Fitvit.cz » Cviky » Leh sed
Známe ho všichni. Ještě z dob tělocviku z minulých let jsme ho cvičili při rozcvičkách tělesné výchovy. Kdysi býval velmi populární, ale podíváme-li se do tréninků elitních kulturistů a sportovců, naleznete cvik leh-sed jen ojediněle. Je známo, že leh-sed při plném rozsahu pohybu a při chybném provedení neúměrně zatěžuje záda, páteř a meziobratlové ploténky, které poté mohou působit potíže. Rozhodnete-li se tedy cvičit tento cvik, měli byste mít stoprocentně v pořádku svá záda a cvičit precizní technikou. Pokud dodržíte správné provedení cviku, lze případné negativa eliminovat. Leh-sed aktivuje hlavně horní část přímého břišního svalu a také šikmé svaly břicha.
Zaujmout polohu vleže zády k podložce. Nohy pokrčte v kolenou. Nyní je prvním problémem, že někdo nemá sílu udržet nohy u země, když začíná zdvihat trup. Při zafixování spodních končetin však budete mít tendenci zapojit pomocné svaly pomáhající zvládnout pohyb trupu ke kolenům. Musíte se soustředit na zatížení svalů břicha a provádět práci především svaly, které jsou procvičovány. Ruce se obyčejně drží překřížené na hrudníku, nebo za hlavou. Pokud držíte ruce za hlavou, netlačte rukama tělo a hlavu vpřed. Tato poloha má ztížit práci břišním svalům, nikoliv usnadnění tlačením rukama tělo vpřed. Mate-li tendenci takto si pomáhat rukama, držte dlaně sevřené na stranách hlavy.
Nejprve zvedneme pomalu hlavu, následně ramena a poté pokračujeme vrchní částí zad. Záda zakulatíme a pohybem vpřed pokračujeme asi do úrovně 45 stupňů. Po dosažení horní polohy pomalu rovnáme trup a vracíme se zpět do výchozí polohy. Opakování skončí položením hlavy na podložku.
Naopak se nedoporučuje cvičit leh-sed s rotací do stran, což nadměrně zatěžuje páteř. Pokud je to možné, držte kontakt celé plochy chodidel s podložkou. To částečně sníží nepříznivé tlaky na páteř. Pro komplexní procvičení břicha musí být lehy-sedy doplněny o další cviky.
Mate-li bolesti v zádech, necvičte lehy-sedy. Břicho je jedním ze svalů, kde není nutné provádět cvik až do nejzazší polohy. Postačí 30 – 45 stupňů, nikoliv až ke kolenům. Nepomáhejte si tlačením rukou za hlavou ani žádnými trhavými pohyby. Pokud cvičení nezvládnete, pokuste se posílit břicho jednoduššími cviky. Budujte pevný střed těla a předcházejte tím zranění. Střídejte tento cvik s jinými a nechte tak odpočinout namáhané části těla. Navíc tímto střídáním lépe stimulujete tělo k růstu a k lepšímu rozvoji svalů břicha.
Diskuse k článku (1)
» Cvičení a posilování - jak začít
» HIIT pro lepší spalování tuku
» Co dělat po dietě, abychom opět nepřibrali?
» Nadbytečný příjem jednoduchých cukrů způsobuje nadváhu
» Sacharidové vlny - cesta k efektivnějšímu hubnutí
» Hubnutí s cvičením nebo bez?
» Co udělá správná volba lidí s hubnutím
Copyright © 2009 - 2023 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt