Fitvit.cz » Doplňky stravy » Suplementy při aerobních aktivitách

Suplementy při aerobních aktivitách

K posilování doplňky stravy patří a sportovci si je zvykli brát pro zlepšení výkonnosti, regenerace a růst svalové hmoty. Ať už je to s jejich účinností jakkoliv, každý má možnost vyzkoušet si jejich účinnost na sobě. Vždy budou mít své odpůrce a zastánce. Některé účinné opravdu jsou, jiné jsou populární třeba proto, že je propaguje nějaká známá osobnost. Ale co běžné kardio aktivity, jako běh, jízda na kole, plavání, míčové sporty, tenis, hokej. Jsou zde nutné doplňky stravy?

Kdo sportuje jen pro radost, kondici a zdraví, obejde se většinou bez nich, pokud má vyváženou stravu, která obsahuje všechny potřebné živiny. Potřebujeme-li zlepšit vytrvalost, rychlost a obnovu sil, což jsou vlastnosti, které využijeme v mnoha sportovních odvětvích, mohli by se nám přeci jen nějaké doplňky hodit.

Doplňovat minerály ztracené při aktivitách

Při aerobních aktivitách je nejzásadnější dodržovat pitný režim. To znamená nejen doplňování tekutin v průběhu dne, ale při déletrvajícím sportování musíme doplnit i ztráty některých látek, ke kterému dochází při pocení. V tom případě stojí za zvážení, zdali doplňovat tyto látky pomocí iontového nápoje obsahující zejména sodík, draslík, chloridy, fosfáty, vápník a menší množství hořčíku. Nikdy nepijeme sportovní nápoje, pokud je nepotřebujeme. Nejsou to žádné běžné nápoje jako limonády určené ke každodennímu pití ve větším množství. Hlavní iont ztrácející se při výkonu je sodík. Jeho doplňování má však význam pouze u opravdu velké ztráty potu, protože příjem soli je v jídelníčku většinou dostatečný, v mnoha případech až nadbytečný. V době výkonu nejsou vhodné ani sycené nápoje kysličníkem uhličitým, sladké limonády, energetické nápoje. Pokud nemáme speciální nápoj k tomu určený, dáme přednost čisté vodě. Jako energetický zdroj pak lze použít třeba glukózu.

Jestliže jde o kratší aktivitu, postačí doplnění vody a do stravy zařadit během dne ovoce a zeleninu. Pozor na sportovní nápoje obsahující příliš mnoho látek, které nejsou při výkonu potřeba. Ty lze použít např. až po tréninku na regeneraci. Pokud zanedbáme pitný režim, může to znamenat horší výkon, mohou nás postihnout křeče, v horším případě dokonce kolaps organismu, takže se vyplatí věnovat doplňování vody do těla zvýšenou pozornost. Zatímco u posilování není většinou potřeba během přibližně půlhodinového tréninku nic doplňovat, u aerobní aktivity se rozhodujeme na základě délky, počasí, vynaložené námahy a způsobu stravování během dne.

Minerály a vitamíny

S pitným režimem pak musíme dbát i na příjem minerálů. Ty se ztrácí právě vlivem pocení při pohybové aktivitě. Pokud má někdo dokonale propracovanou stravu, teoreticky by přísun minerálů a vitamínů z doplňků stravy nemusel potřebovat. Pokud však cvičíme intenzivně, několik hodin za den a několikrát do týdne, k tomu ještě pracujeme a jsme vystaveni dalším stresům, může se stát, že nějaká mikroživina začne v těle scházet. Potom je nejjednodušším řešením zařadit v nejtěžším období roku, kdy trénujeme nejvíce a nároky na regeneraci jsou nejvyšší, nějaký komplexní přípravek obsahující základní dávku vitamínů a minerálů, které jsou v optimálním poměru a většinou tak nehrozí jejich předávkování. Měli bychom však dbát doporučení na etiketách, protože i zde platí, že čeho je mnoho, nemusí nám prospívat. Každopádně optimální hladina vitamínů a minerálů v těle zabezpečí nejlepší podmínky pro fungování těla, včetně zlepšení vytrvalosti.

Karnitin, kofein a další suplementy

Vytrvalost však můžeme podpořit i dalšími doplňky. Může to být třeba kofein. Ten je cenově dostupný a přitom účinný. Dostat ho do těla můžeme nejen pomocí suplementu, ale i prostřednictvím kávy nebo čaje či ve formě guarany. Kofein umí stimulovat organismus k vyšší aktivitě. Proč by ho jinak lidé brali každé ráno ve formě kávy. Toho lze využít nejen při spalování tuků a tudíž i při hubnutí, ale také pro podporu vytrvalostního výkonu. Umí snížit bolest svalů a tělo dokáže více šetřit svalový glykogen. Mezi další vhodné suplementy, které podporují vytrvalost, můžeme zařadit i karnitin. Ten je také nejznámější jako spalovač tuku, ale i on může podpořit výkonnost, regeneraci a vytrvalost. Nelze opomenout větvené aminokyseliny BCAA. Ty sice přímo nemusí podpořit vytrvalostní výkon, ale zásadním způsobem chrání energetické zdroje v organismu. Pokud totiž dojdou tělu zdroje ze sacharidů, začne se využívat energie z tuků a také ze svalů, kdy zejména druhá složka, kterou jsou svaly, bychom měli proti odbourávání chránit. A jelikož se přijaté větvené aminokyseliny mohou použít na energii, lze účinně oddálit únavu. BCAA se také podílejí na regeneraci po tréninku.

Koenzym Q10 je někdy považován svými účinky za elixír mládí. Jde o látku, která se v těle běžně vyskytuje a dokonce si ho umí samo vytvářet. Naneštěstí postupem času, jak stárneme, se jeho produkce v těle snižuje. Kromě svých mnohých pozitiv na tělo má také vliv na vytrvalost, takže lze otestovat, zdali se přidáním koenzymu Q10 zlepší naše vytrvalost, ale působí i jako silný antioxidant, což může zlepšit regenerační procesy po zatížení.

Syrovátka

Bylo by mylné se domnívat, že u sportů, kde nezvedáme břemena, nepotřebujeme svaly. Abychom je mohli budovat, udržovat a využívat jejich schopností, musíme přijímat kvalitní proteiny. Mezi ty nejlepší patří bílkovina ze syrovátky, která má vysokou biologickou hodnotu, je rychle vstřebatelná a obsahuje všechny potřebné aminokyseliny. Zabezpečí nám potřebnou regeneraci a také látky, z nichž vzniká např. výše zmíněný karnitin.

A co kreatin? Kromě silových a výbušných disciplín z něj mohou mít profit i sportovci ve fotbalu, hokeji, tenisu a dalších sportů. Ty přeci také potřebují kromě vytrvalosti i rychlé obnovení sil potřebných pro sprint či silovou práci. A právě to může ve zvýšené míře kreatin zabezpečit. Můžeme tak dosáhnout schopnosti, kdy budeme nejen vytrvalejší, ale i rychlejší.

Ačkoliv některé doplňky mohou pomoci zlepšit vytrvalost, nelze opomenout ten hlavní faktor, kterým zvyšujeme tuto schopnost. Tím je pravidelný trénink několikrát za týden. Pokud pravidelně nesportujeme, ani ten nejlepší doplněk stravy nám nepomůže.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Suplementy pro rychlost a sílu

» Kreatin pomáhá zvýšit výkonnost

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt