Fitvit.cz » Cvičení » Lehčí váhy nejsou úplně k ničemu

Lehčí váhy nejsou úplně k ničemu

Když se řekne trénink v relativně lehkou váhou, mnozí sportovci ho považují za ztrátu času. Přitom to tak nemusí být. Naopak nám poskytne mnoho výhod, které se dají zužitkovat v dalším postupu. Lehčí trénink se vyznačuje především nižší váhou činek a náčiní. Dále se provádí vyšší počet opakování. Můžeme se více soustředit na přesnější formu provádění cviků, kdy oproti těžším váhám lépe dodržujeme techniku cvičení a plný rozsah pohybu. Ne že by to bylo u těžkých tréninku opomíjeno, ale přeci jen lze dodržet lepší techniku s lehčí vahou než když používáme maximum zaměřené na růst svalů a síly.

Při lehčím tréninku navíc používáme odlišná svalová vlákna než když použijeme těžší zátěž. Můžeme tak podpořit v růstu i ty vlákna, která jsme doposud opomíjeli. Díky většímu objemu práce pak lze zlepšit spalování tuků a dosáhnout lepší svalovou definici. Zlepšujeme také svalovou vytrvalost, což je dost opomíjené u silově orientovaných sportovců. Přitom i oni mohou podat lepší výkon, pokud zlepší svou svalovou vytrvalost. Samozřejmě není nutné v tomto případě trénovat jako maratónec, ale občasné zařazení tréninku zaměřeném na svalovou vytrvalost bude přínosem, odlehčením od těžkých vah nebo odstranění jednotvárnosti tréninku.

Lehčí trénink s vyšším počtem opakování nás také může naučit snášet pálení ve svalech způsobené jiným způsobem cvičení, než jaký je běžný pro růst svalů. Mnohem více se vyčerpávají sacharidové zásoby a tím můžeme nutit tělo využívat tuk jako zdroj energie. S kombinací aerobní aktivity zařazené po posilování pak můžeme dosáhnout rychlejšího spalování tuků. Krom toho naučíme tělo lepe hospodařit s kyselinou mléčnou a lépe se vyrovnáváme s bolestí svalů a následným namožením.

A na závěr je potřeba připomenout, že lehký trénink má nezastupitelné místo pro odlehčení od často dlouhodobého nadměrného zatěžování. Má tedy význam i regeneračního charakteru a paradoxně po zařazování lehčích fází během roku, kdy dokonce několik týdnů necvičíme v posilovně vůbec a zařazujeme jiné pohybové aktivity, se pak dokážeme v určitý čas zlepšit ještě více, než kdybychom cvičili stále stejně, jednotvárně a těžce. Jak se říká, každý postup má svůj čas a nejinak tomu je i při posilování.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Spánkový bonus pro svaly i hubnutí

» Nejčastější chyba před tréninkem

» Tloustne se po ovoci?

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt