Fitvit.cz » Fitness tipy » Hubnutí s cvičením nebo bez?

Hubnutí s cvičením nebo bez?

Hodně v lidí se v novém roce rozhodne hubnout, měnit svou postavu, vypracovat nějaké svaly. Prostě chtějí být méně tuční, více svalnatí a celkově zlepšit jak svou postavu, tak i sebevědomí, které se pochopitelně s tím, jak se lépe cítíme, úměrně tomu zvyšuje. Někdo se rozhodne hubnout bez cvičení, jiní volí kombinaci úpravy stravy a cvičení.

Jenže jak vlastně hubnout? Někdo k tomu přistoupí tak, že chce zhubnout 2 – 3 kila, někdo chce snížit hmotnost o 10 kg a někdo třeba i o desítky kilogramů v případě, že je nadváha opravdu velká. Strategie hubnutí je však často dosti nahodilá a nemá nějaký konkrétní cíl. Výsledek je pak jen mírný úbytek hmotnosti a tuku, malý nebo žádný přírůstek svalů, které jsou důležité jak pro metabolismus, tak pro formování těla a spalování tuků. Navíc se po vysazení těchto změn často lidé navrátí k předchozí váze, takže výsledek je v mnoha případech ještě horší než předtím.

Lidé se často omezí v jídle naneštěstí dost značně v domnění, že teď to tedy tomu tělu nandá a když nebudu jíst, špeky zmizí. Jenže v tomto případě se místo tuku začne spalovat zbylá svalová hmota a škodíme si tím ještě více. Jak to tedy doopravdy je a co je účinnější?

Vědci porovnali dvě skupiny lidí, kteří se pokoušeli hubnout. První skupina intenzivně cvičila se zátěží, doplňovala aktivitu o aerobní aktivitu a podíl proteinů byl vyšší, 40 % z energetického příjmu za den. Druhá skupina držela obvyklou dietu založenou na klasické potravinové pyramidě a doplnila své snažení o mírnou aerobní aktivitu. První skupina, která intenzivně cvičila, zařadila aerobní aktivitu a přidala proteiny, zaznamenala až dvojnásobně větší ztrátu tělesného tuku, než druhá skupina. Hubnutí s úpravou stravy, posilováním a aerobní aktivitou je tedy mnohem účinnější oproti hubnutí bez cvičení. Podle vědců pak kombinace intenzivního cvičení, aerobní aktivity a většího podílu proteinů ve stravě způsobila zlepšení u oběhové soustavy.

Pokud chceme hubnout, musíme se rozhodnout, jakým způsobem to provedeme. Řešení je buď věnovat čas samostudiu a zjistit si, jak se hubne, cvičí, chrání svalová hmota a sestaví jídelníček. Ono to opravdu jde, protože informací o hubnutí je všude dost. Lze si koupit knížky, číst časopisy, sledovat videa atd.

Pokud ale nechci zjišťovat informace a ani nevím jak začít, pak je opravdu nejlepší požádat o pomoc odborníky ve fitness centru, kde sestaví nejen cvičební plán, ale také jídelníček. Sice nás to bude něco stát, ale zároveň ušetříme čas a výsledek může být i rychlejší. Naneštěstí lze narazit i na nejrůznější pochybné existence, který jen seberou prachy za rady a nechají vás na pospas problému. Z toho důvodu je dobré nejen sebevzdělávání jak v oblasti stravy, tak i v metodice cvičení a pohybu a potom máme představu, co očekávat od trenéra nebo dietologa.

Zároveň se tím v tomto ohledu stáváme samostatnými a prakticky se naučíme, jak nakládat se svým tělem, co nám škodí a naopak co prospívá. V neposlední řadě pak postupně už nebudeme potřebovat další pomoc a budeme udržovat svou postavu ve formě sami, bez zbytečných finančních výdajů. Nejhorší je vždy začátek a pak už každý sám pozná, co je pro jeho tělo důležité a co na něj zabírá. Důležité je nejen tyto změny začít realizovat, ale také u nich dlouhodobě vydržet.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Nebezpečné hubnutí

» Tloustne se po tucích?

» Většina tuků ve stravě jsou skryté tuky

» Prevence obezity

» Pasivní spalování tuků

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt