Fitvit.cz » Fitness tipy » Fitness styl dokáže oddálit stárnutí

Fitness styl dokáže oddálit stárnutí

Hledání způsobů jak oddálit či zastavit stárnutí se snažilo, a stále snaží, nalézt velké množství lidí, jelikož by to pro ně znamenalo nebývalé množství finančních zisků. Je otázkou, zdali elixír mládí někdy někdo dokáže nalézt, nicméně existují způsoby, které dokáží proces stárnutí alespoň oddálit. Jistě jste potkali lidi, kteří vypadají ve čtyřiceti, padesáti či dokonce i v šedesáti o několik let, někdy dokonce i desetiletí, mladší, než ve skutečnosti jsou. Není žádným tajemstvím, že toho lze dosáhnout zdravým životním stylem fitness, čili prostředkem, který je dostupný každému z nás a hlavně úplně zadarmo.

Na co bychom si měli dávat pozor a co naopak do svých životů začlenit? Není to nic složitého a při troše snažení si tyto návyky dokáže osvojit úplně každý. Samotný pohyb je totiž nejen prospěšný pro organismus, ale zároveň je to životní nutnost. Těžko si lze totiž představit, že někdo nalezne nějakou tabletu, která by za vás udržovala funkční svalstvo bez námahy. A právě aktivní svalová hmota společně s fyzickou zdatností jsou základním předpokladem pro udržení zdraví do co nejvyššího věku. Skloubením cvičení, pohybu, stravy, přiměřené regenerace a spánku, se přirozeně zvyšuje obranyschopnost organismu (imunita), čili je zde menší předpoklad pro vznik onemocnění.

Nadějné látky již existují

Co se týká zázračných tablet, tak některé látky již existují a vědci si od některých slibují i účinky, které by mohly prodlužovat život. Jistě ne tím způsobem, že budu žít jak v jednom velkém flámu, sním tabletu, budu fit a ještě k tomu zdravý a mladě vypadající. Naopak to bude nejspíš vypadat následovně. Žít zdravě, sportovat, rozumně jíst, pravidelně a dostatečně spát. Potom lze vyzkoušet látky, jako koenzym Q10, karnitin, vitamíny, minerály, různé fytochemikálie jako resveratrol či lykopen, hořčík, přípravky vyživující klouby, aminokyseliny, syrovátkový protein.

Naneštěstí se jejich účinky nedají ještě tak zhodnotit a potvrdit jejich účinky, jelikož je začali spotřebitelé používat v dekádě okolo deseti let nazpět. A tak jestli budou mít tyto látky zázračné účinky se dozvíme, až generace nyní dvaceti a třicetiletých, kteří tyto přípravky užívají, se dožijí věku, kdy dnešní lidé umírají a oni budou moci zhodnotit, jestli jsou zdraví, jak jsou na tom s fyzickou kondicí či jestli a v jakém rozsahu mají zdravotní problémy. Ovšem při výzkumu kupříkladu koenzymu Q10 na myších se při jeho podávání myši dožily mnohem delšího věku, u deseti procent z nich až téměř 100% původního života, než když tato látka nebyla podávána vůbec. Pochopitelně nelze porovnávat dožití laboratorních zvířat a lidí, nicméně výzkum vypadá velmi nadějně. Celkové závěry však lze předložit až po několika desítkách let, kdy budou přípravky užívat i lidé.

Opatrně při pohybu

Při pohybových aktivitách se chovejte s ohledem na svou bezpečnost. Rozcvičení a dodržování takových zásad, jako nezvedat nic těžkého pouze silou zad, by mělo být samozřejmostí. Vyhnout se nepříjemným zraněním, které oslabují tělo, je neméně důležité, především z hlediska zachování funkčnosti kloubů a šlach.

Stačí změnit životní styl

Není ale nutné čekat pouze na přípravky a pustit se do změn i bez nich. Trénink a pohyb působí na psychiku a odbourávají stres. Již tento vliv je velmi pozitivní. Posilování a sportování udržuje a případně buduje svalovou hmotu, která zvyšuje metabolismus, čili brání ukládání podkožního tuku, zvyšuje funkčnost těla, přičemž se nemusí jednat o budování nadměrného množství svalstva, ale pouze zpevnění těla. Dobře vypadající postava zvedne vaše sebevědomí.

Snažte se co nejvíce vyhýbat nočnímu životu. Lidé pracující na noční směnu mají bohužel o jednu výhodu bojující o udržení svého zdraví méně. Doporučení zní nechat si takovéto poškozování zdraví alespoň patřičně zaplatit a přitom si hledat co nejrychleji náhradu. Samozřejmostí je vyhýbat se kouření a pití alkoholických nápojů. Nepřejídejte se, mějte pod kontrolu vždy to co jíte. Choďte co nejvíce pěšky, na procházky, do práce, místo použití výtahu jít po schodech atd. Držení těla souvisí nejen se zpevněním svalstva, ale je potřeba si ho uvědomovat i při sezení, stání či chůzi. Vypnutí hrudníku, vyrovnat záda a ovládání v oblasti břišních svalů jsou základy pro udržování vzpřímené postavy. Neseďte celý den. Je to především problém pro kancelářské práce, ale snažte se každou hodinu se projít, protáhnout či změnit činnost, jestli je to jen trochu možné. Co se týká pokožky, tak nejnebezpečnější je nadměrné opalování ať už je praktikováno z jakéhokoliv zdroje. Tvorba vrásek je pak neodvratitelná. Proti nim lze doporučit stravu bohatou na antioxidanty, používání opalovacích krémů s ochranným faktorem a hydratační krémy a to nejen pro ženy.

Síla kvalitní potravy

Strava je neméně důležitá, dalo by se říci stěžejní. Nejvíce ceněné potraviny jsou celozrnné pečivo a produkty, neloupaná rýže, nízkotučné mléčné produkty, jogurty bez přísad, kuřecí případně krůtí maso, losos, ovesné vločky, lněný a olivový olej, ovoce, zelenina zvláště pak rajčata, papriky, česnek, cibule, brokolice, zelí, mrkev, kukuřice, zelený čaj, ořechy. Naopak se vyhýbat rychlému občerstvení, bílému pečivu, sladkému, sladkým nápojům, nejíst hranolky a chipsy, tučné maso, odvykněte si mazat tuky na pečivo, nejíst vůbec uzeniny, smažená jídla, ztužený tuk, instantní produkty, málo solit a co nejméně používat pepř, chilli.

Nikdy nezůstávejte neaktivní, ať v oblasti fyzické či intelektuální. Vždy si dávejte nové cíle, i když už si myslíte, že máte vše zařízeno a nic vás nenutí k další aktivitě. Být aktivní znamená žít. Přestat s úsilím se zlepšovat znamená konec života. Ve fitness aktivitě je kouzelné to, že když s ní začnete a pocítíte její pozitivní účinky, patrně s ní již nebudete chtít skončit.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» BMI a určování stavu nadváhy

» Strečink jako součást tréninku

» Obezita - hrozba ohrožující lidstvo

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt