Fitvit.cz » Cvičení » Vlastnosti pro úspěch ve sportu

Vlastnosti pro úspěch ve sportu

Má význam vykonávat nějakou činnost, když na ni nemám nejlepší nadání? Mohu se stát nejlepším, když mě chybí genetické předpoklady? Jednoznačně ano, protože co se na startovní čáře jeví jako nemožné, může se v postupem času stát reálné. Samozřejmě lze brát v počátku do úvahy některé ukazatele jako výška pro basketbal nebo pákový poměr končetin pro zvedání těžkých vah či dobrý poměr rychlých či pomalých svalových vláken, přirozeně rychlejší schopnost spalovat tuky nebo naopak rychlé přibírání svalové hmoty bez tuku, ale další faktory ovlivňující úspěch či neúspěch vstoupí do hry později. Velký význam má především to, kolik práce jste pro úspěch ochotni udělat.

Co vidíme pod slovem úspěch

Být úspěšný neznamená vždy jen vyhrávat tituly či trofeje. Úspěchem mohou být i mnohem menší cíle. Pro mnohé to je třeba změna postavy, nová práce, která nás baví, účast na soutěži a překonat svůj předcházející výkon. Právě taková malá vítězství mohou v budoucnu vyústit ve velké výhry. Jak je to možné? Za normálních okolností by člověk nadanějšího soupeře neporazil. Jenže tito geneticky obdarovaní nejsou mnohdy schopni a ani ochotni na sobě tvrdě a dlouhodobě pracovat jako ti na první pohled méně nadaní, ale zato vlastní něco možná i cennějšího. Tím je pracovitost, vytrvalost a soustavnost. Roli může sehrát i silnější motivace dosáhnout cíle.

Výhody spojení těla a mysli

Máme tady poté hned dvoje nadání. Tím prvním je fyzické, které dává zvýhodnění do počátku, druhým nadáním lze označit inteligenci. V ideálním případě, kdy jedinec disponuje oběma výhodami, by byl neporazitelný. U každého však vstupují ve větší či menší míře obě složky. Proto se vítězem obvykle stává ten, kdo dokáže na sobě dlouhodobě pracovat, ale i vyhodnocovat co účinkuje a které postupy nefungují, určit individuální schopnost jak trénovat, ale i regenerovat a tím se vyhýbat zranění. Nelze tedy pouze cvičit, ale i čerpat vědomosti a neustále se v tomto směru zdokonalovat.

Takovými postupy jsou např. periodizace, instinktivní chování při tréninku, ale třeba také zkušenosti, které získáváme v průběhu cesty a nemalou roli hraje také psychika. Kolik sportovců je schopno v tréninku podat skvělé výkony a na soutěži nejsou schopni tyto výsledky takříkajíc prodat. Mnozí sportovci byli zpočátku outsideři, ale dokázali se přesto dostat na vrchol. Odhaduje se, že počet hodin strávených u tréninku potřebných pro úspěch je 10 tisíc, přičemž není možné tento proces urychlit a musí se respektovat regenerační schopnosti těla. Stejný postup lze aplikovat i na jiné činnosti. Stěží lze očekávat úspěch u podnikání, když se mu věnuji hodinu denně. Obdobně to funguje i u sportu či jakékoliv jiné činnosti.

Bez dlouhodobé práce to nejde

Mnozí hledají tajemství úspěchu a také existuje mnoho těch, kteří chtějí uspět, aniž by museli něco obětovat. To se pochopitelně libí firmám, které slibují zázraky, ale zapomenout dodat opravdové tajemství. Tím je pravidelná práce vedoucí k cíli. A tak když si koupíte spalovač tuku a při jeho používání si sednete k televizi, nebude fungovat. Když si koupíte proteinový přípravek a nebudete provádět intenzivní trénink, těžko se stanete majiteli svalnaté postavy s minimem tuku. Koupíte-li si stejnou značku obuvi jako mistr světa na 100 m, ještě to z vás nedělá mistra světa. Zeptejte se úspěšných, co museli udělat proto, aby se dostali k cíli.

Základem je tvrdá práce. Ale nejenom ta. Důležitá je dobře načasovaná regenerace, která předchází zranění a podporuje následný výkon. K ní řadíme nejen dny odpočinku, ale i každodenní dostatečně dlouhý spánek. Nelze se nezmínit o důležitosti dodržování vyvážené stravy, aby tělu nechyběly žádné látky potřebné pro obnovu sil. A pak zde máme asi nejdůležitější vlastnost, kterou musí člověk mít pro úspěch. Musí chtít sám, musí mít touhu uspět a souhrn všech těchto vlivů a vlastností teprve určuje, zdali budeme úspěšní či nikoliv, protože i kdyby měl jeden člověk na počátku cvičení větší objem svalů a nebude mít správné postupy vedoucí k cíli a druhý bude mít o poznání horší tělesné proporce, ale bude postupovat systematicky a dlouhodobě, stane se s největší pravděpodobností vítězem člověk ve druhém případě.

Styl fitness - vítězství pro každého

Životní sty fitness nám však dává mnohem více. Být fit znamená vyvážený životní styl spojující vypracovanou postavu, která má potřebnou kondici a navíc nám přináší sebevědomí a lepší pohodu přenesenou i do jiných oblastí života. Takové výhody nám nemůže dát žádná tableta. A i kdyby byla vynalezena a slibovala např. zhubnutí bez námahy, tělo by stejně strádalo, protože lepší výkon lze čekat pouze v případě, že pravidelně trénujeme. Krom toho právě pohyb nám přináší lepší zdraví a zdá se, že jde o účinný nástroj proti civilizačním chorobám.

Opravdovým vítězem se stanete v době, kdy váš věk bude stále vyšší, ale díky životnímu stylu fitness budete stále ve formě, vzhledově vypadat o 10 až 15 let méně. Právě fitness je aktivitou, kterou když poctivě a soustavně vykonáváte, nemá poražené, ale pouze vítěze. Překonali jste především sami sebe a dali svému životu správný směr. Váháte-li se započetím jakékoliv aktivity, nezbývá než ji zkusit. Nikdo totiž předem neví, čeho je schopen dosáhnout.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Cvičení - posilování - jak začít

» Základ správné výživy

» Šokování svalů proti stagnaci i stereotypu

» Kdy cvičit - ráno nebo večer

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2023 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt