Fitvit.cz » Cvičení » S věkem roste hmotnost je výmluva

S věkem roste hmotnost je výmluva

Hodně lidí omlouvá svoji nadváhu tím, že to je přirozený vývoj a jak přibývají léta, tak nám automaticky roste i váha. Většinou je to ale pouhá výmluva a neochota se sebou něco dělat. Na naší hmotnosti a množství svalové hmoty a tuku se podílí více vlivů. Jsou to rychlost metabolismu, věk, množství svalů, celkové zdraví, zdali sportujeme nebo i dostatečně dlouhý spánek.

Neustálá úprava stravy

Strava je základem pro udržení správné hmotnosti. Když budeme jíst stejně, jako někdo jiný, nebudeme vypadat stejně. Máme totiž rozdílně rychlý metabolismus a ten se bude postupně zpomalovat. Z toho důvodu musíme neustále měnit své stravovací návyky a přizpůsobovat je aktuální situaci. Dokonce nebudeme potřebovat tolik kalorií, jako v mladším věku. Ano, budeme pomalu slábnout a také svalová hmota se nám bude budovat stále obtížněji. To ale neznamená, že máme tento stav přijmout a jen hledět, jak nám přibývají kila. Tento stav jde poměrně dobře brzdit životním stylem fitness.

Cvičení

Jelikož se při nicnedělání bude svalová hmota postupně ztrácet, je potřeba tento stav nějak aktivně změnit. Nejjednodušším způsobem je přiměřené posilování. Samozřejmě, že ne každý bude chtít trávit hodiny v posilovně, ale takové jednoduché cvičení 3 x týdně, ať už s činkami nebo s vahou vlastního těla, nám pomůže nejen udržet stávající svaly, ale vybudovat svaly nové. Navíc čím větší svalovou hmotu si vybudujeme v mladším věku, tím budeme z tohoto bonusu profitovat i později. Jen je potřeba tuto hmotu budovat zcela přirozeným způsobem a vyhýbat se zakázaným preparátům, které nám mohou poškodit zdraví. Díky přirozeně získaným svalům budeme udržovat rychlejší bazální metabolismus a tak budeme nejen lépe vypadat, ale dokonce budeme spalovat i více kalorií, a to i v případě, když zrovna nic neděláme. Krom toho má rozumné cvičení i další pozitiva na naše tělo.

Aerobní aktivita

Zatímco cvičením budujeme především svaly a sílu, pro kondici a spalování tuku se hodí spíše aerobní aktivita. I zde není nutný žádný extrém. Není potřeba běhat desítky kilometrů nebo jezdit stovky kilometrů na kole. Postačí obyčejná chůze, kdy to je jen možné. Například místo použití výtahu jít po schodech nebo místo jízdy autem se dostat na konkrétní místo pěšky, když to situace dovolí a cíl není příliš daleko. Příkladů, kdy můžeme dát přednost aktivitě před pohodlností, je mnoho. Pokud ale k běžné chůzi přidáme i nějaký ten sport navíc, pak je to samozřejmě také výhoda.

Když kombinujeme dobře sestavenou stravu, cvičení a aerobní aktivitu, udržujeme své tělo v dobré kondici. To je další výhoda, která nám pomůže s udržením dobré postavy do co možná nejvyššího věku. K tomu je vhodné udržovat i dobrou ohebnost vhodnými protahovacími a uvolňovacími cviky a strečinkem. Chytří lidé cvičí a pohybují se tak, aby se nezranili, protože tím nejen přijdou o možnost udržet svou postavu ve formě, ale návrat zpět je pak složitější, třeba i z důvodu ztráty ohebnosti.

Pokud neuděláme nic a stravujeme se stejně, jako když jsme byli mladí, měli více pohybu a výdeje energie, pak samozřejmě velká část z nás bude přibírat na váze. Zohledníme li aktuální stav našeho organismu a budeme neustále upravovat jak naši aktivitu, tak i jídelníček, pak dokážeme držet svou váhu v normě stále.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Udržování svalové hmoty

» Proč vypadá zhubnutí s posilováním lépe

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt