Fitvit.cz » Fitness tipy » Význam spánku pro fitness a sport

Význam spánku pro fitness a sport

Spánek, jakožto jednu ze základních potřeb pro život a regeneraci, potřebuje každý. Naneštěstí velké procento populace trpí jeho poruchami. Při jeho nedostatečné délce se nelze dobře soustředit a klesá výkonnost jak sportovní, tak i pracovní. Narušit ho může stres, ovšem ten lze účinně odbourávat právě pohybovými aktivitami, sportem a pravidelným posilováním.

Při odbourávání nadbytečného tuku potřebujeme tělo dostat do vyváženého stavu a pomoci k tomu mohou odezvy ve spánku. Správným spánkem se podpoří přirozená produkce růstového hormonu a testosteronu, které působí na nárůst svalové hmoty a naopak se potlačí negativní účinky kortizolu, který brání růstu svalů, ale i odbourávání přebytečného tuku.

Optimální doba spánku je přibližně osm hodin s přibližně hodinovou odchylkou nahoru či dolu. Pod jeho délku sedm hodin je již ohrožena rovnováha organismu a regenerace. Nelze pak zaručit úspěch ve formování postavy a zachování dobrého zdravotního stavu. Lidé, jenž zanedbávají noční odpočinek, jsou náchylnější k obezitě i k civilizačním onemocněním, trpí stresem a nemohou se soustředit. Všechny vlivy mohou vyústit v nepříjemné zranění.

Pro kvalitní spánek je vhodné dodržovat pravidelnost denního režimu. Abychom zklidnili organismus a odbourávali stres, který je v mnoha případech příčinou nedostatečného spánku, lze využívat relaxační techniky jako strečink, masáže, jógu, pohybové aktivity. Pakliže dopřejeme tělu pravidelný spánek ve stejném časovém režimu, ten dokáže naopak poskytnout tělu regeneraci, která bude mít pozitivní účinky na tělesnou výkonnost. S jeho podporou lze dosáhnout cílů jednodušeji.

Nepodlehněte trendům dnešní doby, kdy je modní na úkor jiných aktivit zkracovat spánek. I když se zdá, že získáte zkrácením času nočního odpočinku nějakou tu hodinu navíc, pravděpodobně se okrádáte o drahocenný čas svého života, jelikož jeho nedostatkem se zvyšuje riziko civilizačních chorob a v konečném důsledku i celkového zkrácení života o nezanedbatelné časové období. Naopak dodržením požadované délky nočního odpočinku se budete cítit vitálnější, silnější a soustředěnější a v konečném důsledku se vám podaří dosáhnout lepšího složení těla s dostatečným množstvím svalové hmoty bez podkožního tuku..

Sečteno a podtrženo, dodržováním nočního odpočinku lze získat nástroj, jak se zbavit přebytečného tuku, budovat novou svalovou hmotu, posilovat imunitu, zlepšit regeneraci, zrychlit metabolismus, oddálit stárnutí, regulovat stres a zvyšovat sportovní i profesní výkonnost. Spánek je možná ta poslední součást, která chybí k dosažení potřebné harmonie organismu, aby se vytyčený cíl mohl stát realitou. Nepodceňujte sílu spánku, jelikož jeho účinky jsou jednoznačně pozitivní.

Diskuse k článku (2)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Fitness styl dokáže oddálit stárnutí

» Éčka a přídatné látky - 1. část

» Psychika - mocný nástroj v tvarování postavy

» Éčka a přídatné látky 2. část

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt