Fitvit.cz » Proteiny » BCAA – větvené aminokyseliny

BCAA – větvené aminokyseliny

Větvené aminokyseliny, známé spíše pod názvem BCAA (branched chain amino acids), jsou tři esenciální aminokyseliny valin, leucin a isoleucin. Význam mají nejen ve sportu, ale současně jsou důležité pro ochranu stávající svalové hmoty. Nezanedbatelný účinky mají také na zdraví organismu.

Chrání a regeneruje

Pakliže máme dostatek stravy se všemi složkami potřebnými pro regeneraci a s ní obsažené kvalitní bílkoviny, není nedostatek BCAA tak markantní, jako při redukčních dietách nebo intenzivním tréninku, kdy jsou využívány jako zdroj energie a strava není optimálně složena. Tím, že zabráníte svalovým bílkovinám v rozkladu a následném využití jako energie, zlepší se regenerace, syntéza bílkovin a dokonce je účinnější i spalování tuku při redukci hmotnosti. Při hubnutí je zachování stávající svalové hmoty dokonce nejdůležitější pro dosáhnutí cíle. Pakliže odbouráváte tuk a zároveň zachováváte aktivní svalovou hmotu, nezpomaluje se tak metabolismus, jako v případě drastického snižování váhy, kdy obvykle dochází i k výraznému odbourávání svalů. Tomuto efektu dokáží větvené aminokyseliny poměrně dobře zabránit a činí redukci tuku jednodušší.

BCAA oddalují únavu a potlačují účinky hormonu kortizolu, jenž má na svaly nepříznivý vliv, jelikož se poté začnou odbourávat. Naopak mohou pozitivně ovlivnit hladinu testosteronu, který má zásadní význam pro sílu a stavbu nové svalové hmoty. Nejlepší efekt pak mají, jsou-li podané před tréninkem. Při kardio tréninku ráno, jenž má pomáhat spalovat tuk, je také vhodná doba pro jejich příjem. Použít je lze i po tréninku, kdy začne probíhat syntéza bílkovin a tělo je připraveno přijmout větší množství živin, než když jíme v jiné části dne.

Nejprve optimální strava, poté doplňky

Aminokyseliny by měly mít ideální poměr, který zabezpečí jejich vstřebání a výstavbu svalových bílkovin. Vhodné dávkování doporučí kvalifikovaný trenér či dietologický poradce, případně lékař. Výrobci doporučují nižší dávkování nežli odborníci na výživu, ale nic se nemá přehánět a účinnost BCAA bude opět velmi individuální záležitost. Pakliže máte dostatek finančních prostředků, lze experimentovat, v opačném případě se musíte rozhodnout, k jakému efektu je využít. V periodě budování je pro fitness potřeby bílkovin obyčejně dostatek. Jednou z nejproblematičtějších fází je správné vyrýsování svalstva a přitom nepřijít o těžce získanou hmotu. Zde se tedy nabízí zcela ideální příležitost pro nasazení BCAA, jelikož při redukci hmotnosti je potřebné dbát na příjem bílkovin dvojnásob, aby vaše celoroční práce budování svalů nepřišla vniveč vinou pár dnů, kdy roste potřeba proteinů, jichž může být nedostatek.

Pro objemový trénink lze využít i syrovátkového proteinu, což je jeden z nejbohatších zdrojů BCAA . I další zdroje jako maso, vejce či sója větvené aminokyseliny obsahují, nicméně syrovátka jich má nejvíce. Proto se jí tak hojně využívá v tréninku jako rychle vstřebatelných a účinných proteinů. BCAA poté lze doplnit při extrémně těžkých trénincích pro lepší regeneraci. Jestliže uvažujete o nasazení BCAA, měli byste si nejprve být jisti optimálním složením stravy, kvalitní regenerací a správným tréninkem. Pokud vše splňujete, lze uvažovat o suplementaci větvených aminokyselin. Při správném použití dokážou skutečně pomoci. V opačném případě je jejich využití ztrátou peněz. Odborníci doporučují nejčastěji dávku 5 – 10 g před a po tréninku. Dávka nad 20 g denně může způsobit zažívací potíže. Důležitá je konzultace s dietologem.

Leucin hraje prim

Leucin je pravděpodobně nejúčinnější aminokyselinou při syntéze bílkovin. Nicméně se doporučuje ji neužívat samotnou, jelikož potřebuje ke svému optimálnímu účinku také valin a isoleucin. Další výzkumy naznačují, že leucin zvyšuje hladinu inzulinu, působí na vyšší výdej energie z tuků a snad i potlačuje pocit hladu. BCAA dokáží vhodně doplnit účinky syrovátkového proteinu.

Účinné s kvalitní stravou, regenerací a poctivým tréninkem

Při nedostatku potřebných živin, jako aminokyseliny, se těžko buduje svalová hmota. Pokud nebude výživa dostatečně kalorická, nelze budovat novou hmotu a zároveň nesmí být příliš tučná, abychom nenabrali velké množství tuku. S dostatečným množstvím bílkovin, jenž jsou bohaté na BCAA, což je například syrovátková bílkovina, se nemusíte obávat neustálého odbourávání svalů při tréninku a pak opět budování svalové hmoty v době regenerace. Neustále pak opakujete cyklus a přírůstky jsou neuspokojivé. Pakliže zabráníte odbourávání svalů již při tréninku a podpoříte jejich tvorbu ihned po tréninku, stane se cíl dostupným v poměrně kratším časovém horizontu, než když se o stravu tolik nezajímáte. Proto bychom obsah BCAA ve stravě neměli zanedbávat, jelikož pomáhají regeneraci, růstu hmoty, redukci tuku, zlepšují imunitu a oddalují únavu. V případě nouze jsou využity jako alternativní zdroj energie při výkonu.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Syrovátkový protein

» Kasein chrání svaly

» Bílkoviny a jejich základní rozdělení

» Extrakt ze zeleného čaje

» CLA - konjugovaná kyselina linolová

» Sójový protein

» Aminokyseliny - základ pro svalstvo

» Omega 3 nenasycené mastné kyseliny

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt