Fitvit.cz » Cvičení » Jak zlepšit regeneraci

Jak zlepšit regeneraci

Regenerace je klíčová pro obnovu sil, svalový růst nebo spalování tuků. Když zanedbáme regeneraci, můžeme si být jistí, že něco v našem těle přestane fungovat tak jak má nebo se nedočkáme cíle, který chceme splnit. Regenerace je vysoce individuální záležitost. Každý bude mít různou dobu, za kterou je schopen se zregenerovat. A také by si měl každý nastavit frekvenci tréninku, délku odpočinku a vhodnou stravu dle svých reakcí.

Prvním důležitým faktorem pro dokonalou regeneraci je odpočinek mezi zatížením jednotlivých partií a také opětovné zatížení konkrétní partie. Musíme tedy zjistit, za jak dlouhou dobu jsme schopni znovu podat maximální výkon a přitom nám budou svaly růst nebo o ně alespoň nepřijdeme a zachováme svalovou hmotu na stávající úrovni. Každá svalová skupina bude mít různé regenerační schopnosti a platí, že velké svalové skupiny, jako jsou nohy nebo záda, potřebují k regeneraci delší čas než malé partie, jako jsou např. biceps nebo triceps.

Co se týká tréninku, tak potřebujeme znát především frekvenci tréninku (kolikrát budeme týdně cvičit), jeho objem a za jak dlouho zatížíme stejnou partii znovu. Nejčastější modely jsou 4 x týdně trénink a každou partii jednou za týden nebo každou partii 2 x týdně. Případně jde i počet tréninků navýšit a individuálně si měnit další proměnné.

Strava je neméně důležitá, ať už chceme regenerovat, budovat svaly nebo hubnout. Bez odpovídající stravy nemůžeme regenerovat, podávat maximální výkon, růst ani hubnout. Přitom každý cíl může znamenat odlišnosti v jídelníčku. Kdo chce od svého těla maximum, musí do něj maximum vkládat. Nejsou zde žádné kompromisy. Buď chceme dosáhnout svého cíle a podřídíme mu vše nebo si chceme užívat jídla a volnosti, ale pak nemůžeme očekávat jakýkoliv dobrý výsledek.

Kdo tvrdě trénuje, pravděpodobně se dříve či později neobejde bez doplňků stravy, jako jsou proteiny, minerály, vitamíny a spalovače tuku nebo látky podporující výkon, jako třeba taurin, kofein, různé aminokyseliny nebo bylinné extrakty. Někdo je podporuje, jiní je odsuzují, ale pravdou je, že kdo cvičí s doplňky stravy nebo bez nich, pocítí rozdíl. Ono doplnit navíc některé vitamíny a minerály z přirozené stravy, když jejich spotřeba prudce stoupá vlivem náročného tréninku, prakticky ani nejde. A když chybí některé látky, pocítíme to hned právě na regeneraci a horších výkonech. Je to samozřejmě individuální a každý se musí rozhodnout sám, které živiny potřebuje pro svůj konkrétní cíl. Regenerace je plně závislá na tom jak trénujeme, co jíme a jak odpočíváme. Pokud to děláme dobře, výsledek se dostaví. V opačném případě někde děláme chybu.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Spánek - základní regenerace

» Jak najít rovnováhu a udržovat ji

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt