Fitvit.cz » Fitness tipy » Co opravdu nejde obejít

Co opravdu nejde obejít

Mnoho lidí začne cvičit a stejně rychle i přestane. Výsledky totiž nepřijdou za 14 dní. Dokonce ani za měsíc toho moc neuvidíme. Naneštěstí kolují mezi lidmi neuvěřitelné fámy, nepřesnosti a často i nesplnitelné očekávání výsledků za krátkou dobu. Co ale nejde nikdy obejít a zkrátit?

Není možné cvičit nahodile. Vždy je potřeba zvolit nějaký cvičební plán, který nás dovede k cíli. Pokud chci nabrat svalovou hmotu, pak musím cvičit a stravovat se pro růst svalů. Jestliže chci zhubnout, pak musím zvolit cvičení a pohybovou aktivitu, která mě pomůže spalovat tuky a když chci zlepšit sílu, opět musím zvolit cvičební plán, který je nejvhodnější na nárůst síly. Co je ale nejdůležitější, vždy musí jít o dlouhodobou práci. Neexistuje, že cvičím jeden týden, pak na dva týdny přestanu a potom zase začnu. Takový plán je k ničemu a nedovede nás nikdy k cíli. Jde tedy o pravidelnost, kdy v týdnu musím 3 – 5 cvičit a další podmínkou je dlouhodobá a systematická práce. Právě porušením těchto podmínek mnoho lidí nedosáhne cíle. To je ale jejich problém. Drtivá většina lidí dosáhne svého cíle, pokud splní tyto dvě jednoduché podmínky. Pravidelnost a dlouhodobá práce. Všechno ostatní jsou jen výmluvy.

Problém může nastat i ve stravování. Co ale nejde také obejít, je příjem proteinů. Bez proteinů nejde vybudovat svalová hmota a bez proteinů dokonce nejde ani zhubnout. Přitom je jich potřeba násobně více než když nic neděláme. Trénink přímo vyžaduje pořádný přísun proteinů. Jedině potom lze nastartovat růst svalů a regeneraci. Stejně tak při hubnutí potřebujeme proteiny, ale v tomto případě nám pomohou zachovat stávající svalovou hmotu a udržet rychlost metabolismu. Obě dvě věci jsou velmi důležité. Pokud chceme být při hubnutí úspěšní.

Chybou je vyřazování dvou dalších živin z jídelníčku. Sacharidy jsou přirozený zdroj energie, který tělo používá pro okamžité využití. Problém tedy není příjem sacharidů a jednoduchých cukrů, ale jejich množství, které je pro každého individuální a je na každém z nás, kolik jich přijme a jak na ně reaguje. U každého bude pochopitelně množství jiné a také reakce na ně budou odlišné. Ať se to někomu líbí nebo ne, tak sacharidy jsou nejvhodnější zdroj energie, který využíváme při cvičení.

Stejně nesmyslné je zcela vyloučit ze stravy tuk. Za prvé to ani nejde, protože téměř každá potravina obsahuje určité množství tuků. A za druhé některé tuky jsou pro nás nepostradatelné. Účastní se mnoha funkcí v organismu a například se v nich rozpouští některé vitamíny a další látky. Určitě tedy platí omezit co nejvíce nasycené a transmastné kyseliny a naopak co nejvíce je nahradit tzv. zdravými tuky. Ovšem pozor. I zde platí, že nic se nemá přehánět. Pokud chceme přibrat čisté svaly, musíme mít jen mírný kalorický nadbytek a pokud chceme hubnout, měli bychom mít větší výdej energie než příjem. Chybou je například každý den přijímat velké množství ořechů nebo semen, protože obsahují velké množství tuků. Pokud tedy nemůžeme zhubnout. Možná jenom konzumujeme příliš velké množství tuků, i když v tomto případě se jedná o tuky přínosné.

Při hubnutí nejde obejit známé pravidlo, kdy musíme mít menší kalorický příjem než výdej. Do hry samozřejmě mohou vstoupit i další vlivy, ale jedno je jisté. Musíme mít menší kalorický příjem než výdej, jinak nikdy nemáme šanci zhubnout. To samé, ale v opačném pořadí, platí při růstu svalů. V tomto případě pak musíme mít větší kalorický příjem než výdej.

V neposlední řadě nejde obejít regenerace. Příliš mnoho cvičení může být kotraproduktivní. Nejen že zvyšujeme riziko zranění nebo přetrénování, ale zároveň si tím můžeme blokovat nárůst svalů. Stejně tak při horlivém cvičení při hubnutí si můžeme nevhodnou aktivitou odbourat svalovou hmotu a tím zpomalíme metabolismus a v konečném důsledku se buď zpomalí nebo zcela zastaví spalování tuků. Proto vždy po několika trénincích vždy následuje den nebo dva dny odpočinku a samozřejmě je potřeba spát. A jak jinak, než pravidelně a dostatečně dlouho. Jak je tedy vidět, není možné dělat nějaké zkratky. Vždy je nutné tvrdě, ale zároveň chytře pracovat a potom dostanu nějaké výsledky.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Jablko na sílu

» Spánkový bonus pro svaly i hubnutí

» Jaká svalová vlákna využít pro růst

» Tloustne se po tucích?

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2023 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt