Fitvit.cz » Strava » Trik, jak omezit sladké

Trik, jak omezit sladké

Závislost na sladkém nám může komplikovat snahy o zhubnutí nebo získávání čistých svalů. Každý má nějaké situace, kdy dostane chuť na sladké. Nejčastěji je to způsobeno zvýšeným stresem nebo příliš dlouhou dobou bez jídla. Nejčastější dobou, kdy podléháme sladkým jídlům, zejména moučníkům, zákuskům nebo dortům, je návrat z práce domů, kdy si chceme dopřát něco dobrého k jídlu. Pokud těmto chutím podlehneme, nedaří se nám pak dosáhnout svých cílů při formování naší postavy.

Způsobů, jak se vyhnout velkým příjmům jednoduchých cukrů, je více. Tento způsob patří mezi jednoduché. Není potřeba si odříkat jídlo a cítit se hladový. Jen je nutné nejdříve začít jíst nějaký zdroj potravy s vysokým obsahem proteinů. Před nezdravými zdroji cukrů dáme přednost ovoci, nejlépe nějakému s vyšším obsahem vody. Může to být třeba jablko. Pokud se nejprve najíme proteiny, sacharidy z celozrnných zdrojů a ovoce a tuků z ořechů nebo semen, pak už nebudeme mít takovou chuť na nezdravé potraviny jako v případě, kdybychom si dali na stůl talíř plný zákusků a začali je nejprve jíst. Pravděpodobně bychom je snědli všechny, protože se takovému lákadlu těžko odolává, když jsme hladoví a vystavení stresu po celodenní namáhavé práci. Vyhýbáme se také slazeným nápojům. Vhodná je čistá voda, neslazený čaj nebo naředěné ovocné šťávy.

Když už chceme v některé dny jíst i sladká jídla, měli bychom se na to připravit, aby náš metabolismus byl rychlý a dokázal nadbytečné kalorie spálit a neproměňovat je na tuk. Z toho důvodu budujeme více svalové hmoty. Neznamená to mít na sobě desítky kilogramů svalové hmoty navíc. Stačí pouze několik kilogramů a o hodně se nám zvýší bazální metabolismus. Potom dokážeme spalovat více energie, i když zrovna nic neděláme.

Společně se strategií ve stravě je pak aktivní svalová hmota a pravidelná pohybová aktivita dobrým mixem, jak dosáhnout kontrolu nad přijímáním nezdravých jídel. A kdo si chce dopřát nějaké to nevhodné jídlo, může si ho dopřát ve dny, kdy je povoleno jíst více kalorií (cheat day), případně jen jedno volnější jídlo (cheat meal) a podpořit tak rychlost metabolismu. Pokud totiž sladké jíme jen občas, pak dokážeme udržet rychlost metabolismu na vysoké úrovni a přitom si dopřát omezené množství jednoduchých sacharidů, aniž bychom to pocítili na své postavě.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Cvičení jako vypínač stresu

» Proč vypadá zhubnutí s posilováním lépe

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt