Fitvit.cz » Fitness tipy » Spalují, budují a stabilizují

Spalují, budují a stabilizují

Že jsou základní vícekloubové cviky dobré na budování svalové hmoty, ví snad každý. Lidé si ale stále snaží práci ulehčit zařazováním jednoduchých cviků, případně cvičením na strojích. Na tom není nic špatného, pokud je to jen součást komplexního tréninku. Pokud to ale myslíme s rozvojem těla vážně, pak by základní cviky s činkami neměly v našem tréninku chybět.

Základní cviky umí něco, co nejde na strojích, ani s izolovanými cviky. Zapojují velké množství svalů a například dřepy kromě nohou dokáží zapojit i svaly podílející se na stabilitě těla během cvičení. Jednoduše řečeno jsme nuceni držet rovnováhu během cvičení, což samozřejmě na strojích odpadá, protože konstrukce stroje nás pouze vede po určité trajektorii pohybu, ze které nejde uhnout. To je také důvod, proč je dřep tak úspěšný a hlavně účinný cvik. Stejně tak účinné jsou například tlaky vleže a vestoje, mrtvé tahy, přítahy v předklonu, shyby a další cviky.

Díky těmto vlastnostem lze nejen jednodušeji budovat svaly, ale také můžeme budovat čistší svalovou hmotu. Spalujeme totiž kalorie nejen během tréninku ale také mnoho hodin po něm, a to právě z důvodu velkého zatížení a zapojení svalů. Máme zde tedy už budování síly, hmoty a stability a při dodržování správné techniky i vyvážený rozvoj postavy, pružnost a ohebnost. K tomu všemu můžeme zařadit ještě efekt spalování kalorií.

Spalování kalorií je podpořeno hned několika způsoby. Čím více svalů máme, tím efektivnější jsme ve spalování tuků. Zvyšujeme tím bazální metabolismus a prakticky spalujeme více kalorií, i když právě nic neděláme. Dále právě zapojením podpůrných svalových skupin vydáváme díky základním cvikům více kalorií během tréninku a protože jsou základní cviky většinou zaměřeny na velké svalové partie, je jasné, že jejich zatížením aktivujeme velké části těla. Jedinou nevýhodou základních cviků je jejich složitější provedení a proto musíme bezpodmínečně dodržovat správnou techniku, která je důležitá pro prevenci před zraněním.

Při porovnání účinnosti cviků na spalování kalorií se zjistilo, že při dřepu se spálilo až o 50 % více kalorií, než při tlaku nohama. To je jasný důvod k tomu, proč zařadit základní cviky do svého tréninku. Ten pak bude o mnoho více účinný a tím dosáhneme i lepších výsledků, a to jak při budování svalů, tak i při spalování tuků. Ukazuje se totiž, že vsadit na aktivní svalovou hmotu je správná volba, protože svaly pro nás pracují při jakémkoliv cíli, kterého chceme dosáhnout při budování a formování postavy.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» 5 cviků, které nejlépe spalují tuky

» Nejdříve posilovna a až potom běhat

» Tělo dobře reaguje na změny

» Žádné svaly, žádné tvary

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt