Fitvit.cz » Vybavení pro cvičení » Činka dokáže změnit postavu

Činka dokáže změnit postavu

Chcete-li začít cvičit, patrně budete přemýšlet, jaké náčiní si pořídit, bude cenově přijatelné, skladné a dostatečně univerzální tak, aby poskytlo co největší prostor pro komplexní procvičení celého těla. Není to žádný přístroj, lavička, nebo domácí gym za neuvěřitelnou cenu. Jedná se o obyčejné jednoruční činky. Při troše vůle, nácviku a trpělivosti, lze jednoručními činkami doslova přeměnit tělo.

Jednoručky si lze buď koupit, ale šikovní jedinci, kteří mají potřebné vybavení, si je mohou sami vyrobit. Nejběžnější, a také nejpoužitelnější, jsou nakládací jednoručky. Potřebujete tedy dvě osy, které by měly mít takový průměr, aby se daly řádně uchopit. Silnější osy jsou pro začátečníky nevhodné vzhledem k možnému vyklouznutí z ruky při cvičení a následné hrozby zranění. Váha činky je v počátcích méně důležitá než technika. Ta by měla být v počátku prvořadou prioritou.

Jakmile však zvládnete základy, bez zvyšování váhy se neobejdete. Je tedy vhodné počítat s tím a pořídit si nakládací činky s možností využití i těžších vah. S jednoručkami lze procvičit celé tělo. I když se musí někdy improvizovat, a to zvláště v domácích podmínkách. Pro biceps jsou k dispozici variace bicepsových zdvihů vestoje i vsedě, triceps - zapažování, hrudník - tlak vleže či pullover, ramena - tlak vestoje, rozpažování v předklonu, či vestoje. Záda pak přítahy v předklonu, nohy - výpady, dřep či mrtvý tah, pro lýtka pak výpony na jedné či obou nohách. Pro začátečníky je to dostatečný počet cviků a jistě by se našly další.

Důležitou součástí jednoručních činek musí být kvalitní uzávěry na konci osy, které zabrání pádu kotoučů. Nesmí být poškozené nebo málo funkční. Při pohybu činky nad hlavou by se opomenutí této důležité součásti mohlo vymstít. Netrénujte s poškozeným nebo nedostatečně zajištěným náčiním.

Kromě univerzálnosti činky je toto náčiní vhodné i jako prevence před svalovou dysbalancí. Každá strana těla je totiž nucena pracovat samostatně a tak silnější část těla nebude pomáhat té slabší jako tomu je u cvičení s velkou činkou nebo na přístrojích. Lépe se odstraní případná zaostávající část těla a práce s jednoručkami přispívají k celkové estetice celé postavy. Variace různých úhlů při cvičení zabezpečí správný impuls pro svalový růst a komplexní rozvoj svalových partií.

Velká činka

Vhodná pro těžké cviky, které zabezpečí potřebné procvičení a svalový růst. Pro cviky jako dřepy s velkou činkou na ramenech, tlaky vestoje, tlaky vleže, mrtvé tahy či přítahy v předklonu, již musí být k dispozici patřičné vybavení, a také tréninkový partner pro případnou dopomoc při selhání. Velká činka je ale již dražší a zároveň méně skladná, a tak si ji domů, pokud nemáte domácí posilovnu v samostatné místnosti, zřejmě nepořídíte. Podobně jako u jednoruček, dbáme na používaní bezpečnostních uzávěrů proti vysunutí kotoučů z osy.

Ez osa

Je specifická osa, která se používá pro cvičení bicepsů a tricepsů. Její využití však má své odpůrce i zastánce. Zatímco jedni tvrdí, že zakřivení je ideální pro cvičení bicepsů, jiní naopak tvrdí, že se biceps při tomto úchopu nemůže ideálně smršťovat. Ať to je tak či onak, cvičením s ez osou lze dát svalům nový impuls, ale není vůbec podmínkou ji využívat. Je to tedy osobní preference každého cvičence. Zatímco jedni si její účinky nemohou vynachválit, jiní vybudovali své bicepsy bez využití tvarované osy.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Domácí posilovna

» Kruhový trénink

» Opasek při cvičení

» Význam a přínos posilování a fitness

» Hokej a hokejové vybavení

» Stroje nebo činky při cvičení

» Fitballem k pestrosti tréninku

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt