvodu vyplatí.

Ruce bez mozolů

Když cvičíme s činkami, na hrazdě a s dalším náčiním, pak nám může tvrdnout kůže na rukách a tvořit se mozoly. To může někomu vadit. Díky rukavicím se lze těmto problémům vyhnout, protože rukavice naše ruce ochrání.

Vyklouznutí osy činky

Kdo by neznal ten pocit, když máme naloženo na čince , kterou naše záda unesou, ale závěr série je znehodnocen, protože nám ochabuje úchop a i když jsme schopni zádovými svaly v sérii pokračovat, úchop už není schopen udržet činku a série skončí dříve, než dojde k vyčerpání cílových svalů. K tomu nám pomohou trhačky. Díky nim budeme moci procvičit zádové svaly až do jejich úplného vyčerpání, protože pomocí trhaček udržíme osu činky v rukách mnohem déle než bez nich.

Rychlost tréninku

Velmi důležité je udržet intenzitu pro dobré výsledky při cvičení. Opasek, rukavice i trhačky pomohou výrazným způsobem k intenzitě tréninku.

Možnost použití vyšších zátěží

I v tomto případě pomůcky mohou pomoci, ale v mém případě dávám přednost raději lepšímu soustředění na trénink a zvýšení intenzity.

Zvýšení soustředění na samotný trénink

Z předešlé věty je jasné, že jde o důležitou věc v tréninku. Když nám vyklouzává osa činky z rukou, tlačí nás náčiní při úchopu, máme horší stabilitu středu těla, to vše nám může bránit plnému soustředění na trénink, dávat si pozor na přesnost opakování a soustředit se na techniku cvičení. To úplně nejde, když nás při cvičení cokoliv ruší a výše zmíněné problémy nás skutečně rušit mohou. Trénink pak není úplně stoprocentní.

Větší bezpečnost

Tím že si navlékneme opasek, rukavice nebo budeme používat trhačky, se z nás nikdy nestane superman, který vše zvládne. Dokáží ale o něco snížit riziko zranění středu těla nebo udržet osu činky, když už nám slábne síla úchopu. Nikdy však nesmíme ztratit respekt ke zvedané zátěží a čince, která nás nesprávným a neopatrným použitím může i zranit, a to i při použití pomůcek pro cvičení.

Na závěr si tedy řekneme, zdali se vyplatí doplňky kupovat. Pokud provádím cviky s váhou vlastního těla, pak mají význam hlavně trhačky při shybech a budou se hodit i rukavice. Opasek se hodí při cvičení s činkami při použití vyšších zátěží. Trhačky se hodí zejména při cvicích na zádové svaly. Doplňky nemají moc význam, pokud používáme jen lehké jednoručky, řekněme do 5 kg. To ale neznamená, že je někdo nemůže použít i v těchto případech, pokud to pokládá za důležité pro svůj trénink. Používání opasku, rukavic a trhaček není bezpodmínečně nutné, ale na druhou stranu nám při pokročilejších metodách a používání vyšších zátěží mohou ulehčit práci.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Činka dokáže změnit postavu

» Opasek Power System Basic Recenze

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt