Fitvit.cz » Fitness tipy » Neignorujte nadváhu, hrozí vám ztráta zdraví

Neignorujte nadváhu, hrozí vám ztráta zdraví

Nadváha nebolí, pokud jsme oblečeni, tak nám ani kilogramy navíc nevadí. Jednou za čas si koupíme o číslo větší kalhoty a jede se dál. Postupně ale další kilogramy přibývají a najednou se objeví potíže, které s nadváhou souvisí. Velmi důležité je zjistit co nejdříve, že se s naším tělem něco děje a přiznat si, že máme problém.

Vyšší riziko vzniku nemocí

Při narůstající hmotnosti vlivem nadměrného ukládání tuku se naše tělo bude měnit a naneštěstí i slábnout. Při BMI vyšším než 30 se zvyšuje riziko vzniku civilizačních onemocnění. Jsou to rakovina, nemoci srdce, cukrovka, osteoporóza a poškození kloubů. Vyšší riziko však hrozí i u mírnější nadváhy v rozmezí mezi 25 – 30 BMI.

Přitom tyto nemoci jsou velmi nepříjemné a dokonce přímo ohrožují náš život. Například cukrovku v počáteční fázi vůbec necítíme a nemáme v počátku žádné problémy. Vlivem této nemoci se nejen zkracuje život, ale můžeme ztratit i zrak, může dojít k amputaci končetin a jsme náchylní i na další onemocnění. A to jenom kvůli tomu, že jsme včas nezareagovali v počátku vzniku nadváhy, která negativně působí na naše tělo.

Nemoci srdce v počátku také vůbec necítíme. Přitom vyšší riziko infarktu nebo mozkové mrtvice je, kromě jiného, spojováno právě s nadváhou a obezitou. Také u nádorových onemocnění se mnoho vědců snaží zjistit příčiny jejich vzniku. A také zde se předpokládá, že obezita patří k dost velkým rizikovým faktorům.

Větší hmotnost omezí náš pohyb

Postupně se zhorší naše pohybování. S nadváhou se rychle sníží naše kondice a jakýkoliv pohyb bude obtížný. Těžko se bude chodit do schodů, zhorší se i dýchání, kdy nebudeme schopni normálním způsobem ani chodit a nejednou bude chybět jakýkoliv pohyb. Pod zvýšenou váhou nastane i poškození kloubů.

Nevratné změny kůže

Při nadváze se zvětšují naše rozměry. A tím samozřejmě budeme muset kupovat větší oblečení. Mnohem horší však bude, že se zvětšuje i naše kůže. Pokud máme velkou nadváhu a kůže se zvětšila příliš, v případě zhubnutí se pak tato kůže nedokáže vrátit do původního stavu. Poté je nutná operace.

Pokles sebevědomí a špatná psychika

Nadváha způsobuje i psychické poruchy. Jenže naneštěstí až v době, kdy už člověk váží mnoho kilogramů, někdy i desítky kilogramů navíc, než by měl. A to už je obvykle tak složitý problém, že na něj dotyčný sám nestačí a musí vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Řešením je pohyb a jednoduché úpravy ve stravě

Proč tedy lidé zbytečně otálejí a nevidí blížící se potíže nebo je snad nechtějí vidět? Přitom v počáteční fázi nadváhy je řešení velmi jednoduché a stačí úpravou stravy a zařazením pohybové aktivity zhubnout pouze pár kilo a většinou je problém vyřešen. Poté už stačí udržovat stávající stav.

Navíc právě cvičení a sportování je vhodnou prevencí před všemi civilizačními nemocemi, zpevňuje kosti, zlepšuje psychickou pohodu a zvyšuje sebevědomí. Možná takové řešení hodně lidí pokládá za příliš jednoduché a nevěří mu nebo se jim nechce cvičit, případně odmítají změnit své stravovací návyky.

Těžko se věří tomu, že by někdo chtěl být dobrovolně obézní nebo mít nadváhu a těžko se věří i tomu, že by se těchto nadbytečných kilogramů rád nezbavil. Nadváhou se doslova hazarduje se svým zdravím. K většině těchto komplikací však nemusí nikdy dojít a riziko vzniku civilizačních onemocnění můžeme výrazně snížit změnou životního stylu a svou aktivitou. Chce to jen chtít a začít realizovat svou proměnu budováním sportovní postavy.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Tajemství odhalené, nadváhu způsobují cukry

» Co dělat po dietě

» Největší chyby vedoucí k nadváze

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2023 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt