Fitvit.cz » Ovoce » Citron nás povzbudí a doplní vitamíny

Citron nás povzbudí a doplní vitamíny

Kdo by neznal citrony. V mnohých zdrojích jsou doporučovány jako ovoce působící proti nachlazení a chřipce. Z hlediska energetického příjmu zas až tak moc význam toto ovoce nemá, a to z toho důvodu, že díky své kyselé chuti ho nikdo nebude jíst příliš velké množství. Přesto v něm nalezneme některé mikroživiny, které se mohou hodit zejména pro lepší regeneraci a posílení imunity. Jestliže však někomu kyselá chuť nevadí a pije nápoje s obsahem citronu, může těžit z přítomných antioxidantů a také pocítí osvěžení, které může povzbudit naší činnost. Citronová šťáva se používá také v kuchyních, ať už při dochucení pokrmů nebo třeba jen do čaje pro dosažení lepší chuti.

Asi nejznámější složkou citronu je údajně vysoký podíl vitamínu C, který má antioxidační účinky a působí ve spolupráci s dalšími antioxidanty proti volným radikálům. Vitamín C by pak měl dokázat preventivně působit proti vzniku chřipkových onemocnění a dokonce se doporučuje, i když už nachlazení či chřipka propukly. Kolik ale citrony tohoto důležitého vitamínu mají? I zde se informace rozcházejí, ale uvádí se mezi 35 – 45 mg ve 100 g. Patří tedy mezi významné zdroje vitamínu C, ale přesto existují bohatší zdroje tohoto vitamínu, jako např. červená paprika, kiwi, jahody, černý rybíz, brokolice nebo papaya.

Kromě vitamínu C je citron zdrojem dalších důležitých minerálů a vitamínů. Nalezneme zde poměrně dost vápníku, dále je zde hořčík, draslík, železo, fosfor nebo měď, z vitamínů niacin, pyridoxin či kyselina listová, vitamín A, ovšem se zpracováním ovoce, kdy ho musíme oloupat, těchto látek ubývá a ve šťávě pak některé z nich již nejsou zastoupeny vůbec. Energetická hodnota je nízká, je to pouze cca 30 kcal na 100 g, obsahují přibližně 0,5 bílkovin, 0,4 g tuků a 7 g sacharidů. Nalezneme zde i vlákninu v množství okolo 4 g a bioflavonoidy, které by měly působit antioxidačně nebo proti zánětům a virózám.

Nejčastěji se citron používá v čaji s medem nebo nápoji z obyčejné vody s vymačkanou šťávou. Použít ho lze však i pro přípravu salátu, zálivek, masa či ryb a také do sladkých jídel, moučníků a polev v cukrářství. V létě může nápoj či ledový čaj doplněné citronem příjemně osvěžit, v zimě pak např. teplý čaj s citronem zahřát a posílit imunitu. Tvrdí se také, že umí pročistit organismus, takže proč to nezkusit, když si prakticky každý může pár plodů tohoto ovoce koupit. Vlažná voda smíchaná s čerstvou citronovou šťávou je doporučována jako ranní nápoj, který má údajně příznivé účinky na zdraví.

Toto ovoce se využívá i v aromaterapii díky přítomnosti silic a také se s ním lze setkat v kosmetice. A co citron a hubnutí? I když je zde přítomna vláknina a někteří lidé nás budou přesvědčovat o prospěšnosti pro náš metabolismus, což do určité míry bude pravda, problém s nadváhou toto ovoce samo o sobě asi nevyřeší a bude potřeba začít s celkovou úpravou stravy a životního stylu. Co je však pozitivní, že právě různé druhy ovoce a zeleniny nám v tomto úsilí mohou výrazně pomoci, takže i na tomto tvrzení bude alespoň malá část pravdy. Jelikož je citron velmi kyselý, může při konzumování čisté nebo příliš koncentrované šťávy narušovat zubní sklovinu, takže je lepší ji ředit a po konzumaci chvíli počkat s čištěním zubů.

Při nákupu dáváme přednost jasně žlutým plodům, neměly by být napadeny hnilobou a neměly by být s hnědými skvrnami. U nákupu a manipulaci s citrony bychom přeci jen měli dávat pozor. Pokud nekupujeme bio citrony, nesmí se z nich používat kůra. Ta je totiž chemicky ošetřena a nepomáhá ani důkladné omytí, Naštěstí se tyto látky nedostanou přes slupku, takže postačí ovoce oloupat a zpracovat. Nejprve ho však vždy umyjeme, poté oloupeme a před konzumací si opět umyjeme ruce i oloupané ovoce. Pokud chceme vytěžit maximum živin, měli bychom dávat přednost co nejčerstvějším plodům a zpracováváme ovoce co nejšetrněji.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Pomeranče

» Grapefruit může pomoci při hubnutí

» Borůvky

» Hroznové víno

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt