Fitvit.cz » Strava » Kdy lze porušit dietu

Kdy lze porušit dietu

Kdo by nechtěl každý den jíst vše podle svých představ a zároveň si držet váhu v normě. Sladké, slané a rychlé občerstvení máme k dispozici v každé prodejně a není problém s jejich nákupem. Naneštěstí se takový postup neslučuje s trvalou změnou postavy ve prospěch svalové hmoty a na úkor tuku. Přeci jen zde však určité řešení je. Ačkoliv se ve fitness stylu snažíme nevhodným potravinám vyhnout, v některé dny lze v omezeném množství konzumovat i stravu, na kterou mám chuť.

Abychom mohli jíst alespoň nějaká jídla, která řadíme mezi nevhodná, musíme dodržovat zdravý životní styl, což je především pravidelný pohyb, vyvážená strava, omezení nadměrného stresu a přiměřeně dlouhý spánek. Vzít si více kalorické jídlo má dokonce i své opodstatnění, protože při redukci kalorií dojde dříve či později ke zpomalování metabolismu a tomu je vhodné nějakým způsobem zabránit. Jedním ze způsobů je povolit si některý den za periodu, třeba týden, více jídla. Má to však své omezení. V první řadě musíme ostatní dny konzumovat zdravá jídla a třeba v neděli si dopřát co budu chtít. Rozhodně se nedoporučuje vyjíst celou lednici, sníst mísu koláčů a kilo bůčku.

Řekněme, že máme za den příjem 2200 kcal. Zařadíme-li volný stravovací den, můžeme zvýšit energetický příjem o dalších 600 kcal, což mohou být jídla, která si jinak odpíráme. Pamatujeme, že 1 g tuku obsahuje 9 kcal, 1 g bílkovin 4 kcal a 1 g sacharidů 4 kcal. Musíme se tedy vejít do naplánovaného energetického příjmu. Zvýšit příjem energie v určitý den lze zdravou stravou, ale pokud někdo potřebuje zakázanou potravinu, protože bez ní nemůže vydržet, lze ji jeden den v týdnu jako podporu metabolismu konzumovat. Tímto uvolněním diety na tom bude dotyčný psychicky lépe, protože si občas něco dopřeje.

Střídání energetické příjmu podpoří rychlost metabolismus

Pokud držíme dietu, je vhodné zvýšit každých sedm až deset dní příjem energie, protože jinak poklesne úroveň hormonů štítné žlázy. To může být problém při požadavku spalovat další uložené tuky v těle. Další problém diet je snížení hladiny hormonu leptinu. Jestliže je jeho hladina snížena, dojde nejen ke zpomalení metabolismu, ale navíc budeme mít větší pocit hladu, což je obranná funkce organismu. Proto jsou výhodnější mírné úpravy jídelníčku se střídavým množstvím energetického příjmu, které tolik nezpomalují metabolismus a jsou také obvykle i úspěšnější.

Kdy je nejvýhodnější zhřešit

Pokud přeci jen máme potřebu vzít si k jídlu oblíbenou na kalorie bohatou potravinu, jsou ve dne období, kdy lze jíst jednoduché sacharidy bez rizika, že se uloží to tukových zásob. První taková doba je ráno po probuzení, kdy máme nízké zásoby glykogenu a tělo spotřebuje přijaté energie pro svou potřebu. Druhá doba, kdy máme vylepšené možnosti pro příjem energie, je po tréninku.

Více lze jíst i v případě, když intenzivně trénujeme. Mnozí lidé, snažící se přejít na zdravý životní styl fitness, si zejména v počátku nedovedou představit jídelníček bez nezdravých jídel. Po změně stylu a návyku na jiné potraviny však i oni postupem času nebudou mít tak velké chutě na nezdravé jídlo a nakonec je budou vyhledávat pouze výjimečně. Pokud jsem v objemové přípravě, kdy je cílem nabírat svalovou hmotu, mohu porušovat pravidla třeba 2 týdně, ale i zde pozor na nárůst tuků. Někdo může jíst co chce častěji díky přirozeně rychlému metabolismu.

Kontrolujeme se, zdali přeci jen i mírné porušení zásad ve stravování nepříznivě neovlivňuje skladbu těla. Občasné zvyšování energetického příjmu může být pro tělo přínosné, ale pouze pozorováním vlastního těla zjistíme, zdali nám škodí i malé dávky zakázaných potravin a musíme se jim vyhýbat zcela a zvyšovat energii pouze občasným navyšováním potravin, které neškodí našemu zdraví. Nutností je pravidelná kontrola před zrcadlem, případně porovnávací fotografie, aby nedošlo k nepozorovanému nárůstu podkožního tuku. Při nechtěném nárůstu hmotnosti se musíme zaměřit i na zakázaná jídla a pokud potřebujeme zvýšit v některé dny energetický příjem, konzumujeme zdravá jídla častěji, ale v menších dávkách a ve správný čas.

Nejméně ohrožení obezitou jsou aktivní lidé

Nejlépe jsou na tom aktivní lidé vedoucí život plný pohybu. Dokáží nejen držet hmotnost v určité mezi, která neohrožuje zdraví, ale mohou bez problémů sníst jídlo, které by sice u neaktivních lidí zapříčinilo další nárůst tuků v těle, ale díky energetickému výdeji a v ostatních dnech dodržování zásad zdravé stravy, je pro ně občasné porušení životosprávy neškodné. Navíc tito lidé ani často nepociťují potřebu něco porušovat a nedělá jim problém žít stylem fitness, protože to považují za normální.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Co jíst před tréninkem

» Antioxidanty

» Čím nahradit nezdravé potraviny

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2022 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt