Fitvit.cz » Cviky » Sumo mrtvý tah

Sumo mrtvý tah

Mrtvý tah patří vůbec k nejúčinnějším cvikům na rozvoj celého těla. Jeho provedení však může mnohým lidem dělat potíže a při nesprávné technice jde často o velmi nebezpečné pohyby, které mohou vést až ke zranění. Velmi důležitou oblastí jsou u mrtvých tahů spodní záda. Pokud má někdo problémy s touto oblastí, nebo má špatný poměr končetin pro vykonávání cviku, zejména pokud má někdo dlouhé nohy a krátké paže a navíc není dost ohebný, může zkusit zařadit způsob provedení nazvaný sumo mrtvý tah.

Odborníci se shodují, že mrtvé tahy stylem sumo jsou mnohem bezpečnější a nehrozí u nich tak velké riziko zranění. Pokud se tedy někdo bojí z těchto důvodů zařadit klasické mrtvé tahy, sumo styl je vhodnou alternativou. Vhodné mohou být i pro ty, kteří vynechávají z nejrůznějších příčin dřepy. Přitom rozvoj dolních končetin je důležitý vzhledem k celkovému rozvoji těla.

Provedení

U sumo mrtvých tahů je potřeba mnohem širšího postavení nohou. Chodidla by měla být rozkročena na větší šíři, než je šířka ramen. Špičky chodidel jsou vytočené vně o přibližně 30 stupňů či o trochu více. Uchopíme tyč, buď nadhmatem nebo případně střídavým úchopem asi na šířku ramen a ruce se nacházejí mezi rozkročenýma nohama . Pokud používáme střídavý úchop, musí se pravidelně střídat, aby nedošlo k nevyváženému rozvoji svalstva odlišným zatížením u jednotlivých stran těla.

Záda je potřeba držet rovně s přirozeným prohnutím páteře a to po celou dobu vykonávání cviku. Díky sníženému těžišti těla však nehrozí tak kulacení zad, jako u klasického provedení mrtvých tahů. Silou nohou a celého trupu zvedneme činku ze země a vytáhneme ji až do natažení končetin. Nikdy nezvedáme činku pouze zády. Poté se vrátíme do výchozí pozice a pokračujeme dalším opakováním. Tělo musí zůstat zpevněné po celou dobu série, zejména oblast středu těla a zad a soustředíme se na správnou techniku.

Odlišné zatížení

Mrtvé tahy stylem sumo mají také poněkud odlišné zaměření. Zatímco klasické mrtvé tahy jsou více zaměřeny i na sedací svaly a spodní záda, sumo styl dokáže více aktivovat čtyřhlavý sval stehna a hamstringy. Samozřejmě i zde se do práce významně zapojuje celé tělo a jako takové jsou sumo mrtvé tahy velmi účinným cvikem na rozvoj celého těla. Jsou i dobrou náhradou za dřepy, pokud je nelze z jakéhokoliv důvodu provádět. Vědci dokonce zjistili, že sumo verze dokáže lépe aktivovat svaly kvadricepsu až o téměř 20 % více, než klasická verze mrtvého tahu.

Sumo mrtvý tah jako hlavní cvik na nohy

Do tréninku lze tento způsob mrtvého tahu zařadit k nohám. Lze ho cvičit jako hlavní cvik, pokud ostatní způsobují potíže. Přidat k sumo způsobu lze do tréninku další cviky zaměřené na spodní polovinu těla. Jsou to například leg press, hacken dřepy na přístroji, výpady, přednožování nebo zanožování. Případně lze použít stojany v multipressu a dát zarážky mírně nad zem, abychom se k čince nemuseli tolik nahýbat, což opět sníží riziko kulacení zad a případně i vznik zranění.

Zařazení dřepu a mrtvého tahu pomáhá nejlepším způsobem rozvinout dolní polovinu těla a patří k nejlepším cvikům vůbec. Není však dobré vynechávat trénink nohou, pokud tyto dva cviky nelze provádět. Zastoupit je mohou mrtvé tahy sumo, ke kterým navíc nepotřebujeme žádné speciální vybavení. Postačí pouze velká nakládací činka a vůle dostat se zpět do formy.

Diskuse k článku (1)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Jak cvičit sedací svaly

» Předkopávání - izolovaně na stehna

» Zakopávání rozvine zadní část stehen

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt