Fitvit.cz » Fitness tipy » BMI a určování stavu nadváhy

BMI a určování stavu nadváhy

Nadváha se rozšiřuje se vzrůstající životní úrovní. Nezdravé potraviny, málo pohybu, sedavé zaměstnání a špatné stravovací návyky jsou hlavními příčinami nepozorovaného nárůstu podkožního tuku.

Určit v jakém stádiu nadváhy se právě nacházíte se odvíjí také od množství aktivní svalové hmoty na těle. Kromě toho, že svalstvo dává tělu vzhled, zvyšuje také bazální metabolismus a tím snižuje pravděpodobnost ukládání dalšího podkožního tuku.

BMI

Jak si změřit, kolik tuku máte na sobě a jste-li obézní či máte lehkou nadváhu. Prvním způsobem je metoda BMI. Body mass index určuje pravděpodobnost nadváhy ze dvou tělesných parametrů a těmi jsou výška a váha. Je jasné, že takovéto měření je pouze orientační, protože nebere v úvahu možný vyšší podíl aktivní svalové hmoty nebo věk jedince, kdy naopak podíl svalové hmoty klesá a mění se rozložení tuku po těle, nicméně pro běžnou populaci by BMI mohl poskytnout alespoň základní vodítko pro posouzení případné nadváhy. Počítá se následovně. Váha se dělí druhou mocninou výšky. Výsledek si můžete otestovat zde kalkulačkou BMI.

WHR

Další možností je změřit si index WHR čili poměr boků k pasu. Jednoduše si změřte boky v nejširším místě a pas. Hodnotu obvodu pasu pak dělíme obvodem boků. Hodnota pod 0,7 a nad hodnoty 0,85(u žen) a 0,95(u mužů) představuje riziko v prvním případě s nízkou váhou, v druhém spojené s nadváhou. Zatímco při nižších hodnotách je riziko ojedinělé, snad v případě hladovění nebo podvýživy, při vyšších hodnotách je riziko vždy velké hlavně v souvislosti s kardiovaskulárními chorobami. Ideální je tedy hodnota cca 0,75 pro ženy a cca 0,85 pro muže.

Oči nelžou

Kontrolujte se pohledem, ať už svým nebo požádejte o zhodnocení postavy někoho nezaujatého, který sice kriticky ale objektivně posoudí stav vaší postavy. Lze si také dělat záznamy pomocí fotografií a hodnotit zlepšení či zhoršení situace. Ačkoliv vám výsledky ze vzorců vycházejí v normě, nemusí být vaše hmotnost v pořádku. Můžete se vysvléknout a poskočit před zrcadlem. Jestliže se na vás při výskocích něco v podkoží v oblasti pasu pohybuje, je to pravděpodobně nadbytečný tuk. To byste však měli poznat už od pohledu.

Jiné možnosti

Můžete také použít speciální měřidlo zvané kaliper, kterým změříte tloušťku kožní řasy. Toto měření by měl provádět zkušený člověk, který ví kde přesně a jak kožní řasy změřit. Rovnice pro výpočet jsou navíc proměnlivé s ohledem na věk, pohlaví či stav nadváhy. Je zde třeba také brát v úvahu rozložení tuku v různých věkových skupinách. Měří se podle různých metod od přibližně určujících na 2 – 3 místech až po přesnější na pěti místech těla. Při silné nadváze již nelze kožní řasy kaliperem změřit. Sportovní centra nebo speciální pracoviště určená pro vrcholové sportovce případně zdravotnická zařízení specializované na problém obezity dokáží odborným vyšetřením určit přesné složení těla různými metodami např. vážení pod vodou a poradit jak dál postupovat. To lze doporučit osobám s velkou nadváhou.

Mnoho lidí hledí pouze na váhu a má hrozně velkou radost, když se ukazatel hmotnosti posune směrem dolu. Ve většině případů se úbytek týká pouze ztracené vody, odbourané svalové hmoty, avšak samotný tuk na těle zůstane. Tělo pak vypadá ještě hůře, než předtím. Je to způsobeno příliš drastickým omezením příjmu energie a špatným složením živin.

Předejděte problémům pravidelným pohybem

Složení těla je věc opět velmi individuální. V lehčích případech nadváhy se řiďte spíše vlastním pohledem, jak vypadáte. Dbejte na správnou váhu a pozorujete-li, že tloustnete, ihned upravte jídelníček a zařaďte do svého denního programu pohyb. Mějte na paměti, že ženy jsou k obezitě více náchylné než muži. Všechny tukové buňky vznikají hlavně v dětství a dospívání. Je-li tedy dítě obézní, má velkou pravděpodobnost, že bude obézní i v dospělosti a bude se této obezity hůře zbavovat. Nejlepší způsob nápravy je korigovat příjem a výdej energie a hlavně pravidelně vykonávat pohybovou aktivitu.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Cvičení - posilování - jak začít

» Základ správné výživy

» Karnitin

» Leh sed

» Sklapovačky na procvičení břicha

» Zkracovačky

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt