Fitvit.cz » Cvičení » 3 tipy, které podpoří růst svalů

3 tipy, které podpoří růst svalů

Různých důvodů ovlivňujících naše tělo ve zlepšování existuje mnoho. Abychom ještě více zefektivnili naše snažení, a to jak z pohledu spalování tuků, tak i z výstavby svalové hmoty, máme zde hned 3 tipy, které nám v tom mohou výrazně pomoci.

Všichni víme, že pro naše tělo velkou měrou pracují hormony. Jeden z nejlepších hormonů na růst svalů, který přirozeně produkuje naše tělo, je růstový hormon. Jde ovšem o přirozenou produkci a ne o nějaké umělé navyšování jeho hladiny. Růstový hormon se nejvíce zvyšuje po cvičení a další významný činitel pro jeho růst je spánek. Pak zde máme ještě některé složky ve stravě, které jeho produkci také zvyšují. Jsou to některé vitamíny (A, B5, B12), minerály (hořčík, zinek, chróm) a aminokyseliny (glutamin, arginin, glycin, taurin, AKG). Prakticky nám tak stačí brát multivitamín a proteiny s komplexním aminokyselinovým spektrem, případně nějaké speciální aminokyselinové směsi. Díky růstovému hormonu nám nejen lépe porostou svaly, ale je také zodpovědný za lepší spalování tuků a navíc se díky jeho působení budeme cítit plni energie.

Pozor na léky. Když to není bezpodmínečně nutné, měli bychom se jim vyhýbat. Konkrétně léky na bolest, které obsahují ibuprofen, negativně působí na proteosyntézu. Dokonce bylo řečeno, že svalová hmota přímo ubývá, což je pro sportovce něco nemyslitelného. Jestliže se těmto lékům vyhneme, nebude to přímo souviset s nárůstem svalů, ale nebudou nám svaly vlivem jejich činnosti ubývat, a to se také počítá.

Jak minimalizovat bolest svalů po tréninku a v následujících dnech po zatížení a ještě zlepšit jejich růst? Výrazně může pomoci volba předtréninkového jídla, kdy zabráníme tělu, aby používalo jako zdroj energie naše svaly. To se může stát, pokud dojdou zásoby glykogenu v těle a energie se potom musí uvolnit z našeho těla. Asi nejjednodušší je použít aminokyseliny z vlastního těla. Abychom tomu zabránili, je potřeba dodat kvalitní a rychle vstřebatelné proteiny ještě před tréninkem. Společně s nimi pak můžeme přijmout sacharidy z některého ovoce, které pokryje spotřebu během tréninku. Zároveň by ale toto jídlo nemělo prudce zvýšit hladinu hormonu inzulinu, který by potom blokoval spalování tuků a hlavně bychom se po jeho prudkém zvýšení cítili unaveni a výkon by nemusel být optimální.

Ideální jsou syrovátkové proteiny a ze sacharidů zvolit např. jablko, které může pomoci zvýšit sílu. Pokud by pro nás byly cukry z jablka příliš rychlé na uvolňování do těla, pak lze zkusit např. ovesné vločky. Důležité je, aby toto jídlo bylo dodáno v dostatečném předstihu před tréninkem. Obvykle asi tak hodinu před cvičením. Pokud někdo musí jíst při tréninku, měl by dát přednost naštěpeným sacharidům a proteinům, které se prakticky okamžitě vstřebávají. Pro většinu lidí ale stačí pouze jídlo před tréninkem. Díky dobře zvolenému jídlu před tréninkem lze zlepšit jak regeneraci, tak i následný svalový růst. Pro nejlepší výsledky pak nesmí chybět kvalitní zdroje živin i po tréninku.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Podpora výkonnosti dynamikou

» Změna znamená růst

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt