Fitvit.cz » Ovoce » Hroznové víno

Hroznové víno

Hroznové víno patří mezi potraviny, které lze zařadit mezi ty prospěšné nejen co se týká zdraví, ale i účinků v oblasti fitness. Mohou za to látky nacházející se v tomto oblíbeném ovoci. Asi nejvýraznější složkou lze označit resveratrol. Jde o polyfenol, který se v největší koncentraci nachází ve slupce a jádrech. Má silné antioxidační působení a likviduje volné radikály, které vznikají při intenzivním tréninku, ale také vlivem stresu a škodlivin v potravinách a ve vzduchu. Zatímco pohyb potřebujeme pro udržení zdatnosti a dobrého stavu kardiovaskulárního systému, další vlivy nejsou pro organismus přínosné. Důležité však je, že látky jako resveratrol pomáhají volné radikály likvidovat a tím prospívají rychlejší regeneraci.

Účinky resveratrolu

Resveratrol neunikl pozornosti ani vědcům. Krom toho, že by měl mít pozitivní vliv na kardiovaskulární systém, význam má také na výkonnost sportovců. A tak tato látka podle jejich výzkumů napomáhá větší vytrvalosti, má vliv na hubnutí a také na regeneraci. A co vědci zjistili? Tak například pokusné krysy mohly běžet dvakrát delší dobu než bez doplnění látky, byl zaznamenán vetší počet mitochondrií ve svalových buňkách, popsán byl přínos na vitalitu, dokonce se předpokládá, že by mohl prodlužovat život, což bylo potvrzeno u myší oproti těm, kterým reveratrol nebyl podáván.

U výzkumů se také přišlo na zajímavé účinky ohledně ukládání tuku. Při podávání resveratrolu totiž nejen vzrostla svalová vytrvalost, ale bylo zaznamenáno i menší ukládání tuku, a to i při konzumaci tučné stravy. U jiné studie pak byl pozorován výraznější úbytek tuku u krys, kterým byl tento polyfenol podáván oproti těm, které resveratrol nedostávaly.

Zajímavostí této fytochemikálie je dle vědců možné využití u vyživování plotének. Účinky jsou to vskutku zajímavé, ale zdali skutečně tak působí na člověka, to se teprve dozvíme v budoucnosti. Nic však nebrání tomu, abychom zařadili hroznové víno do svého jídelníčku. Pakliže má víno takové schopnosti na náš organismus, jeho konzumováním tělu prospějeme a děláme již dopředu tělu službu, v opačném případě si alespoň vychutnáme příjemnou a sladkou chuť modrých či zelených plodů tohoto ovoce.

Zlepšení silových schopností

Profitovat z vinných hroznů mohou však dle výzkumů i lidé usilující o zlepšení síly, jelikož ta byla zlepšena až o 20 % při podávání hroznového extraktu. U sportovců pak bylo pozorováno mnohem menší svalové poškození po náročném tréninku, vyšší podíl antioxidantů v těle a díky těmto vlivům byla jejich výkonnost mnohem lepší. I lidé budující svaly potřebují svalovou vytrvalost, což lze pocítit při náročných sériích s vyšším počtem opakování. Jak se zdá, hroznové víno a látky v něm obsažené mohou sportovcům pouze prospět.

V hroznovém víně se nachází další látka zvaná pterostilben. Ta má údajně vliv na zmenšení rizika vzniku některých civilizačních onemocnění, hlavně cukrovky a rakoviny. Samozřejmě nelze spoléhat pouze na ovoce, ale rozhodně hroznové víno obohatí stravu o další zajímavé látky.

Ovoce má sladkou chuť a lze jím nahradit kalorické nezdravé potraviny. Na rozdíl od nich však u ovoce nehrozí tak velké nebezpečí nárůstu hmotnosti. Hroznové víno má na 100 g 72 kcal, 0,6 bílkovin, 0,2 tuků a 17 g sacharidů. Z minerálů vápník, hořčík, železo, fosfor, draslík ale také vitamíny skupiny B, vit C a E. Přítomna je také vláknina.

Se sacharidy opatrně

Ovoce jíme raději v první polovině dne, což zabezpečí využití energie z jednoduchých sacharidů bez rizika uložení to tukových zásob. Nejideálnější dobou pro jeho konzumaci je ráno, kdy potřebujeme dodat tělu sacharidy, které v této době chybí vzhledem dlouhé době spánku a můžeme tak zabránit odbourávání svalových bílkovin. Další dobou vhodnou pro příjem jednoduchých sacharidů nastává po tréninku, aby mohla nastat regenerace, obnova svalového glykogenu a svalový růst.

Aby těch účinků nebylo málo, tak další předpokládané pozitivum je při příjmu šťávy z hroznů snižování pravděpodobnosti vzniku ledvinových kamenů. Co si ale budeme nalhávat. Vinné hrozny mají lidé rádi díky příjemné sladké a osvěžující chuti. To, že obsahují spektrum dalších zajímavých živin, z něj pak dělá pomocníka při skladbě stravy, aby byla co nejvyváženější a měli jsme z ní co nejvíce prospěchu.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Ananas

» Jahody

» Grapefruit může pomoci při hubnutí

» Borůvky

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt