Fitvit.cz » Proteiny » S čím je výhodnější míchat protein

S čím je výhodnější míchat protein

Když už jsme se rozhodli vyzkoušet protein, měli bychom vědět, kdy ho brát a jak ho namíchat. Proteinový přípravek si kupujeme na doplnění těch nejkvalitnějších bílkovin. Jeho předností je rychlá stravitelnost a absence tuků a sacharidů, které v běžné stravě bílkoviny doprovázejí.

Protein a mléko

Může se přidat do proteinového produktu mléko? Přidat ho lze, ale spíše s tím zhoršíme parametry nápoje a prodlouží se tím trávení, což může být po tréninku na škodu. To už můžeme rovnou pít mléko a nemusíme utrácet peníze za speciální doplňky, které jsou v mnoha případech vyrobené právě z mléka a speciálními metodami upravené pro rychlé využití (např. po tréninku). Proč bychom tedy dělali z upraveného produktu, který obsahuje kvalitní syrovátku a je zbaven nepříznivých účinků laktózy pro některé osoby, opět zase mléko se všemi jeho nevýhodami. Opravdu kvalitní výrobce, který garantuje složení živin, umí připravit produkt na konkrétní zaměření i s příchutí a není potřeba do něj nic přidávat.

Samozřejmě když si někdo přidá do proteinu mléko a je na takovou kombinaci zvyklý, bude v tom pokračovat dále. Potíže mléko způsobuje především u lidí, kteří mají potíže s trávením mléčného cukru. Mléko není pro většinu konzumentů nepříznivé, ale jak stárneme, jeho stravitelnost se pro nás zhoršuje a proto spíše využíváme v tomto ohledu příznivěji působící zakysané výrobky. A jak asi každý uzná, s kefírem si doplněk nikdo míchat nebude. Vhodné je také připomenout, aby se nikdo zbytečně nepřejídal bílkovinami. Kdo někdy zkusil vysoko proteinovou dietu založenou na levném kaseinu z tvarohu, mohl by asi vyprávět, co to dělá s trávením. Nejlepší je tedy zdroje střídat a nepřekračovat v jednom jídle 30 g bílkovin, a to pouze v době intenzivního tréninku. A doplněk pomůže doplnit nejen bílkoviny, ale částečně i odlehčí trávicí soustavě, což nejlépe zabezpečí vysoce kvalitní protein smíchaný právě s vodou.

Záleží i na cíli

Jak si budeme protein míchat bude záležet i na cíli, ke kterému směřujeme. Pokud chceme zhubnout, volíme vždy vodu. Pokud chceme rychle doplnit živiny, je nejvhodnější opět voda. Pakliže však chceme dostat do těla co nejvíce energie a chceme zásobovat tělo nepřetržitě energií, můžeme do nápoje přidat i další složky. Kdo chce opět vynechat i mléko, pro toho výrobci připravili speciální produkty, které kombinují syrovátku a kasein, takže ani v tomto případě není bezpodmínečně nutné přidávat do nápoje mléko. Doporučení přidávat mléko může být ale i tah od některých výrobců, aby se zvýšil energetický příjem a přípravek tím byl více účinný.

Ochucování

Někdo má v oblibě přidávat si do proteinu ovoce, ořechy nebo dokonce čokoládu, cukr a další ingredience. Chuťově to může být zajímavé, ale bílkovinné doplňky si přeci kupujeme z úplně jiných důvodů, než vytváření nápoje s dalšími, mnohdy zbytečně zatěžujícími živinami v dané chvíli. Většinou chceme rychle doplnit bílkoviny a k tomu nám postačí obyčejná voda s proteinem zvoleným dle zaměření tréninku. Je lepší využít výhod doplňků stravy bez dalšího míchání s jinými potravinami, a to hlavně před a po tréninku. Když už někdo trvá na míchání proteinů, měl by si na to zvolit část dne, kdy bude mít dostatečnou dobu na trávení.

Rozhodně nejde o tažení proti mléčným výrobkům, které patří do našich jídelníčků a kvalitní jogurt, tvaroh, sýr či mléko jsou zdrojem užitečným minerálů a vitamínů a také zdrojem hodnotných bílkovin. Je však potřeba určit, co potřebuje organismus každého z nás a opět platí, že každý bude reagovat odlišným způsobem. Rozhodně není vhodné se přejídat jednou potravinou a platí to také pro doplňky stravy, které by měly zůstat pouze doplňky a ne se stát základní složkou stravy. Nejvhodnější dobou pro jejich použití je před a po tréninku, a to je doba, kdy potřebujeme zabezpečit jejich rychlý přesun ke svalům. Namícháním proteinu s mlékem se nic zásadního nestane. Mléko není jed ale normální potravina dodávající do těla výživné látky. Kdo ale chce dostat z doplňků stravy maximum, třeba v oblasti rychlosti vstřebání, nebo v některých případech předejít zažívacím potížím, dá přednost míchání s vodou.

A na závěr ještě doplnění, že proteinové přípravky jsou jakýmsi přilepšením k běžné stravě, která by měla tvořit základ výživy a nejlépe zvoleným doplňkem po tréninku je syrovátkový hydrolyzát nejen pro nejrychlejší vstřebávání, ale také ojedinělou schopností regenerovat organismus rychleji než ostatní druhy proteinů. I v tomto případě bude lepší použít pro míchání vodu.

Diskuse k článku (1)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Glutamin

» Výběr proteinu

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt